Užitočné pluginy pre InDesign I.

Keď sa v roku 1999 objavil mnohí ho vnímali ako priamu konkurenciu pre monopol, ktorý mal vtedy Quark. A celkom oprávnene. S každým novým vydaním sa totiž InDesign rozširoval a prichádzal stále s novými možnosťami. Aj tak prepracovanému programu ale môžu stále niektoré funkcie chýbať. To však nie je nič, čo by nevyriešil dobrý plugin alebo script. Prinášame vám prehľad niektorých z nich.

Adobe to pochopilo takisto a preto pred rokmi umožnilo komunite, aby prispela k rozvoju softvéru svojím dielom. InDesign, najmä s prídavnými funkciami dokáže, byť totiž veľmi výkonným nástrojom. Prečítajte si o pár takýchto užitočných pluginom. Všetky majú jeden cieľ – pomôcť vám pri práci s dokumentmi a publikácii či zrýchliť opakujúce sa procesy ich automatizáciou. Tak, aby ste sa mohli venovať tomu, čo je na práci zaujímavé.

TEXT

Veľká časť práce a jednotlivých úkonov sa týka práve písma. Dôležitosť toho, aby pôsobilo atraktívne, bolo ľahko čitateľné a navigovalo čitateľa, netreba zdôrazňovať. To všetko zabezpečuje pozorná práca s textom. Niekedy aj písmeno po písmene.

 

Číslovanie riadkov

example_1_after

Plugin, ktorý robí presne to, čo má v názve – priradí každému riadku v texte číslo. InDesign je veľmi schopný program pokiaľ ide o prácu s číslovanými zoznamami. Napriek tomu sa vám môže tento doplnok zísť – uľahčuje korektúry a úpravy dlhších textov. Stačí povedať: „upravte riadok 23”, namiesto „upravte riadok, ktorý sa nachádza zhruba v troch štvrtinách strany”.

Download

Kapitálky a malé kapitálky

ind-1_mini

Pri malých kapitálkach ide o špeciálne vytvorené znaky, ktoré nie sú tak celkom „iba” zmenšeninou veľkých písmen. Oproti nim majú totiž odlišnú hrúbku línii, iné proporcie a samozrejme výšku. Tam, kde by vyzerali klasické kapitálky divne, je lepšie využiť malé kapitálky. A práve s tým vám môže pomôcť tento script.

Prebehne váš dokument a nahradí v slovách veľké kapitálky malými. A čo je najlepšie – štýly sú k nim priradzované automaticky.

Download

 

Zlomky

properfractionpro-screenshot-start-search

Podobne ako predošlý doplnok aj tento vám pomôže s úpravou písanej časti vášho projektu – vytvorí správne zlomky namiesto dvoch veľkých číslic predelených lomkou.

Download

 

Nabudúce vám predstavíme ďalšie pluginy, ktoré vám uľahčia veci v InDesign. Tentoraz nielen čo sa týka textu, ale i grafiky a práce s PDFkami. Čítajte aj nabudúce :)

 

zdroj: smashingmagazine.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Error v dokonalosti

Dnes vám prinášame projekt Pawła Fabjańskeho, ktorý sa v sérií fotografií zaujímavo pohráva s realitou a s  tým, ako vnímame dokonalosť.