Pocta Alfredovi Hitchcockovi

Francúz Jean-Baptiste Lefournier, vystupujúci aj pod menom Ghostlayer, sa v sérii filmových sekvencií rozhodol vzdať poctu dvom perfekcionistom – majstrovi napätia Alfredovi Hitchcockovi a najvplyvnejšiemu tvorcovi úvodných titulkov Saulovi Bassovi. Pozrite si Lefournierove vydarené reintepretácie ich diel.

Každý, kto sa už stretol s najznámejšími filmovými svetmi Alfreda Hitchcocka sa zároveň stretol aj s tvorbou Saula Bassa. Mnohými považovaný za jedného z najzásadnejších vo svojom odbore, vytvoril tento dizajnér a režisér tri najznámejšie úvodné titulky v histórii siedmeho umenia.

Saul Bass navrhoval tiež logá (Minolta, United Airlines…) alebo filmové plagáty (Schindlerov zoznam, Osvietenie…), no to, čím nezmazateľne prispel do sveta vizuálnej komunikácie a umenia predovšetkým, boli práve introdukcie do najlepších hollywoodskych filmov druhej polovice XX. storočia. Ako prvý prišiel do komerčného filmu s novým typom typografie – kinetickou typografiou. Pred tým boli titulky statické, často oddelené od filmu, vďaka Bassovi sa stali jeho súčasťou. Stali sa príbehom pred príbehom, alebo metaforickým zhrnutím deja do niekoľkých minút.

A keď sme už pri majstroch s inovatívnym prístupom k vytváraniu úvodných titulkov alebo ak chcete, filmov pred filmami, tak neradno opomenúť toto video.

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Zoberte deti na dizajnový workshop

Už túto nedeľu môžete o 16-tej navštíviť akciu, ktorá prinesie zaujímavé info aj zážitok pre deit. Ďalšie diely seriálu…
pokračovanie článku

Ak máte na stole kalendár

Tak mi prestali vyrábať kalendár…, povedal môj priateľ a šéf svojej úspešnej firmy. Znelo to takmer ako: Tak nám…
pokračovanie článku

Sháníme grafiky a grafičky

Pro nové grafické studio sháníme grafiky a grafičky na OSVČ s pokročilou úrovní angličtiny (práce zejména pro zahraniční klienty).