Od dizajnu k dizajnu vás prevedie nová kniha

V Českej republike nedávno vyšla publikácia Od designu k designu dizajnéra Pavla Nogu, ktorá má priblížiť históriu grafického dizajnu verejnosti, študentom aj všetkým ostatným, ktorí sa o túto oblasť zaujímajú.

Podnetom pre vznik knihy bol online katalóg grafického dizajnu Moravskej galérie v Brne. Publikácia chce práve na príkladoch konkrétnych diel a ich autorov prezentovať grafický dizajn obdobia posledných 130 rokov.

Najstaršie dielo je plagát Julesa Chéreta z roku 1891 a benjamínom je obálka magazínu Moravskej galérie od štúdia Kolektiv z roku 2016, resp. obálka časopisu 2+3d od Jacka Mrowczyka z rovnakého roku.

Inak

Namiesto chronológie a historickej postupnosti autor volí alternatívnu cestu. Porovnáva jednotlivé exponáty – napríklad bok po boku umiestňuje dva plagáty a hľadá medzi nimi súvislosti. Pavel Noga sa nedrží obvyklého detailného skúmania znakov ale skôr hľadá kontext, skúma obsah a posolstvo konkrétneho diela.

Táto hra sa podľa autorových slov začala ešte počas prezerania spomínaných zbierok Moravskej galériePavel Noga vtedy začal zoskupovať diela do dvojic aj väčších skupín, podľa určitých kritérií a vzájomne ich porovnávať. Netradičný koncept Pavel Noga následne uplatnil aj pri písaní novej publikácie.

Kniha má jednu nevýhodu, ktorá ale nesúvisí s jej kvalitou – ťažko sa zháňa. Produkcia bola realizovaná cez grant Pedagogickej fakulty MU a je teda určená primárne do inštitúcií, ktoré dizajn skúmajú a nie na komerčný predaj. Máme však aj jednu dobrú správu. Knihu už čoskoro budete môcť vyhrať v našej súťaži.  Sledujte DeTePe, aby vám neušla. :)

O autorovi

Pavel Noga je grafický dizajnér, kurátor, teoretik, ktorý vyučuje na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty MU v Brne a na Fakulte multimediálnych komunikácií UTB v Zlíne. Okrem najnovšej knihy je autorom aj viacerých praktických textov k DTP, typografii, ale aj knihy Design na cestě, ktorá sa na dizajn pozerá z pohľadu sociálneho aspektu, či medzinárodného kurátorského projektu Typografický plakát, zameraného na toto médium v Česku, Poľsku a na Slovensku.

 

zdroj: pavelnoga.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Rozprávanie o dizajne a eko papieroch – online workshop Dve Lamy

Papier je súčasťou našich každodenných životov. Pri tvorbe značky zohráva dôležitú úlohu, pretože doň balíme produkty, posielame na ňom faktúry či poďakovania. Výber papiera je súčasť kreatívneho procesu a je dôležité naň myslieť už od začiatku.
pokračovanie článku

Objevte ikonický Colorplan

Nejširší paleta barev grafických papírů vyhledávaná v obalovém designu, knihařství, tvorbě vizuální identity značek i uměleckých děl.
pokračovanie článku

DIW print: dávame papieru pridanú hodnotu

Ak si dnes firma dáva niečo tlačiť, musí to byť originálne a kreatívne. A práve na segment zušľachťovania  tlače vsádza aj bratislavský DIW print. Do ich portfólia zariadení aktuálne pribudla vlajková loď Konica Minolta - MGI Jet Varnish 3D Evo 52.
pokračovanie článku

Frýdek-Místek na novej vizuálnej vlne

Mesto Frýdek-Místek nedávno predstavilo novú identitu. Jej hlavným motívom je dvojica vlnoviek. Víťazný návrh vzišiel z dvojkolovej súťaže.
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Coffeemamma Cold Brew

Coffeemamma je nezávislá řemeslná pražírna a coffee shop se sídlem ve městě Izmir v Turecku. Jejich umění spočívá ve výrobě…