Tajomstvo log so skrytým významom

Väčšina grafických dizajnérov sa za svoju profesionálnu existenciu stretne s návrhom loga. Vytvoriť funkčné logo je naozaj proces, ktorý vám zaberie viac než jedno poobedie pri káve a štrúdli. V čom tkvie tajomstvo úspechu takýchto log? Prečo na zákazníka tak dobre fungujú, resp. prečo ich prijíma tak dobre?

Dobré logo ako také má mať tri hlavné atribúty. Má reprezentovať spoločnosť, ktorá ho používa, byť ikonické a rozoznateľné, a má dosiahnuť to, aby v spotrebiteľovi vyvolalo určité emócie. Posledné spomenuté kladie na dizajnéra asi najväčšie nároky.

Jedným zo spôsobov ako toto dosiahnuť je práve ukrytie alebo zašifrovanie posolstva. Viacvýznamové dizajny, ktoré jemne alebo aj menej jemne komunikujú so zákazníkom, fungujú výborne.  Pozrime sa teraz spolu na zopár príkladov takéhoto prístupu k dizajnovaniu úspešného loga.

O tom, aké je dôležité mať medzery

Niektoré logá z úchvatným dizajnom sú vytvárané práve na tomto princípe – tzv. „negative space“. Ide o to, využiť medzery medzi obrázkami (časťami loga) tak, že prázdny priestor vytvorí ďalší obrazec. Sila tohto postupu je práve v jednoduchosti. Chytré riešenia nemusia byť komplexné.

Je dôležité dbať na správne tvary jednotlivých obrazcov tak, aby bol ukrytý odkaz – v tomto prípade ďalší prvok loga – viditeľný. Nemusí to byť hneď na prvý pohľad. Každého zákazníka poteší, že našiel v obyčajných farebných krivkách niečo navyše. Ľudia možno radi hrajú hru na schovávačku a o to viac ich dizajn pritiahne, keď v ňom objavia bonus.

fedex

 

Dizajn, ktorý vám vyčarí úsmev na tvári

Viacero významov možno dosiahnuť i tak, že logo reprezentuje jednu vec a zároveň dokáže úspešne komunikovať napr. postoje firmy, jej filozofiu. Najlepším príkladom je pravdepodobne logo spoločnosti Amazon. Väčšina ľudí ho vníma len ako obyčajné slovo písané bold fontom.

Po bližšom preskúmaní si však môžeme všimnúť žltú šípku, ktorá prepája dôležité písmená v slove amazon – „A“ a „z“. Spoločnosť tým samozrejme myslí to, že na ich stránkach zoženiete všetko od a po zet.  Navyše, žltá šípka vytvára dojem úsmevu so šibalsky zdvihnutým kútikom.

amazon

 

Dizajn, ktorý funguje

Pri navrhovaní loga nejde o to vytvoriť niečo pekné (samozrejme, nie je to na škodu). Dôležité je vložiť do svojho návrhu nejaký význam, pocity, ktoré je z loga následne cítiť. Výhoda niektorých motívov v dizajne je práve v tom, že nie sú odhaliteľné pri bežnom kontakte s logom.

Prvok na obale, ktorý si nevšimnete hneď ako rozbalíte doma zásielku alebo vyložíte nákup, to je určitý druh pridanej hodnoty, ktorý poteší. Nevidíte to hneď. Keď však na to prídete, akoby sa vám nad hlavou rozsvietila žiarovka a vy si možno v duchu poviete: „Už to mám!“.

Človek môže následne získať pocit, že je súčasťou nejakého klubu okolo značky. Tí, čo na to prišli. Vzťah so značkou úspešne vybudovaný, resp. posilnený; misia splnená. To je celé

Nie je to však také jednoduché. Zapojiť zákazníka do „hry“, je v skutočnosti často veľmi zložitá úloha. Stojí však za to dať si na nej záležať, pretože logo je to, čo značku predáva tam vonku. Mať logo, ktoré ľudia spoznávajú a vedia, komu patrí, to je na nezaplatenie. Pretože to, čo raz v logu nájdu sa už znova nestratí.

Miloslav Kučera

 

Ak sa vám článok páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk

2 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inšpirácia: Typografické logá

Logo ako určitý symbol predstavuje základnú zložku každej vizuálnej identity. A ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása. Dnes vám…
pokračovanie článku

Pentawards 2020 poznajú víťazov

V 14. ročníku medzinárodnej súťaže si zmeralo sily neuveriteľných 2000 prác z 60 krajín sveta. Kto si nakoniec odniesol prestížnu cenu?
pokračovanie článku

Konečně web o Illustrátoru v češtině

Nedávno vznikl nový web ilustrator.cz pro vektorové grafiky pracující v programu Adobe Illustrator. Po mnoha letech tak vyplnil mezeru,…