Mac mini sa vracia na výslnie vo veľkom štýle

Druhým aktualizovaným zariadením, ktoré Apple v posledných rokoch zanedbával, je Mac mini. Dnes je ale čas na šťastnú správu: Apple predstavil nový Mac mini.

Počítač sa dočkal rozsiahlej aktualizácie hardvéru, ktorá sa dotkla výkonu, schopností a do istej miery aj dizajnu chystaného mikropočítača. Najväčším dizajnovým prírastkom je nepochybne nové farebné prevedenie: Space Grey. Počítač je po novom dostupný v štýlovej tmavej verzii, ktorá má do istej miery prezentovať obrovský výkonnostný potenciál, ktorý táto bednička ukrýva.

Mac mini

Mac mini totiž obsahuje 4-jadrové alebo 6-jadrové procesory Intel Core ôsmej generácie, ktoré ponúkajú Turbo Boost rýchlosť až do 4.6GHz a vstavaný grafický čip Intel UHD Graphics. Nový Mac mini teda ponúka čipy 5-krát rýchlejšie oproti predošlej generácii. Doplnia to aj nové operačné pamäte s kapacitou do 64GB a taktom 2666 MHz.

Apple uvádza, že využíva SO-DIMM moduly, ale nespomína, že by sa dala pamäť rozširovať aj dodatočne po zakúpení. Viac než príjemný je aj prechod na SSD úložisko. Kým doterajšie modely disponovali tradičným pevným diskom, nový Mac mini už ponúka SSD s maximálnou kapacitou 2TB. Prechod na SSD sa odrazí aj na rýchlosti úložiska, ktoré je 4-krát rýchlejšie.

Mac mini

Počítač tiež obsahuje nový Apple T2 bezpečnostný koprocesor, ktorý obsahuje SSD radič so vstavanou podporou AES-256 šifrovania dát, funkciu Secure Boot a tiež ponúka vstavanú podporu prekódovania HEVC, ktorá je až o 30-násobok rýchlejšia, takže Mac mini je teraz skvelým nástrojom aj na prácu s videom vo vysokom rozlíšení.

Vovnútri počítača tiež nájdeme nový systém chladenia, ktorý sa vyznačuje aj väčším výduchom na zadnej strane. Nad chladiacou časťou zariadenia nájdeme rozsiahlu ziberku konektorov, ktoré zahŕňajú 4x Thunderbolt 3.0, 2x USB-A konektory a Ethernet port. Ten ponúka v štandardnej konfigurácii Gigabitovú rýchlosť, no v prípade záujmu ho možno nahradiť rýchlejším 10Gbit Ethernet portom. Doplní to 3,5mm jack a HDMI port pre pripojenie displeja.

Mac mini

V rámci pripojiteľnosti je možné stackovať Mac mini, teda vytvoriť si sústavu viacerých počítačov, ktoré vám dokážu ponúknuť dostatok výkonu na čokoľvek, čo potrebujete. Mac mini môžete pripojiť napríklad k MacBooku Pro a využívať ho podobným spôsobom, ako externé grafické jednotky. Takisto si môžete pripojiť povedzme štyri Mac mini a vytvoriť tak jeden modulárny Pro počítač, ktorý vám ponúka dostatok výkonu na to, čo potrebujete. Apple tiež prezentoval možnosť vytvoriť hotové serverovne pozostávajúce z desiatok až stoviek počítačov Mac mini. Počítač je kompatibilný aj s modernými 4K a 5K Thunderbolt displejmi.

Mac mini Server Rack

Apple nakoniec vraví, že podobne ako v prípade nového MacBooku Air, aj nový Mac mini využíva 100% recyklovaný hliník, takže sa radí k najekologickejším produktom z dielne Applu. Počítač tiež využíva menej plastových dielov, avšak viac recyklovaných. Vo výsledku to pomáha znížiť ekologický dopad o takmer 50%.

Dostupnosť a cena

Nový Mac mini sa začne predávať už 7. novembra/listopadu, podobne ako ostatné dnes predstavené produkty z dielne Applu. Základná konfigurácia počítača ponúka 4-jadrový Intel Core i3 procesor s frekvenciou 3.6GHz, 8GB DDR4 RAM, 128GB PCIe SSD a grafický čip Intel UHD Graphics 630 za cenu 899€ alebo 23 990 Kč.

K dispozícii bude aj drahšia konfigurácia so 6-jadrovým Intel Core i5 procesorom s taktom 3 GHz, 8GB RAM a 256GB SSD s cenou 1 249€ alebo 32 990 Kč.

Uverejnené s dovolením portálu MacBlog.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Greenery – Pantone farba na rok 2017

Farbou nadchádzajúceho roka sa podľa svetoznámej spoločnosti stal odtieň s názvom PANTONE 15-0343 Greenery. Po minuloročnej “Serenity and Rose…
pokračovanie článku

Nejnovější Font č. 181 je právě v prodeji

Na co se můžete těšit v prvním letošním čísle grafického časopisu Font? Kromě hlavního tématu, kterým je tentokrát CI společností z oblasti zemědělské techniky, přináší články a rozhovory ze světa grafického designu, fotografie, ilustrace nebo grafického software a věnuje se tentokrát také počítačovým periferiím…