Typeface – dokumentárny film

Hodinový dokument Typeface prináša príbeh Hamilton Wood Type Museum, jediného múzea svojho druhu, v ktorom nájdete, okrem iného, tisíce drevených štočkov – ručne vyrezávaných sád písiem.

Je to príbeh, ktorý sa ale neobmedzuje iba na opis histórie a súčasnosti výnimočného múzea, v ktorom kedysi sídlila výrobňa drevených písiem. Tvorcovia nezávislého dokumentu sa venujú viacerým témam, odvodeným z existencie továrne na severe Spojených štátov. Pýtajú sa tiež otázky: ako môže a ako už ovplyvňuje tradičné remeslo a staré technológie moderný dizajn, aké sú výhody a nevýhody práce s digitálnym písmom oproti tomu „analógovému“? Dokument to teda nie je len pre amerických dizajnérov, ktorí možno ani netušia, akú historickú budovu ich krajina ukrýva, ale aj pre každého študenta, amatéra, profesionála alebo nadšenca grafického dizajnu z každej časti sveta.

Trailer:

S priemyselnou revolúciou koncom osemnásteho storočia narástla aj potreba vyrábať produkty rýchlejšie a zároveň efektívne, čiže s menšími výdavkami. V oblasti typografie bolo jednou z reakcií na túto požiadavku aj postupné zakladanie tovární na výrobu drevených písmen.

S produkciou písiem sa v Two Rivers, mestečku, z ktorého mimochodom pochádza aj prvý zmrzlinový pohár, začalo v roku 1880. Už krátko po vzniku sa Hamilton stal najúspešnejšou firmou v danej oblasti. Jeden zamestnanec Hamilton company bol schopný vyrobiť tri písmená za jednu minútu. Čím mala spoločnosť viac zamestnancov, tým vzniklo rýchlejšie aj viac sád písiem. Rýchlejšie pre viac klientov. Terajší jediný zamestnanec múzea vtipne poznamenáva, že rok zániku (1985) najväčšej výrobne drevených písmen v Spojených štátoch sa zhoduje s rokom nástupu počítača Macintosh.

Začiatok úpadku Hamilton company však začal už v 60. rokoch, kedy bol letterpress definitívne vytlačený ofsetovou tlačou. Tak, ako sa zmenšoval počet zákaziek, zmenšoval sa aj počet zamestnancov. V súčasnosti zíva továreň zväčša ľudoprázdnotou. Jedine cez víkendy sa priestory múzea, v meste s populáciou 2000 obyvateľov, naplnia životom. Mladí umelci, kancelárski grafici a kreatívni zvedavci prichádzajú obzerať, vyrábať a tlačiť. Hamilton Wood Type Museum totiž nie je klasickým múzeom, ukrývajúcim prístroje a sady písiem za plexisklom. V starej továrni je v zásobníkoch skladovaných viac ako jeden a pol milióna drevených písmen, usporiadaných a pripravených na tlač. Tvorivé dielne, alebo ak chcete workshopy, sa v múzeu konajú vždy jeden víkend v mesiaci a vedú ich okrem bývalých zamestnancov aj najlepší americkí letterpress odborníci.

V dokumente máme možnosť vidieť, ako aj mladí dizajnéri prepadli čaru letterpressu natoľko, až si založili vlastné tlačiarenské štúdio. Nie je to ale tak, že by odvtedy zanovito odmietali moderné technológie. Mladíci stále pracujú vo veľkých grafických štúdiách alebo ako freelanceri, no takmer všetok voľný čas venujú svojej spoločnej malej firme. Nemôžu si, žiaľ, dovoliť žiť iba z letterpressu a pekných umeleckých grafík, inak by sa stali iba „chudobnými umelcami, presne o akých sa spieva vo folkových piesňach.“

Múzeum bolo založené v roku 1999 a ešte pred pár rokmi muselo zápasiť o svoju existenciu. Situácia sa zmenila len nedávno. Aj vďaka dokumentu Typeface. A tiež vďaka súčasnému znovuobjavovaniu letterpressu – rovno to nazvime malou renesanciou tlače z výšky. Do ospalého mestečka sa hrnie viac, hlavne mladých, hostí, a to nielen na víkendové workshopy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Suťaž: Redizajnuj Hellera

Navrhni redizajn knižných obálok Hlava XXII, Niečo sa stalo a Gold nad zlato. Chceš sa zakresliť do histórie? Zapoj sa…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Roswood

Značka Roswood si pro objednala pro své dřevěné sluneční brýle obal a identitu u kreativní agentury F33. „Na trhu, který…