Modernizujú školské písmo: Vyzerá rovnako už 100 rokov, nemyslí však na ľavákov a poruchy učenia

Cieľom projektu je poukázať na problémy trhu s učebnicami ako aj spojitého písma, ktoré sa aktuálne na školách využíva. Okrem toho chcú autori Martina RozinajováJán Filípek otvoriť aj diskusiu s učiteľmi, rodičmi ale aj s vydavateľmi či štátnymi zamestnancami a samozrejme aj so žiakmi, ktorý dané písmo využívajú najviac.

Sto rokov písania

Písané písmo sa v súčasnosti používa bez veľkých zmien už takmer storočie. Faktom však je, že je nevhodné pre ľavákov, žiakov s poruchami učenia, čítania či písania ale má aj ďalšie limity, ktoré sa prejavujú najmä zoči-voči modernému prístupu k výučbe. Toto písmo nemá digitalizovanú podobu a podľa autorov projektu komplikuje aj prípravu učebných pomôcok.

Projekty, ktoré chcú určitým spôsobom renovovať zaužívané, ale nie vždy ideálne školské písma, existujú aj v zahraničí. V Česku sa od roku 2012 využíva písmo Comenia Script autorky Radany Lencovej, ktoré myslí aj na dysgrafikov a ľavákov. V minulosti sme o ňom na DeTePe písali. Aktuálne sa ním učia písať žiaci na stovkách českých a aj niekoľkých slovenských školách.

Comenia Script – hodiny Písania inak

Comenia v praxi

 

Školské písmo je narozdiel od Comenia Script spojitým písmom, čiže jeho znaky sú klasicky napájané, ako je to pri písanom písme bežné. Pri tvorbe digitálneho písma takéhoto typu je dôležité myslieť na všetky možné kombinácie písmen a ich napojenia. V písanej podobe na papieri vznkajú prirodzene, ale tú digitálnu treba naprogramovať. Pozrite si pre zaujímavosť počet rôznych napojení “e” v závislosti od kombinácie s inými písmenami:

 

(zdroj: facebook.com/SkolskePismo)

 

Lepšie pre všetkých

Problém vidia aj v podobe učebníc, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu. Pôsobia často preplnene a vyvolávajú dojem absencie citu pre určitú estetiku a v neposlednom rade aj typografiu. Práve učebnice môžu svojím vizuálnym spracovaním prispieť k formovaniu vkusu u detí. Pekné učebnice (zjednodušene povedané) majú prirodzene lepšie predpoklady žiakov zaujať a tak pomôcť aj lepšiemu pochopeniu a zapamätaniu si učiva.

Ako prvému poskytli autori písmo časopisu Slniečko. (zdroj: facebook.com/SkolskePismo)

 

Nové modernizované “školské písmo” má byť prispôsobené ľavákom a dostupnejšie v digitálnej podobe. To má pomôcť všetkým zúčastneným – učiteľom, rodičom, grafickým dizajnérom či vydavateľstvám – pri tvorbe a používaní rôznych typov tlačených pomôcok. Ako uvádzajú autori, tak “aby z nich mali radosť vydavateľstvá pri tvorbe a samotní žiaci pri učení.” 

Projekt môžete sledovať na jeho FacebookuInstagrame. Podľa aktuálnych informácii má byť písmo pripravené na stiahnutie už 1. septembra. Tešíte sa?

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

BatchOutput pre Office za polovicu!

BatchOutput Office Suite od Zevrix Solutions je aktuálne dostupný s 50% zľavou. Podobný produkt pre InDesign sme vám predstavili už…
pokračovanie článku

Font dňa – Flink

zľava 70% do 21. decembra
pokračovanie článku

Světové písmo Avenir Next World staví na odkazu Adriana Frutigera

Avenir je velmi oblíbeným geometrickým bezpatkovým písmem, ba dokonce patří k těm nejslavnějším na světě. Původně navržený Adrianem Frutigerem v roce 1988, znovu vzkříšen v roce 2002 švýcarským designérem písma Akirem Kobayashim. O dvě desetiletí později, pět let po Frutigerově smrti, vydal Kobaysashi svou nejnovější aktualizace Avenir Next World.