Comenia Script – hodiny Písania inak

Projekt českej dizajnérky Radany Lencovej predstavuje alternatívu k tradičnému písmu, ktoré sa učia deti na tamojších základných školách. Za hlavné výhody autorka považuje jednoduchosť, dobrú čitateľnosť či modernosť. Ako náhradu klasického písma ho môžu využívať so súhlasom rodičov.

Nový pohľad na vec

Comenia Script je na prvý pohľad podobné tlačenému písmu. Zámerom dizajnérky alternatívneho písma bolo pomôcť dysgrafikom a ľavákom. Jednotlivé písmená fontu sa totiž nespájajú. Aj vďaka tomu je písmo jednoduchšie čitateľné. Znaky je možné za sebou písať tzv. priraďovaním tak, ako sme na to zvyknutí pri písaní tlačeným písmom. Možno si ešte spomeniete, ako sa vám občas stalo, že ste po dopísaní slova zabudli na nejaký ten dĺžeň či mäkčeň. Pri tomto spôsobe formovania textu sa to nestane. Hneď ako napíšete konkrétny znak, pridáte mu príslušnú diakritiku. Ak teda má nejakú mať.

Pre deti aj turistov

Podľa Lencovej vychádza jej písmo v ústrety nielen samotným deťom, ktoré podľa prieskumov klasické písmo opúšťajú už pred pubertou, ale i cudzincom. Napodobenina tlačenej typografie je totiž pre okolitý svet o čosi čitateľnejšia. Autorka si zároveň myslí, že deti by sa mali sústrediť na text samotný, nie na písmo, ktorým je písané. Práve v prípade zložitejšieho písaného textu, môžu zložité znaky odvádzať pozornosť od obsahu.

ukazka_cs_1trida_03

Comenia Script v praxi

Pre dysgrafikov, či deti s mentálnym hendikepom je pripravené bezserifový variant. Aj samotná sada znakov Comenia Script obsahuje niekoľko variácií. Z tých si má dieťa vybrať pre svoj rukopis tie, ktoré mu najviac vyhovujú. Sklon písma považuje dizajnérka za veľmi osobnú záležitosť, ktorá má vplyv na rýchlosť písania. Preto Comenia Script v základnom reze nemá žiaden sklon. Všetko je ponechané na slobodnom rozhodnutí dieťaťa.

Sadne každému

Comenia prichádza v štyroch rezoch – Comenia Script A, B, universalcaligrafic. Áčko predstavuje rozvinutejšiu verziu fontu, ktorá predpokladá uplatnenie i vo výtvarných celkoch. Obsahuje spoje aj serify. B variant je zjednodušený sans serif font. Je určený pre deti, ktoré vyžadujú špeciálny prístup k písaniu. Comenia Script Universal spája A a B rezy tak, aby vyhovoval čo najširšiemu spektru detí. Kaligrafická forma Comenie je nadstavbou klasického fontu. Predpokladá využitie iných písacích potrieb než pera, či zvýraznené pätky.

Comenia Script je pripravená pre nasadenie v 1. a 2. triede ZŠ. Na Slovensku sa  v dohľadnej dobe takáto novinka v zošitoch školákov neobjaví. Výnimku predstavuje bratislavská Cirkevná základná škola Narnia. Tam majú s Comeniou dobré skúsenosti.

ukazky_cs_a_b_uni_kal

Príklady jednotlivých rezov

 

O autorke

Radana Lencová je absolventkou VŠUP v Prahe, konkrétne navštevovala ateliér písma a typografie a predtým ateliér písma a knižnej grafiky. Okrem toho stážovala napr. na Akademii výtvarných umení v španielskej Granade. V súčasnosti sa v nakladateľstve Svet knihy pripravuje na vydanie autorskej edície Kaligrafia, ktorá mapuje súčasné rukopisné písma a kaligrafiu.

zdroj: lencova.eu, dobrenoviny.sk

5 comments
  1. Máme problém s 15 prezidentskými kandidátmi, jeden debilnejší ako druhý, napr. Kňažko, Mezenská, Hrušovský a nejaké písmo nás nezaujíma…

    1. mozno to pismo je dolezitejsie nez sa zda, mozno prave vdaka nemu nebude mat tento narod tolko hlupakov :)

      inak neivem co je napr. na takom Knazokovi debilne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť