Dôverne neznáme
Ramble Trnava je o zachytenom svetle, čase a prehliadaných mestských pohľadoch. Je to fotoalbum človeka, ktorý sa na známe okolie pozerá novými očami. Fotokniha prezentuje vyše 80 fotografií z 35mm filmov, ktoré podnecujú túžbu ísť sa bezcieľne prechádzať a nanovo poznávať a nazerať na poznané.
Pôvodne fotografický projekt vznikol na študijnom pobyte v Poľsku v meste Lodz, ako reakcia na situáciu človeka, ktorý sa ocitne na nepoznanom mieste. Autorka fotografií Ema Lančaričová sa rozhodla nové prostredie spoznávať cez hľadáčik analógového fotoaparátu. Počas dlhých prechádzok upriamila pohľad na meniace sa svetelné podmienky a lúče slnka, ktoré pretvárali dojem architektúry okolia.
Po návrate do rodnej Trnavy jej zostal návyk dlhých prechádzok ako aj určitý spôsob dívania sa. V projekte pokračovala a rovnaký prístup aplikovala na okolie, ktoré tentoraz nebolo cudzie; práve naopak. Zachytené obrazy odhalili drobné detaily i okamihy, ktoré je možné ľahko prehliadnuť. Vytváraním nových obrazov nastáva prehodnotenie vlastných spomienok ako v mysli tak aj na filmových negatívoch.
Tie dostali podobu knihy so špecifickým knihárským spracovaním, ktoré navrhol dizajnér Ervín Gejdoš.
Ochytaná a listovaná ako sa patrí
Kniha s formátom 170 x 240 mm obsahuje 152 strán vytlačených na papieri Munken Polar Rough. Nepotlačený papier má príjemnú štruktúru, ktorá poteší zrak i hmat. Farba nanesená na papier túto štruktúru vizuálne zjemní, čo vytvára pekný kontrast s nepotlačenými časťami.
Vnútro publikácie je tlačené UV ofsetom, ktorá zabezpečí stálosť a živé farby na nenatieranom papieri. Kniha má odhalenú väzbu, ktorá rovnako ako fotky v knihe odhaľuje materiál s pekným detailom. Tým je niť slnečnicovej farby, ktorou je kniha ručne viazaná.
Tvrdú väzbu knihy tvoria biele kartónové dosky. Bielobiely materiál je pri knižnej produkcii často obchádzaný. Ľudia majú strach, že sa ochytá. Tak ako odhalená väzba aj biele dosky korešpondujú s fotografiami, ktoré ukazujú únavu materiálu a čas podpísaný na neživom. Kniha by mala byť používaná a listovaná. Nevadí, ak to materiál prezradí. Práve naopak. Jediným prvkom na doskách je fotografia, ručne lepená do debosovanej časti, ktorá tvorí dojem rámovanej fotografie s paspartou.
Výsledkom je jedinečná kniha o svetle, čase, mestských zátišiach, industriálnych budovách, ihriskách… Výber fotografií je možné pomenovať ako intuitívnu spomienkovú mapu, podnet na prehodnotenie vášho pohľadu na poznané mesto a chuť ho ísť znovu objavovať v novom svetle. Doslovne.
Fotografický projekt Ramble pokračuje ďalej v Piešťanoch. Ďalším mestom môže byť aj to vaše.
Vydanie knihy môžete aktuálne podporiť aj na Startlabe
Autori
Za projektom stojí dvojica Ema Lančaričová a Ervín Gejdoš. Ema je čerstvá absolventka magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor Fotografia a nové média. Absolvovala viacero samostatných a desiatky skupinových výstav ako na Slovensku tak aj v zahraničí, napríklad vo Fínsku, Maďarsku a Poľsku. Vo svojej tvorbe pracuje najmä s analógovou fotografiou. Ervín je grafický dizajnér.
Tvorbu autorky môžete sledovať na www.emalancaricova.com. Dvojica stojí aj za projektom www.mermade.sk.
zdroj: Startlab