Adobe končí s podporou písiem Type 1

Postscriptové písma po 37 rokoch odchádzajú do dôchodku. Nahradia ich modernejšie OpenType písma. Čo to znamená v praxi?

27. januára 2021 vo svojom Help document spoločnosť Adobe ohlásila ukončenie podpory ich programového vybavenie pre písma typu Post Script Type 1. Aktuálne v platnosti tak zostanú písma typu OpenType. Ukončenie podpory písiem Type 1 sa týka vytvárania nových obsahov, alebo editovanie už existujúcich obsahov a to s platnosťou od januára 2023. Adobe Photoshop ukončí podporu spomínanných písiem v roku 2021 ako to už bolo ohlásené spoločnosťou Adobe v ich vyhlásení z 10. septembra 2019. Čo to pre používateľa bude znamenať?

Zmena v praxi

Aplikácie Adobe nebudú rozoznávať písma Type 1, pokiaľ ich nemáte nainštalované v operačnom systéme. Taktieť platí, že nebude existovať žiadny spôsob ako ich používať. Ak by ste to predsa len chceli skúsiť, musíte počítať, že vám program ukáže oznámenie o chýbajúcich fontoch.

Určite vás zaujíma, čo sa stane s existujúcimi súbormi s vnorenými písmami Type 1 ako sú EPS alebo PDF. Týchto súborov by sa to nemalo dotknúť, pokiaľ ich budete prezerať, alebo ich tlačiťa nerozhodnete sa ich editovať v aplikáciách ako Adobe Illustrator, alebo Adobe Photoshop. V tomto prípade sa musíte takisto pripraviť na oznámenie o chýbajúcich fontoch.

Postscriptové písma Type 1 tak po 37 rokoch odchádzajú do výsluhového dôchodku. Nahradia ich modernejšie písma typu OpenType vyvinuté v kooperácii so spoločnosťou Microsoft už v roku 1996. Písma OpenType podporujú oveľaviac znakov než Type 1, majú rozšírené jazykové písmenné sady a čo je najdôležitejšie – úplne bez problémov bežia na operačných systémoch spoločností Apple a Microsoft. Nakoniec sa nám teda ponúka otázka –

Čo so starými fontami?

Predovšetkým sa musíte pripraviť na túto zmenu. Zistite či váš distribútor písiem vám za doplatok umožní vymeniť zakúpené fonty Type 1 za OpenType vezrie. Koníčkarska (hobby) verzia ale je tu poruke taktiež… Vaše staré fonty Type 1 si môžete nechať prekonvertovať programom TransType 4 (FontLab Ltd, Inc.), ktorý je dospupný pre platformy MacOS a Windows za približne 90 €.

Peter Stojka
grafický dizajnér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť