iPad Pro dostáva FaceID, USB-C, A12X čip a novú Apple Pencil

Nový iPad Pro nesklamal a prináša ešte väčší výkon, FaceID a profi funkcie ako podpora pre externé displeje. Výrazne vylepšená je aj Apple Pencil.

Apple sa do iPadu tento rok poriadne oprel a predstavil najväčší update za posledné roky. Kompletný redizajn sa zbavuje Home buttonu, prináša Liquid Retina displej a nečakaný bonus v podobe USB-C konektora.

Displej a konštrukcia

Liquid Retina je nový termín, ktorý sa objavil minulý mesiac s iPhonom XR a Apple nim označuje LCD displeje so zaoblenými rohmi. iPad Pro teraz vyzerá ako zväčšený iPhone X, s výnimkou výrezu na Face ID. To je teraz pekne schované do okolitého rámiku.

Zaoblené rohy hliníkového tela sú po novom ostrejšie, vďaka čomu iPad trochu pripomína industriálnejší dizajn starých 4-kových iPhonov. Hrúbka oboch modelov sa zmenšila na 5,9 mm , no za obeť bohužiaľ padol 3,5 mm audio jack.

Displej menšieho modelu sa natiahol na 11 palcov, no veľkosť samotného zariadenia sa nezmenila. To neplatí v prípade väčšej verzie, tá si zachovala 12,9“ uhlopriečku, no teraz je výrazne menšia – približne vo veľkosti hárku A4 papiera.

Face ID našťastie funguje vo všetkých polohách a orientáciách, nielen v režime na výšku.

Výkon a produktivita

Veľký skok zaznamenali aj vnútornosti. Oproti predošlým modelom, ktoré dobiehali staršie iPhone čipy alebo ponúkali identické verzie, nový iPad ponúka výkonnejšiu variantu najnovšieho Apple procesoru – A12X Bionic. Ten je pri singlecore výpočtoch až o tretinu rýchlejší ako predošlá generácia iPadu, pri multicore dokonca až o 90 %.

Dvojnásobne rýchlejšia je aj grafika a Apple sa dokonca výkonovo prirovnáva k hernej konzole Xbox One S. Čip ponúka aj Neural engine, podobne ako na nových iPhonoch.

Po prvýkrát je iPad dostupný aj v obrovskej 1TB kapacite. Príjemne prekvapil aj prechod na USB-C konektor, vďaka ktorému sa tablet môže napojiť na externý monitor (až do 5K rozlíšenia), spojiť priamo s fotoaparátom alebo dokonca nabíjať pripojený iPhone (!).

Apple Pencil

Kompletne nového kabátiku sa dočkala aj Apple Pencil. Stráca Lightning konektor a kovový pásik na konci a pripája sa magneticky na bok nového iPadu. Tam sa bude aj nabíjať, vďaka čomu bude vždy pripravená a môžeme zabudnúť na smiešne trčanie z Lightning portu.

Zíde sa aj podpora pre nové gestá. Poklepaním prsta môžete napríklad prepínať medzi kreatívnymi nástrojmi. Funkcia bude závisieť od tvorcov jednotlivých aplikácií, vo Photoshope napríklad bude slúžiť na rýchle zoomovanie obrázka.

Spolu s ceruzkou Apple predstavil aj novú Smart Keyboard klávesnicu, ktorá sa teraz pripája odzadu. Výrazné novinky však zrejme neprináša.

Cena a dostupnosť

Nové iPady budú dostupné 7. novembra a predobjednávky, aspoň v Spojených štátoch, začínajú už dnes. Pozreli sme na nemecký Apple Store, na ktorom sú ceny nasledovné. Ak budete chcieť aj LTE pripojenie, vyjde vás každý model o 170 eur navyše.

11″ iPad Pro
64 GB – 879 eur
256 GB – 1 049 eur
512 GB – 1 269 eur
1 TB – 1 709

12,9 iPad Pro
64 GB – 1 099 eur
256 GB – 1 269 eur
512 GB – 1 489 eur
1 TB – 1 929 eur

Uverejnené s dovolením portálu MacBlog.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Logokvíz III. – súťažte o knihu

Nastal čas v poradí na tretí kvíz, v ktorom vás opäť čaká deväť známych lôg zbavených textových častí. Po ich…