VŠVU má novú identitu mimo času a priestoru

Dizajn vytvorila dvojica Andrej & Andrej.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave víta začiatok ďalšieho semestra s novým vizuálom. Po dlhšom období mení nielen svoju vizuálnu identitu, ale predstavuje aj vlastné písmo a novú webstránku. Rektorka VŠVU Bohunka Koklesová.

“Umeleckým školám prináleží, aby aktualizovali svoju vizuálnu identitu v istých časových intervaloch. Nie sme komerčná značka, ale sme otvorená a dynamická škola, ktorá by mala svoju situáciu komunikovať vo vzťahu k meniacej sa dobe. Sme škola, ktorá by mala ísť proti prúdu.”

Po niekoľkých rokoch sme sa na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave rozhodli zmeniť vizuálnu identitu. V rámci výskumu jej histórie sa nám však nepodarilo vystopovať patričnú vývojovú líniu loga, či iného dizajnu školy (okrem niekoľkých nedávnych). V post-pravdivom období, kde svetom prúdi nespočetné množstvo hoaxov, sme teda metódou špekulatívneho dizajnu aj my vytvorili alternatívnu históriu loga VŠVU.

Za redizajnom stojí duo dizajnérov Andrej & Andrej (Andrej Barčák a Andrej Čanecký). Dvojica sa inšpirovala erbom rodu Pálffyovcov, ktoré figuruje na jednej z budov školy na Hviezdoslavovom námestí, ktorú rodina venovala na umelecké účely. Erb s motívom jeleňa tak v rukách dizajnérov mení svoje podoby naprieč históriou, odzrkadľujúc nielen politické zmeny, ale aj umelecké štýly. Náš jeleň však nepredstavuje len vyprázdnený symbol alebo pekný obrázok, v budúcnosti bude zastávať vlastný názor a pozície v rámci spoločenských udalostí.

“Logo našej školy je postavené tak, že si môžeme do neho pozvať logo hnutia, ku ktorému sa chceme ako škola prihlásiť. A toto je pre mňa jedna z najkrajších vecí, ktoré sa nám podarili. Jeleň tak bude stáť po boku poľského červeného blesku, alebo pôjde do partnerstva s environmentálnym hnutím Vlk, alebo sa zastane konkrétnej komunity v núdzi, občas sa zafarbí dúhovými farbami, inokedy smútkom za obete terorizmu vo Viedni. Náš jeleň toho bude mať veľa na starosti a myslím si, že to celkom dobre zvládne, pretože na rozdiel od iných jeleňov je genderovo korektný, svoje ego koriguje v prospech iných a nemá problém brať sám seba s humorom. A to aj v momente, keď mu jeden z parohov odpadol,” dodáva rektorka Bohunka Koklesová.

Dizajnérske duo pri tejto príležitosti vytvorilo pre VŠVU tiež úplne nové písmo, ktoré bude použité na oficiálnych dokumentoch, propagačných materiáloch a na vynovenom webe. Ten je oproti predošlému prehľadnejší, responzívnejší a návštevníci ľahko nájdu všetky informácie, projekty a výstavy, ktoré sa dejú u nás i za múrmi našej školy. Nový dizajn dostane aj naša Galéria Medium, ktorej logo a plagáty budú využívať školské písmo, identitu však získa vlastnú.

 

Na príprave a realizácii spolupracovali:
Vizuálna identita, písmo, animácia: Andrej & Andrej
Webdizajn: Martin Kahan, Andrej & Andrej
Konzultant projektu: Palo Bálik
Web Development: Juraj Kapsz
Štruktúra webu: Jana Gavalda
Konzultanti písma: Michal Tornyai, Ondrej Jób, Matej Vojtuš
Sound Design: Martin Zaujec
Design support: Kristína Uličná, Matej Mihályi
Spolupráca v prvej fáze prípravy identity: David Kalata

zdroj: VŠVU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť

DeTePe [dtp] newsletter

Odoberajte informácie o nových článkoch a novinkách portálu na Váš e-mail.
pokračovanie článku

Intenzívny Workshop Kaligrafie 2014

Intenzívny kurz kaligrafie je zameraný na praktické zvládnutie kaligrafie zrezaným pierkom (broadnib). Naučíte sa konštrukciu jednotlivých znakov a tvorbu…
pokračovanie článku

HB Reavis odhalilo výrazný redizajn

Medzinárodný developer predstavil novú identitu, ktorá má lepšie reflektovať filozofiu firmy a jej smerovanie.