Navštívte online knižnicu, ktorá bezplatne ponúka viac ako 150 000 vedeckých ilustrácií!

Knižnica biodiverzitného dedičstva (BHL) poskytuje bezplatný a otvorený online prístup k viac ako 250 000 zväzkom z 15. až 21. storočia, ktoré obsahujú širokú škálu tém týkajúcich sa biodiverzity. Chcú tak podporiť diaľkové štúdium.

More obsahu, pre malých aj veľkých

Inštitúcia disponuje depozitárom vedeckých a botanických ilustrácií, ktorý poteší nejedného z vás, ktorí možno hľadáte tento typ prvkov pre svoj projekt. Na svojom Flickri ponúka viac ako 150 tisíc ilustrácií zvierat a botaniky. Tie sú k dispozícii každému. Ak máte chuť trochu sa stratiť v množstve obsahu, nech sa páči týmto smerom.

Celý (nielen ilustrovaný) obsah je prístupný online zadarmo a v plnom rozsahu prostredníctvom portálu digitálnej knižnice. Nevyžadujú sa žiadne prihlasovacie údaje, účet ani členstvo. V knižnici si tiež môžete voľne sťahovať čokoľvek v rôznych formátoch. Vo FAQ nájdete informácie o tom, ako prehľadávať knižnicu a sťahovať obsah. Dostupné sú aj maľovanky pre deti.

Inštitúcia ponúka zásobu vedeckých ilustrácií pre tých, ktorí tieto zdroje potrebujú a radi by ich využili. „Na zdokumentovanie druhov, ktoré existujú na Zemi a na pochopenie komplexnosti ekosystémov, ktoré sa rýchlo menia v dôsledku vyhynutia početných zvierat a zmeny klímy, potrebujú vedci prístup k celosvetovým kolektívnym poznatkom o biodiverzite,“ píšu tvorcovia na svojej stránke.

Budúcnosť vedeckej ilustrácie?

Zamýšľali ste sa niekedy, kto kreslil všetky tie obrázky, na ktoré ste sa pozerali vo svojej Prvouke? Odborná ilustrácia existuje už celé storočia. Čitateľovi ponúka hmatateľnejšiu a kompaktnú predstavu o podobe sveta okolo nás, než dlhý slovný popis. Ide o čo najrealistickejšie, ale aj estetické vyobrazenie skutočnosti. Vedecký ilustrátor nemôže meniť farbu a tvary ako sa mu zachce. Jeho úlohou je odstrániť rušivé elementy a doplniť chýbajúce detaily. Finálne dielo by malo byť živé a presvedčivé. Pri odbornej ilustrácii je potrebné zachytiť to, čo o objekte vieme a dosiahnuť maximálnu pravdivosť zobrazených znakov, aby mal výsledok rovnakú hodnotu ako slovný popis. Vedeckí ilustrátori a ilustrátorky musia študovať vedecké články a trénovať ku konkrétnej téme. 

V posledných rokoch narastajú snahy o jej ukotvenie a inštitucionalizáciu. Americké spoločenstvo prírodovedných ilustrátorov združujú umelcov propaguje vzdeláva a oslavuje vizuálnu komunikáciu vedy. Americká spoločnosť botanických umelcov uvádza na svojej stránke zoznam všetkých súčasných spoločností a asociácií, ktoré združujú botanických ilustrátorov. Cieľom podobných združení je priblížiť vedu k spoločnosti prostredníctvom umenia a zviditeľniť vedeckých ilustrátorov a ich diela.

Nižšie si môžete pozrieť malú ochutnávku katalógu ilustrácií :)

Kompletnú knižnicu s vedeckými ilustráciami nájdete TU.

zdroj: Gráffica

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Má Corel svoje miesto v profesionálnom DTP?

Aký je Váš nazor? [poll id=”34″] Ďalšie diely seriálu Grafickí dizajnéri, aký operačný systém využívate? (9. júna 2015) Krivkové…
pokračovanie článku

Nový grant na podporu dizajnu

Nadácia Tatra banky prináša nový grantový program na podporu dizajnu pod názvom Viac dizajnu.
pokračovanie článku

Výstavy Čierne diery štartuje už dnes!

V priestoroch SOGA sa dnes koná vernisáž k výstave grafík projektu Čierne Diery. Prvýkrát budete mať možnosť vidieť všetky…
pokračovanie článku

Affinity Photo prichádza na Windows!

Po platforme Mac sa dočkali najnovšie aj používatelia zariadení s Windows systémom. Oceňovaný softvér od Serifu je aktuálne dostupný…