Od dizajnu k dizajnu vás prevedie nová kniha

V Českej republike nedávno vyšla publikácia Od designu k designu dizajnéra Pavla Nogu, ktorá má priblížiť históriu grafického dizajnu verejnosti, študentom aj všetkým ostatným, ktorí sa o túto oblasť zaujímajú.

Podnetom pre vznik knihy bol online katalóg grafického dizajnu Moravskej galérie v Brne. Publikácia chce práve na príkladoch konkrétnych diel a ich autorov prezentovať grafický dizajn obdobia posledných 130 rokov.

Najstaršie dielo je plagát Julesa Chéreta z roku 1891 a benjamínom je obálka magazínu Moravskej galérie od štúdia Kolektiv z roku 2016, resp. obálka časopisu 2+3d od Jacka Mrowczyka z rovnakého roku.

Inak

Namiesto chronológie a historickej postupnosti autor volí alternatívnu cestu. Porovnáva jednotlivé exponáty – napríklad bok po boku umiestňuje dva plagáty a hľadá medzi nimi súvislosti. Pavel Noga sa nedrží obvyklého detailného skúmania znakov ale skôr hľadá kontext, skúma obsah a posolstvo konkrétneho diela.

Táto hra sa podľa autorových slov začala ešte počas prezerania spomínaných zbierok Moravskej galériePavel Noga vtedy začal zoskupovať diela do dvojic aj väčších skupín, podľa určitých kritérií a vzájomne ich porovnávať. Netradičný koncept Pavel Noga následne uplatnil aj pri písaní novej publikácie.

Kniha má jednu nevýhodu, ktorá ale nesúvisí s jej kvalitou – ťažko sa zháňa. Produkcia bola realizovaná cez grant Pedagogickej fakulty MU a je teda určená primárne do inštitúcií, ktoré dizajn skúmajú a nie na komerčný predaj. Máme však aj jednu dobrú správu. Knihu už čoskoro budete môcť vyhrať v našej súťaži.  Sledujte DeTePe, aby vám neušla. :)

O autorovi

Pavel Noga je grafický dizajnér, kurátor, teoretik, ktorý vyučuje na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty MU v Brne a na Fakulte multimediálnych komunikácií UTB v Zlíne. Okrem najnovšej knihy je autorom aj viacerých praktických textov k DTP, typografii, ale aj knihy Design na cestě, ktorá sa na dizajn pozerá z pohľadu sociálneho aspektu, či medzinárodného kurátorského projektu Typografický plakát, zameraného na toto médium v Česku, Poľsku a na Slovensku.

 

zdroj: pavelnoga.cz

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

TVAROLÓGIA

29. september 17:00 Connect Coworking, CVERNOVKA, Páričkova 18, 3. poschodie, 821 08 Bratislava Interaktívny workshop s praktickým tréningom využitia psychológie tvarov vo vašej…
pokračovanie článku

Slovenský dizajn je živý a aktívny

Do 13. ročníka súťaže Národná cena za komunikačný dizajn 2016 sa zaregistroval rekordný počet prihlášok. Rozhodnutie sústrediť sa tento…
pokračovanie článku

Séria záberov pracovného stola zadarmo!

Dnes pre vás máme tip na sadu fotografií, ktoré zachytávajú pracovný stôl v minimalistickom duchu. Využiť ich môžete na…