Sensorium Festival rozširuje obzory!

Sensorium – najväčší festival digitálneho umenia a kultúry na Slovensku sa 7. – 9. júnavráti nielen do Pistoriho Paláca ale aj do ulíc Bratislavy. Inšpirovať sa a neprestať sa vzdelávať je dôležité! Nechajte sa vtiahnuť do sveta inštalácií, prednášok, diskusií, predstavení a workshopov o dizajne, architektúre, umelej inteligencií, virtuálnej realite, dátových vizualizáciách či umení.

Revolučné umelecké diela využívajúce nové technológie, no predovšetkým možnosť stretnúť sa s medzinárodne uznávanými umelcami a dizajnérmi – to všetko ponúkne Festival Sensorium 2019. Hlavným dejiskom bude Pistoriho palác, Sensorium však prvýkrát uvedie aj program pre širokú verejnosť, ktorý sa bude konať aj vo verejných priestoroch Bratislavy – môžete sa tešiť na inšpiratívne diskusie, predstavenia a výstavy.

Aleksandra Przegalińska

Rozšírená myseľ: technológie vs. základné ľudské hodnoty

Festival Sensorium vyvracia pasívnu predstavu o tom, že technológia „sa nám deje“. Rozšírenie ľudského intelektu a zmyslov prostredníctvom technológie neprestáva inšpirovať výskumníkov, dizajnérov, futurológov, sci-fi filmárov, umelcov a podnikateľov na celom svete. Sensorium 2019 si zvolilo tému „Rozšírená myseľ“ za optiku, ktorou skúma, ako umelci, dizajnéri a technológovia narábajú s pojmom rozšírenia ako tvorivého princípu.

Jonathan Reus

12 inšpiratívnych spíkrov z celého sveta v jednej miestnosti

Tohtoročný program je bohatší a pestrejší než kedykoľvek predtým. Prvými potvrdenými hosťami nadchádzajúceho ročníku sú Elliot Woods – Kimchi and Chips (KO/UK),Christopher Csíkszentmihályi (USA/PT), Stefanie Posavec (UK), Cristobal Valenzuela (USA), Jonathan Reus (NL/US), George Profenza (UK/RO) Ján Pernecký (SK), Danica Pišteková (SK) a Aleksandra Przegalińska (PL).

Absolútnym highlightom programu bude Elliot Woods– spoluzakladateľ Kimchi and Chips– Soulského štúdia, ktoré s Mimi Son založil už v roku 2009. Kimchi an Chips sú vizuálno-priestorovým fenoménom posledných rokov. Ich inštalácie nemajú na svete konkurenciu a vo svojej komplexnosti vyjadrujú nádherné jednoduché myšlienky často v prepojení s naturálnymi javmi. Ich práca ukazuje, že umenie, veda a filozofia nie sú len príbuzné disciplíny, ktoré musia byť premostené, ale pôsobia ako alternatívne mapy na rovnakom území. Ich nedávna inštalácia Halo v Somerset House priniesla slnko na zem v opojnej alchýmii technológie a prírody.

Kimchi a Chips sa stali prvými kórejskými umelcami, ktorí vyhrali cenu uznania na Ars Electronica vyjadrujúcu ich význam v oblasti mediálneho umenia.Svoje techniky zverejnili online vo viac ako 100 open source knižníc, nespočetné množstvo ďalších kreatívcov aplikovalo filozofiu tohto štúdia a začlenilo ju do svojej práce.

Stefanie Posavec

Stefanie Posavec je londýnska dizajnérka, umelkyňa a autorka, pre ktorú sú dáta obľúbeným materiálom. Stefanie je spoluautorkou knihy Dear Data, ktorá skúma kreatívny potenciál takzvaného “data miningu”. Vystavovala vo svetových galériách vrátane MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paríž), ai.

Z perspektívy občianskych médií nám priblíži rozšírenie Christopher Csíkszentmihályi. Okrem iného zakladateľ Centra pre budúce občianske médiá na Massachusetts Institute of Technology (MIT) tiež pôsobil ako hosťujúci profesor umenia a dizajnu na Parsons School of Design v New Yorku a na Madeira Interactive Technologies Institute.

Takzvané “wearable” technológie a dôsledky zavedenia umelých bytostí a systémov do spoločenskej a profesionálnej sféry vo svojej práci skúma filozofka, odborníčka na futurológiu a AI, Aleksandra Przegalińska. Viac o spíkroch sa dozviete aj na stránkach sensorium.is.

Sensorium + BADW = Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry

Program Sensorium Festivalu 2019 prvýkrát doplnia verejné diskusie, predstavenia a výstavy, ktoré sa budú konať aj vo verejných priestoroch Bratislavy. Navyše festival Sensorium inicioval symbiózu s Bratislava Design Weekom, vďaka čomu Bratislava po prvý krát zažije celomestské podujatie, ktoré organizátori prezentujú pod ambicióznym názvom Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry. Prečítajte si viac na webe https://sensorium.is/a zaistite si lístky už teraz! Sensorium je tu už 7. – 9. júna.

Sensorium Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Danica Pišteková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Záver z ponorky

Z reakcií na predchádzajúci článok Ponorka do iného sveta vyčnievala požiadavka môjho starého priateľa, ktorý sa nástojčivo dožadoval jednoznačného…
pokračovanie článku

Vzorkovník farieb, ročník 1692

Tristo rokov pred prvým vzorkovníkom farieb od Pantone prišla na svet kniha plná ručne maľovaných farebných odtieňov, o ktorej…