Modernizujú školské písmo: Vyzerá rovnako už 100 rokov, nemyslí však na ľavákov a poruchy učenia

Cieľom projektu je poukázať na problémy trhu s učebnicami ako aj spojitého písma, ktoré sa aktuálne na školách využíva. Okrem toho chcú autori Martina RozinajováJán Filípek otvoriť aj diskusiu s učiteľmi, rodičmi ale aj s vydavateľmi či štátnymi zamestnancami a samozrejme aj so žiakmi, ktorý dané písmo využívajú najviac.

Sto rokov písania

Písané písmo sa v súčasnosti používa bez veľkých zmien už takmer storočie. Faktom však je, že je nevhodné pre ľavákov, žiakov s poruchami učenia, čítania či písania ale má aj ďalšie limity, ktoré sa prejavujú najmä zoči-voči modernému prístupu k výučbe. Toto písmo nemá digitalizovanú podobu a podľa autorov projektu komplikuje aj prípravu učebných pomôcok.

Projekty, ktoré chcú určitým spôsobom renovovať zaužívané, ale nie vždy ideálne školské písma, existujú aj v zahraničí. V Česku sa od roku 2012 využíva písmo Comenia Script autorky Radany Lencovej, ktoré myslí aj na dysgrafikov a ľavákov. V minulosti sme o ňom na DeTePe písali. Aktuálne sa ním učia písať žiaci na stovkách českých a aj niekoľkých slovenských školách.

Comenia Script – hodiny Písania inak

Comenia v praxi

 

Školské písmo je narozdiel od Comenia Script spojitým písmom, čiže jeho znaky sú klasicky napájané, ako je to pri písanom písme bežné. Pri tvorbe digitálneho písma takéhoto typu je dôležité myslieť na všetky možné kombinácie písmen a ich napojenia. V písanej podobe na papieri vznkajú prirodzene, ale tú digitálnu treba naprogramovať. Pozrite si pre zaujímavosť počet rôznych napojení “e” v závislosti od kombinácie s inými písmenami:

 

(zdroj: facebook.com/SkolskePismo)

 

Lepšie pre všetkých

Problém vidia aj v podobe učebníc, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu. Pôsobia často preplnene a vyvolávajú dojem absencie citu pre určitú estetiku a v neposlednom rade aj typografiu. Práve učebnice môžu svojím vizuálnym spracovaním prispieť k formovaniu vkusu u detí. Pekné učebnice (zjednodušene povedané) majú prirodzene lepšie predpoklady žiakov zaujať a tak pomôcť aj lepšiemu pochopeniu a zapamätaniu si učiva.

Ako prvému poskytli autori písmo časopisu Slniečko. (zdroj: facebook.com/SkolskePismo)

 

Nové modernizované “školské písmo” má byť prispôsobené ľavákom a dostupnejšie v digitálnej podobe. To má pomôcť všetkým zúčastneným – učiteľom, rodičom, grafickým dizajnérom či vydavateľstvám – pri tvorbe a používaní rôznych typov tlačených pomôcok. Ako uvádzajú autori, tak “aby z nich mali radosť vydavateľstvá pri tvorbe a samotní žiaci pri učení.” 

Projekt môžete sledovať na jeho FacebookuInstagrame. Podľa aktuálnych informácii má byť písmo pripravené na stiahnutie už 1. septembra. Tešíte sa?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Zoberte deti na dizajnový workshop

Už túto nedeľu môžete o 16-tej navštíviť akciu, ktorá prinesie zaujímavé info aj zážitok pre deit.
pokračovanie článku

Inšpiratívna ilustrácia: Phil Hackett

Phil Hackett je freelance ilustrátor, ktorý pôsobí v britskom Bristole. Tvorbe ilustrácií sa venuje od roku 2007 a jeho tvorba…
pokračovanie článku

Nejnovější Font č. 181 je právě v prodeji

Na co se můžete těšit v prvním letošním čísle grafického časopisu Font? Kromě hlavního tématu, kterým je tentokrát CI společností z oblasti zemědělské techniky, přináší články a rozhovory ze světa grafického designu, fotografie, ilustrace nebo grafického software a věnuje se tentokrát také počítačovým periferiím…