Ramble Trnava: kniha so zaujímavým dizajnom, ktorá dáva možnosť nanovo objavovať

Projekt sa na známe miesta pozerá novými očami a všíma si detaily či momenty, ktoré je možné ľahko prehliadnuť. To všetko v prepracovanom knižnom spracovaní.

Dôverne neznáme

Ramble Trnava je o zachytenom svetle, čase a prehliadaných mestských pohľadoch. Je to fotoalbum človeka, ktorý sa na známe okolie pozerá novými očami. Fotokniha prezentuje vyše 80 fotografií z 35mm filmov, ktoré podnecujú túžbu ísť sa bezcieľne prechádzať a nanovo poznávať a nazerať na poznané.

Pôvodne fotografický projekt vznikol na študijnom pobyte v Poľsku v meste Lodz, ako reakcia na situáciu človeka, ktorý sa ocitne na nepoznanom mieste. Autorka fotografií Ema Lančaričová sa rozhodla nové prostredie spoznávať cez hľadáčik analógového fotoaparátu. Počas dlhých prechádzok upriamila pohľad na meniace sa svetelné podmienky a lúče slnka, ktoré pretvárali dojem architektúry okolia.

Po návrate do rodnej Trnavy jej zostal návyk dlhých prechádzok ako aj určitý spôsob dívania sa. V projekte pokračovala a rovnaký prístup aplikovala na okolie, ktoré tentoraz nebolo cudzie; práve naopak. Zachytené obrazy odhalili drobné detaily i okamihy, ktoré je možné ľahko prehliadnuť. Vytváraním nových obrazov nastáva prehodnotenie vlastných spomienok ako v mysli tak aj na filmových negatívoch.

Tie dostali podobu knihy so špecifickým knihárským spracovaním, ktoré navrhol dizajnér Ervín Gejdoš.

Ochytaná a listovaná ako sa patrí

Kniha s formátom 170 x 240 mm obsahuje 152 strán vytlačených na papieri Munken Polar Rough. Nepotlačený papier má príjemnú štruktúru, ktorá poteší zrak i hmat. Farba nanesená na papier túto štruktúru vizuálne zjemní, čo vytvára pekný kontrast s nepotlačenými časťami.

Vnútro publikácie je tlačené UV ofsetom, ktorá zabezpečí stálosť a živé farby na nenatieranom papieri. Kniha má odhalenú väzbu, ktorá rovnako ako fotky v knihe odhaľuje materiál s pekným detailom. Tým je niť slnečnicovej farby, ktorou je kniha ručne viazaná.

Tvrdú väzbu knihy tvoria biele kartónové dosky. Bielobiely materiál je pri knižnej produkcii často obchádzaný. Ľudia majú strach, že sa ochytá. Tak ako odhalená väzba aj biele dosky korešpondujú s fotografiami, ktoré ukazujú únavu materiálu a čas podpísaný na neživom. Kniha by mala byť používaná a listovaná. Nevadí, ak to materiál prezradí. Práve naopak.  Jediným prvkom na doskách je fotografia, ručne lepená do debosovanej časti, ktorá tvorí dojem rámovanej fotografie s paspartou.

Výsledkom je jedinečná kniha o svetle, čase, mestských zátišiach, industriálnych budovách, ihriskách… Výber fotografií je možné pomenovať ako intuitívnu spomienkovú mapu, podnet na prehodnotenie vášho pohľadu na poznané mesto a chuť ho ísť znovu objavovať v novom svetle. Doslovne.

Fotografický projekt Ramble pokračuje ďalej v Piešťanoch. Ďalším mestom môže byť aj to vaše.

Vydanie knihy môžete aktuálne podporiť aj na Startlabe

Autori

Za projektom stojí dvojica Ema Lančaričová a Ervín Gejdoš. Ema je čerstvá absolventka magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor Fotografia a nové média. Absolvovala viacero samostatných a desiatky skupinových výstav ako na Slovensku tak aj v zahraničí­, napríklad vo Fí­nsku, Maďarsku a Poľsku. Vo svojej tvorbe pracuje najmä s analógovou fotografiou. Ervín je grafický dizajnér.

Tvorbu autorky môžete sledovať na www.emalancaricova.com. Dvojica stojí aj za projektom www.mermade.sk.

zdroj: Startlab

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

World Cup 2022 už má svoje logo

Do začiatku šampionátu v Katare ešte dva roky ostávajú, jeho vizuálnu tvár však už poznáme.
pokračovanie článku

Tajomstvo dokonalej typografie

Tvoriť dobrú typografiu nie je žiadna veda. Veľa ľudí má pred prácou s písmom rešpekt, ale naozaj sa nie…
pokračovanie článku

Mother’s Little Helper Vermouth

Vermut byl oblíbeným nápojem matky Matthewa Nagyho. Takže když se kalifornský producent vína Benevolent Neglect Wines rozhodl vytvořit…
pokračovanie článku

Poriadok v layeroch s pluginom PSD cleaner

Vrstvy. Veľa vrstiev. Veľmi veľa vrstiev… A kde som to dal? Otázka, ktorú si položil určite aspoň raz každý,…
pokračovanie článku

Vtipné blahoželania známych celebrít

Faye Finney vytvoril ilustrácie, ktoré sú pekné a vtipné a hlavne sú dizajnované pre milovníkov nepredvídateľného umenia, ilustrácií a dizajnu.
pokračovanie článku

Stiahnite si písmo Porlane za 12$

Zhustená kresba a vysoká stredná výška robia z Porlane zaujímavú voľbu pre nadpisy. Písmo ponúka rez Regular a Slanted, veľkú i malú…