Stratená Bratislava: Čierne diery vydali knihu 30 grafík hlavného mesta

Ručne viazané, vytlačené na Risomate, s úplne novými ilustráciami Daniely Olejníkovej.

Rok života

Spomínané riso je vždy tak trochu lotéria a prináša často nečakané, no zaujímavé výsledky. Tlačí sa sójovými a ryžovými farbami cez matricu z banánových šupiek. Počas procesu vznikajú rôzne nedokonalosti, ktoré však majú svoje čaro. Práce na knihe trvali jeden rok – z toho tri mesiace iba samotná tlač. Tlačilo sa na papiere Fedrigoni Materica Kraft, Freelife Vellum, Arcoprint Edizioni.

V Stratenej Bratislave nájdete v nej tridsiatku pamiatok hlavného mesta. Niektoré už nestoja, z iných zostali iba fragmenty a zopár ešte čaká na svoj osud. Gumon, Kablo, Klinger, Siemens či tabačka a mnohé iné. Ku každej z nich sa v publikácii nachádza aj sprievodný text. Jeho autormi sú Martin Lipták z Čiernych dierVeronika ChládekováKlubu ochrany technických pamiatok.

Na texty v knihe je použitý písmový systém Diery. Písmo na mieru pre Čierne diery navrhol Michal Tornyai, ktorý (doslova) stojí aj za Risomatom. Inšpiroval sa pri ňom písmami epochy priemyselnej revolúcie.

   

Veľká

Všetky pamiatky, zvečnené na listoch knihy – mimochodom prekryté tenkým papierom, ktorý si možno budete pamätať z listovania rodinnými fotoalbumami – vznikli špeciálne pre túto knihu. Daniela Olejníková na ich tvorbe pracovala takmer celý rok. Bolo logicky náročné nakresliť každý motív originálne a dať mu iný nápad.

Kniha je skutočne monumentálna. Rozmermi sa blíži ku klasickej grafike Čiernych dier (42 x 30,3 cm). S japonskou technológiou tlače ladí japonská ručná väzba, ktorú zabezpečili panie z ružinovského Kníhviazačstva J+D. Dielňa je jedna z posledných svojho druhu v Bratislave.

Tento almanach vyšiel v náklade 850 kusov a – ako je už zvykom – rozchytal sa zhruba za dve hodiny.

zdroj: Čierne diery

foto: Nora a Jakub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Brand building s Karlom Novotným

16. september 2015, 17:00 – 20:00 Connect Coworking, CVERNOVKA, Páričkova 18, 3. poschodie, 821 08 Bratislava
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Moo Iogurte

Minimalizmus. To je pojem, ktorý vystihuje obal tohto jogurtu. Veľa bieleho miesta, ktorému dominuje mono logo značky. Navyše,…