Zbalenie vložených súborov v InDesigne inak

V aplikácii InDesign je jedna veľmi užitočná funkcia, ktorá umožňuje “spakovať” celý dokument do balíčka, obsahujúceho všetky nalinkované obrázky, pripojiť použité fonty a nastaviť linkovanie vložených súborov na práve vytvorený balíček. Ideálna vec napríklad pre zálohovanie hotových projektov, ktoré by inak obsahovali aj nepoužité zdroje.

Niekedy je však nutné sa k už dokončenému projektu aj niekoľkokrát vrátiť, niečo doplniť, zmeniť. Opätovné použitie funkcie “packaging” (menu File – Packaging…) vygeneruje vždy nový folder so všetkými použitými zdrojmi, preto by sa občas hodila možnosť, pribaliť už k existujúcemu archívu len zdroje, ktoré boli vložené do dokumentu ako nové.

Na to slúži tak trochu ukrytá funkcia Copy Link(s) To…, ktorú nájdete kliknutím na rozbalovaciu ikonku vpravo hore v paletke Links v kontextovej položke “Utilities”. V paletke Links si vyberiete zdroje, ktoré chcete zálohovať, zvolíte príkaz Copy Link(s) To… a vyberiete si cestu, kam zdroje uložiť. Je to maličkosť, ale príjemná a jej využitie bude určite širšie, ako len update zdrojov v už existujúcom balíčku.

copylinksto

 

Waldemar Švábenský
Absolvoval SUPŠ v Kremnici v roku 1986 ako reštaurátor štukovej výzdoby. Približne od roku 1990 sa venuje grafickému dizajnu a typografii. Má za sebou niekoľko víťazstiev v súťažiach o najlepší signmaking a logotyp, okrem toho sa venuje tvorbe tlačovín, časopisov, kníh, potravinových etikiet a obalovému designu, 3D modelovaniu, animácii a motion designu, okrajovo tvorbe webu. Jeho portfólio si môžete pozrieť na stránke www.waldemarski.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Power Groups pre InDesign

Power Groups je menší nástroj, ktorý umožňuje združovať objekty do tzv. smart groups, ktoré sú umiestnené vo vlastnom…
pokračovanie článku

Veľký update pre Photoshop CC – Generator

Keď Creative Cloud v júni prišiel, bol prelomový najmä v tom, čo ponúkal svojim užívateľom. Prepojenie jednotlivých súčastí platformy ako…
pokračovanie článku

Deformačná mapa

Filter Displace, ukrytý vo Photoshope medzi sadou filtrov Distort ponúka vcelku jednoduchý, no pritom veľmi efektný a realistický spôsob namapovania objektu na…