Zevrix LinkOptimizer – automatické zmenšovanie veľkosti linkovaných obrázkov pre InDesign

Dnes vám predstavíme plugin do Indesignu, ktorý slúži na zmenšenie veľkosti linkovaných obrázkov v programe Indesign. Spôsob kompresie, ktorý tento doplnok využíva spočíva v odstránení nadbytočných dát, ktoré konkrétny obrázok obsahuje.

Keď Optimizer spustíte nabehne vám zároveň Photoshop. Následne stačí, vo väčšine prípadov, zadať hodnoty požadovaného rozlíšenia, v akom chcete výsledné výstupy dostať. Zvoľte „Analyze Links“. Plugin teraz skontroluje všetky obrázky. Tie, ktoré majú rozlíšenie vyššie, než to, ktoré ste pred chvíľou navolili budú zoptimalizované.

Zevrix LinkOptimizer - 1

 

Jednoducho a jasne

Interface tohto Indesignového doplnku je navrhnuté tak, aby sa vám s ním jednoducho pracovalo. Na výber máte iba zopár možností, čo však neznamená, že by program trpel nižšou funkcionalitou. Je to tak najmä preto, že sa jeho tvorcovia snažili čo najviac budúcim používateľom prácu s pluginom uľahčiť. Najdôležitejšou časťou sú „Settings“, ktoré obsahujú tri záložky: „Backup“, „Advanced“ a „Processing“.

Zevrix LinkOptimizer - 6

Processing slúži na to, aby ste mohli bližšie špecifikovať, aké úpravy chcete na súboroch vykonať. Môžete si vybrať zlúčenie vrstiev, čo tiež pomáha k zníženiu objemu dát, konverzie farieb a tiež odstránenie vrstiev, ktoré sú skryté. V rámci sekcie Advanced môžete odstrániť obrázky, ktoré sú v dokumente prítomné viac, než jeden krát. Operácie, ktoré poznáte s Photoshopu je tu možné vykonávať tiež.

Zevrix LinkOptimizer - 7

Karta Backup slúži, ako už z názvu vyplýva, na zálohovanie všetkých súborov, s ktorými pracujete. Pôvodné verzie zostanú buď nedotknuté, alebo sa vytvorí ich kópia. Ďalšou funkciou, pre ktorú si LinkOptimizer obľúbite je upozornenie v podobe žltého trojuholníku, ktorý na vás „zamáva“ vždy, keď vyberiete na prepísanie súbor, ktorý ste predtým nezálohovali.

Zevrix LinkOptimizer - 5

LinkOptimizer je naozaj tým, čo o sebe vyhlasuje. Darí sa mu to bez toho, že by spôsobil spadnutie celého Indesignu, či námrazu na ňom :). To je skôr ojedinelé, ak hovoríme o pluginoch vo všeobecnosti. Dokáže vám ušetriť skutočne dostatok miesta, ale musíte mať na mysli aj to, že súbory s rozlíšením pod 240 dpi nebudú v printovej podobe (najmä pri väčších formátoch) vyzerať dvakrát dobre. Určite nie na atramentovej tlačiarni.

Na záver práce so súbormi, LinkOptimizer odošle výsledky do Indesignu a dokonale presne ich umiestni. V dôsledku toho môžete ušetriť nielen gigabyty na disku, ale aj množstvo hodín manuálnych úprav.

Zevrix LinkOptimizer - 2

Novinky

Plugin ohodnotený 4 z piatich hviezdičiek, ktoré udeľuje prestížny magazín Computer Arts, prichádza v nových verziách s vylepšeniami a opravou chýb.

 • Voľba veľkosti náhľadov – teraz si môžete vybrať aké veľké chcete mať náhľady súborov, vďaka čomu sa vám s nimi potom pracuje jednoduchšie a celkovo je workflow prehľadnejší a časovo efektívnejší. Voliť môžete medzi malými, strednými a veľkými rozmermi. Zvolené sa následne uloží ako defaultné nastavenie.

Prepojenie s Photoshopom

Doplnok automaticky spolupracuje s PS, môžete tak vykonávať úpravy a konverzie formátov. Jednoduchým nastavením je možné vykonávať nasledovné: scaling a orezanie, zmena rozlíšenia, konverzia RGB do CMYK, možnosť uloženia JPGčiek ako súbory TIFF, či vykoanie PS operácií na každom obrázku

Kde a za koľko

Plugin si môžete zadovážiť na domovskej stránke torontského vvvojárskeho štúdia Zevrix za 259,95 dolárov (vo verzii Light stojí doplnok 179.95 dolárov) ako aj u autorizovaných predajcov. Ak sa vám to zdá priveľa (asi áno :)) a chcete si najprv LinkOptimizer poriadne otestovať, skúste trial, ktorý si môžete stiahnuť nižšie.

trial verzia: http://zevrix.com/linkoptimizer.php

Zľava na produkty Zevrix

Vďaka partnerstvu s firmou Zevrix majú registrovaní čitatelia DeTePe k dispozícii zľavový kupón na zľavu 15%. Zľava je určená na všetky produkty firmy Zevrix, aj na v marci predstavený PDF Checkpoint určený ku kontrole PDF súborov.

 

Ďalšie diely seriálu

5 comments
 1. Ještě bych doplnil, že plugin je pouze pro systém OSX. Bohužel…
  Narazil jsem na něj při zkoumání tématu Output Sharpening – asi jedinej plugin kterej s timhle může pomoct a ušetřit opravdu hodně času.

  1. Mne naopak tak trošku uniká zmysel tohto pluginu. Nepoznám dôvod, prečo bitmapy zmenšovať, keď tak či tak pri tlači do postscriptu sa ich rozlíšenie zoptimalizuje. Ako jediný dôvod mi napadá šetrenie miesta na diskoch, ale to pri dnešných cenách úložných kapacít nerieši asi nik, resp. šetrenie dátového toku pri odosielaní, čo má význam asi len pri mobilnom pripojení, ktoré zrejme tiež pri DTP nik nerieši.

   1. 1.velky vyznam pri velastranovych a velaobrazkovych zalomeniach kde je nanic mat 500 obrazkov v rozliseni 1000dpi 1:1 a nechce nechat resamplovanie az napriklad na distiler

    2. ak chce clovek mat obrazok spravne doostreny 1:1 pri 300dpi a nechce rucne zmensovat obrazky

    1. Obávam sa, že osobne by mi to skôr urobilo problémy. X-krát som jednu bitmapu musel použiť vo viacerých zalomeniach vo viacerých formátoch. Týmto riešením by som buď prišiel o bitmapu použiteľnú vo väčšom formáte, alebo by som bol nútený multiplicitne ukladať bitmapy vo viacerých rozlíšeniach.

     1. pri 400 a viac fotkach v casopise je viac tych co sa nepouziju dvojmo ako tych co ano, takze toto nieje problem.

      druha vec je ze je mozne detialne nastavovat co sa edituje a co nie

      dalsia dolezita vec je ze modul presejvuje podla potreby obrazky do potrebneho formatu, napr png do psd pripadne jpgu aj s novym nalinkovanim a to robit pri velkom pocte obrazkov rucne je psycho

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Font dňa – Decour

zľava 50€ do 21. septembra