Ešte stále nemáte vybratý darček?

ahistoryofgraphicdesign 5OO - Ešte stále nemáte vybratý darček?

V tom prípade tu máme pre vás zopár knižných tipov.

New Vintage Type: Classic Fonts for the Digital Age

designbooks mrcup 01 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Spreads 9780500288184 1 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Ako ovplyvňujú „vintage“ typy písiem súčasnú vizuálnu komunikáciu? Túto otázku si položili historici v oblasti grafického dizajnu Steven Heller a Gail Andersonová a zostavili publikáciu zo 400 inšpiratívnymi príkladmi využitia klasických typov písiem. Každý z príkladov (filmové plagáty, obaly magazínov, reklamné pútače…) je doplnený, okrem informácie aké fonty obsahuje, aj o komentár tvorcov prípadne súčasných dizajnérov, ak ide o staršiu grafiku.

kúpiť

 

A History of Graphic Design for Rainy Days

ahistoryofgraphicdesign 5OO - Ešte stále nemáte vybratý darček?

polish - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Čo je to grafický dizajn? Odpovede na túto otázku poskytlo už mnoho publikácií, tie však zväčša iba rozvádzali známe poučky. Hravá, ilustrovaná prechádzka naprieč dejinami grafického dizajnu – kniha A History of Graphic Design for Rainy Days, je však iná.

Na prvé počutie celkom jednoduchú otázku, čo vlastne je ten grafický dizajn, položil aj chlapec Kiddo svojmu starému otcovi, vyslúženému grafikovi. A on, aby obsiahol všetko podstatné, zobral vnuka na vzrušujúcu cestu do minulosti. Starý otec postupne vďaka stroju času ukáže Kiddovi napríklad význam secesie, poľského plagátu alebo postmodernizmu.
Jednoduché a pútavé predstavovanie dôležitých ľudí a nápadov, ktoré sformovali dnešnú podobu grafického dizajnu núka myšlienku, že kniha by pokojne mohla poslúžiť aj ako školská pomôcka alebo ako darček pre potomka, ktorý prejavuje známky záujmu o to, čo robí jeho rodič (a zároveň má v obľube angličtinu).

Mimochodom, vedeli ste, že prvým písmom, ktoré sa prechádzalo po Mesiaci, bola Futura?

kúpiť

 

Signs for peace

peace - Ešte stále nemáte vybratý darček?

peace5 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Kniha Signs for peace je výsledkom niekoľkoročného zbierania znakov, symbolov, fotografií, plagátov, titulných strán denníkov, malieb… znázorňujúcich rôzne podoby mieru. Inštitút Design2context na čele s Ruedim Baurom tak zostavil rozsiahlu zbierku obsahujúcu niekoľko súčasných aj minulých pohľadov na stav pokoja, zhody a rešpektu z odlišných častí sveta.

Šesťsto strán knihy je rozdelených do sto piatich abecedných sekcií. Písmeno B napríklad pokrýva pojmy Balkans, Beauty, Bomb, Buddha, Burma.

kúpiť

 

Pantone: The 20th Century in Color

pantone 20th century in colou5OOr - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Pantone 20thCentury4 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Niekedy začiatkom 60tych rokov pracovník polygrafickej spoločnosti Pantone, Lawrence Herbert, prišiel s univerzálnym komunikačným systémom na zladenie farieb pre dizajnérov, tlačiarov a klientov. Ďalší zamestnanci americkej spoločnosti Leatrice Eiseman a Keith Recker sa o 50 rokov neskôr rozhodli vytvoriť sprievodcu 20. storočím. A to s využitím práve Herbertovho systému farieb. S kurátorským prístupom autorov v opise farieb, ktoré dominovali v každej dekáde a dôvodmi prečo sa práve tie stali populárnymi, vznikol neobyčajný pohľad na kultúrne míľniky 20. storočia.

kúpiť

 

IMG 7051 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

PopularLies 1 - Ešte stále nemáte vybratý darček?

Kniha je pokusom úspešného britského grafika a art directora Craiga Warda odhaliť mylné predstavy, polopravdy a klamstvá o grafickom dizajne. Craig sa postupne venuje známym jednovetným domnienkam ako:

An education in design is pointless.
The client is always right.
Comic Sans is the worst typeface ever created. …

Z osobných skúsenosti momentálne v New Yorku pracujúceho dizajnéra, ktorý už stihol spolupracovať aj s mnohými svetovými značkami, vznikla síce rozmerom malá, ale vtipná a priamočiara kniha, ničiaca všetky klišé s ktorými sa grafik stretáva takmer každý deň.

kúpiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
3D Wall Logo MockUp 2 380x220 - MockUP 3D nápisu na stenu
pokračovanie článku

MockUP 3D nápisu na stenu

Získajte úplne zadarmo mockup, vďaka ktorému viete svoje logo zavesiť na stenu. Vizuál pôsobí fotorealistickým dojmom, ktorý poteší…