Adobe končí s podporou písiem Type 1

Postscriptové písma po 37 rokoch odchádzajú do dôchodku. Nahradia ich modernejšie OpenType písma. Čo to znamená v praxi?

27. januára 2021 vo svojom Help document spoločnosť Adobe ohlásila ukončenie podpory ich programového vybavenie pre písma typu Post Script Type 1. Aktuálne v platnosti tak zostanú písma typu OpenType. Ukončenie podpory písiem Type 1 sa týka vytvárania nových obsahov, alebo editovanie už existujúcich obsahov a to s platnosťou od januára 2023. Adobe Photoshop ukončí podporu spomínanných písiem v roku 2021 ako to už bolo ohlásené spoločnosťou Adobe v ich vyhlásení z 10. septembra 2019. Čo to pre používateľa bude znamenať?

Zmena v praxi

Aplikácie Adobe nebudú rozoznávať písma Type 1, pokiaľ ich nemáte nainštalované v operačnom systéme. Taktieť platí, že nebude existovať žiadny spôsob ako ich používať. Ak by ste to predsa len chceli skúsiť, musíte počítať, že vám program ukáže oznámenie o chýbajúcich fontoch.

Určite vás zaujíma, čo sa stane s existujúcimi súbormi s vnorenými písmami Type 1 ako sú EPS alebo PDF. Týchto súborov by sa to nemalo dotknúť, pokiaľ ich budete prezerať, alebo ich tlačiťa nerozhodnete sa ich editovať v aplikáciách ako Adobe Illustrator, alebo Adobe Photoshop. V tomto prípade sa musíte takisto pripraviť na oznámenie o chýbajúcich fontoch.

Postscriptové písma Type 1 tak po 37 rokoch odchádzajú do výsluhového dôchodku. Nahradia ich modernejšie písma typu OpenType vyvinuté v kooperácii so spoločnosťou Microsoft už v roku 1996. Písma OpenType podporujú oveľaviac znakov než Type 1, majú rozšírené jazykové písmenné sady a čo je najdôležitejšie – úplne bez problémov bežia na operačných systémoch spoločností Apple a Microsoft. Nakoniec sa nám teda ponúka otázka –

Čo so starými fontami?

Predovšetkým sa musíte pripraviť na túto zmenu. Zistite či váš distribútor písiem vám za doplatok umožní vymeniť zakúpené fonty Type 1 za OpenType vezrie. Koníčkarska (hobby) verzia ale je tu poruke taktiež… Vaše staré fonty Type 1 si môžete nechať prekonvertovať programom TransType 4 (FontLab Ltd, Inc.), ktorý je dospupný pre platformy MacOS a Windows za približne 90 €.

Peter Stojka
grafický dizajnér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Kvalitné fotky jedál zadarmo!

Nájsť dobre vyzerajúce stock fotografie môže byť celkom tvrdý oriešok. Ak ale hľadáte prvotriedne zábery jedál od výmyslu sveta, možno máme pre vás riešenie. Foodiesfeed.