Zlaté časy Britských železníc na plagáte

02wintersunshine - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Sedieť v kupé a pozorovať krajinu mihajúcu sa za oknom. Niečo na tom je. A napriek tomu, že cestovanie vlakom má svoje zlaté časy za sebou a vystriedali ho pohodlnejšie či rýchlejšie spôsoby cestovania, pre niekoho môže mať stále isté čaro. Pozrite si malú prehliadku plagátov, ktoré vznikli práve počas zlatého veku vlakovej dopravy.

 

01weston 496x800 - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Prvý je kúsok z produkcie Britských železníc a propaguje linku do Weston-Super-Mare. Znázorňuje idylické letoisko spolu s nadšenou blondínkou vo výrazne červených plavkách. Skrátka miesto, ktoré musíte navštíviť! Plagát bol nasadený počas celkom dlhého obdobia – vidieť ho bolo od roku 1948 do roku 1965.

 

02wintersunshine 497x800 - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Plagát z roku 1929 vznikol pre spoločnosť Southern Railway. Ako je zrejmé, hovorí o krásach južného Anglicka. Táto oblasť bola obľúbenou destináciou pre zimnú dovolenkovú sezónu. Autorom návrhu je Edmond Vaughan. Radi by sme vám ponúkli odkaz na jeho Behance, ale… chápete.

 

05harrogate - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Čo tak navštíviť britské kúpeľné mestečko v Yorkshire? London & North Eastern Railway takúto trasu ponúkalo a jej propagáciu zabezpečil v tom čase aj tento plagát od Toma Purvisa, ktorý sa neskôr stal jedným z nositeľov titulu Royal Designer of Industry.

 

07lner 497x800 - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Lietajúci Škót. Meno, ktoré jasne hovorí o rýchlosti a modernosti tohto vlaku. Bohužiaľ, plagát z roku 1932 pre spoločnosť London & North Eastern Railway sa nestretol s pochopením a tak sa ďalší rok už neobjavil. Je pravda, že pôsobí dosť temne a nepomáha tomu ani malé dieťa, ktoré osamelé stojí pred jeho obrími kolesami.

 

09eastcoastjoys 497x800 - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Ďalší kúsok pre London & North Eastern Railway, ktorý sugestívne napovedá, akým spôsobom sa napríklad dá tráviť čas na východnom pobreží Anglicka. Plagát je súčasťou série, pričom jej jednotlivé časti vznikli ako jedna nadväzujúca ilustrácia, ktorá však mohla dobre fungovať aj po rozdelení.

 

03scotlandcrow 503x800 - Zlaté časy Britských železníc na plagáte

Posledným z prehliadky je plagát pre London Midland & Scottish Railway vo výraznej art deco štylizácii. Posolstvo hovorí jasne. Tak priamo ako vrany lietajú.

 

zdroj: creativebloq.com

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
d4eef835019571.56edbaa33560e 380x220 - Side project na dnes: Destination Greece
pokračovanie článku

Side project na dnes: Destination Greece

Side projects, alebo veci, ktorým sa človek venuje, keď zhasne lampu na svojom pracovnom stole, som vždy považoval…