Litera Fest 2021 začína už dnes!

Po dlhej dobe je ponuka kultúrnych akcií opäť bohatá. Odporúčame vám pridať si do zoznamu aj literárny festival, ktorý sa uskutoční od stredy 23. do piatka  25. júna v bratislavskom .klube pod lampou.  

Spoznajte najlepšie knihy a porozprávajte sa s ich autormi

Nie náhodou sa kniha považuje za jeden z najlepších darov. Dom bez kníh je vraj ako miestnosť bez okien. litera fest vo svojom programe predstaví tie najlepšie slovenské prozaické knihy, aké vyšli minulý rok. Lukáš Cabala, Etela Farkašová, Ivana Gibová, Barbora Hrínová, Jana Juráňová, Laco Kerata, Richard Pupala, Veronika Šikulová, Zuzana Šmatláková a Alta Vášová. To sú mená desiatich spisovateliek a spisovateľov, ktorí sú nominovaní na prestížnu slovenskú literárnu cenu za pôvodnú prózu Anasoft litera. A práve ich knihy budete môcť bližšie spoznať na autorských čítaniach a besedách.  

„Tú najlepšiu súčasnú slovenskú prózu nečíta len literárna komunita. Anasoft litera už 16 rokov dokazuje, že naša pôvodná próza je čitateľná i pre ostatné kultúrne komunity ako aj pre všetkých, ktorým nestačí iba príbeh, ale ktorí radi rozmýšľajú aj dlho po dočítaní. litera fest je oslavou nielen tých najlepších autoriek či autorov, ale práve tých spomínaných čitateľov a čitateliek. Či sú to literárni vedci, učitelia, filmári, dizajnéri alebo IT-čkári. Každá desiatka obsahuje aspoň jednu umelecky hodnotnú knihu, ktorá ich môže zaujať. Na litera feste sa nielenže dá zistiť ktorá, ale dá sa stretnúť i s tvárou skrývajúcou sa za jej obálkou. A to všetko v neformálnej, príjemnej a konečne už  otvorenej atmosfére,” pozýva organizátorka ceny Anasoft litera Simona Fochlerová.

Aj vám sa stáva, že po prečítaní nejakej prózy máte ešte množstvo otázok? Na litera feste sa otvoria témy, aké sa vždy zjavia a zjavujú aj dlho po zatvorení dobrých kníh. Nielen na autorských besedách, ale aj na diskusiách. Jednou z nich je Timrava skopala Ročku. Už samotný názov napovedá, že hlavnou témou bude Božena Slančíková Timrava. Ako by vyzerala slovenská literatúra a kultúra bez tejto ženy? Na túto otázku sa budú snažiť odpovedať predsedníčka spolku Živena Magdaléna Vášáryová, literárna vedkyňa Ivana Taranenková, spisovateľka Veronika Šikulová a režisérka filmu Moja teta Timrava Katarína Kočálková.

Dôležitou súčasťou literárnej ceny Anasoft litera je odborná porota, ktorú tvoria osobnosti literárnej vedy či kultúrnej obce. Nedávno ju opustil významný predstaviteľ, literárny vedec, prekladateľ a básnik Viliam Turčány. Aké mal miesto v našej literatúre? Nielen na túto otázku budú odpovedať ľudia, ktorí si ho vážili a zároveň sa s ním poznali: Anna Valcerová-Bacigálová, Miroslava VallováMarián Andričík.

foto: Juraj Starovecky

foto: Juraj Starovecky

foto: Juraj Starovecky

Pestrý sprievodný program

litera fest nie je iba o knihách, ale aj o dobrej hudbe. Práve preto tu vystúpi talentovaná speváčka Timea, ktorá upriamila na seba pozornosť, keď koncom minulého roka vydala debutové EP Confusion of Warmth. Získala zaň Ocenenie Nadácie Advance Investments na RHA2020. Na festivale bude hrať spoločne s  Radovanom Činčurom.

Nedávno vydal debutový album Odpovede Richard Autner, ktorého skôr poznáte z divadelných dosiek alebo z televízie. Svoj hudobný talent naplno odkrýva až teraz, inštrumentálne aj textársky vyzretým dielom. Na litera feste bude mať so svojou kapelou koncertnú premiéru. 

Koncertnú premiéru bude mať po viac ako 10 rokoch aj Hvozd. Jeho korene siahajú ešte na začiatok tohto tisícročia, keď boli stabilnou súčasťou bratislavskej alternatívnej scény. V priebehu rokov sa ich zvuk ustálil na lahodnej kombinácii dvoch hlasov s výrazným klavírom a akordeónom, na mieste, odkiaľ je rovnako blízko (alebo ďaleko) k šansónu, kabaretu, jazzu aj punku. Budete počuť staré, ale aj nové skladby, ktoré čoskoro vyjdú na novom albume.

Multižánrový festival litera fest podporil z verejných zdrojov hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislava a softvérová spoločnosť ANASOFT.

Literafest môžete sledovať na webe, Facebooku či Instagrame.

zdroj: Anasoft Litera

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Electrolux predstavil redizajn identity

Nová identita nemusí so sebou nutne priniesť prekopanie vizuálu značky do základov. Často je to skôr o jemných úpravach a faceliftoch.…