Užitočné pluginy pre InDesign I.

Keď sa v roku 1999 objavil mnohí ho vnímali ako priamu konkurenciu pre monopol, ktorý mal vtedy Quark. A celkom oprávnene. S každým novým vydaním sa totiž InDesign rozširoval a prichádzal stále s novými možnosťami. Aj tak prepracovanému programu ale môžu stále niektoré funkcie chýbať. To však nie je nič, čo by nevyriešil dobrý plugin alebo script. Prinášame vám prehľad niektorých z nich.

Adobe to pochopilo takisto a preto pred rokmi umožnilo komunite, aby prispela k rozvoju softvéru svojím dielom. InDesign, najmä s prídavnými funkciami dokáže, byť totiž veľmi výkonným nástrojom. Prečítajte si o pár takýchto užitočných pluginom. Všetky majú jeden cieľ – pomôcť vám pri práci s dokumentmi a publikácii či zrýchliť opakujúce sa procesy ich automatizáciou. Tak, aby ste sa mohli venovať tomu, čo je na práci zaujímavé.

TEXT

Veľká časť práce a jednotlivých úkonov sa týka práve písma. Dôležitosť toho, aby pôsobilo atraktívne, bolo ľahko čitateľné a navigovalo čitateľa, netreba zdôrazňovať. To všetko zabezpečuje pozorná práca s textom. Niekedy aj písmeno po písmene.

 

Číslovanie riadkov

example_1_after

Plugin, ktorý robí presne to, čo má v názve – priradí každému riadku v texte číslo. InDesign je veľmi schopný program pokiaľ ide o prácu s číslovanými zoznamami. Napriek tomu sa vám môže tento doplnok zísť – uľahčuje korektúry a úpravy dlhších textov. Stačí povedať: „upravte riadok 23”, namiesto „upravte riadok, ktorý sa nachádza zhruba v troch štvrtinách strany”.

Download

Kapitálky a malé kapitálky

ind-1_mini

Pri malých kapitálkach ide o špeciálne vytvorené znaky, ktoré nie sú tak celkom „iba” zmenšeninou veľkých písmen. Oproti nim majú totiž odlišnú hrúbku línii, iné proporcie a samozrejme výšku. Tam, kde by vyzerali klasické kapitálky divne, je lepšie využiť malé kapitálky. A práve s tým vám môže pomôcť tento script.

Prebehne váš dokument a nahradí v slovách veľké kapitálky malými. A čo je najlepšie – štýly sú k nim priradzované automaticky.

Download

 

Zlomky

properfractionpro-screenshot-start-search

Podobne ako predošlý doplnok aj tento vám pomôže s úpravou písanej časti vášho projektu – vytvorí správne zlomky namiesto dvoch veľkých číslic predelených lomkou.

Download

 

Nabudúce vám predstavíme ďalšie pluginy, ktoré vám uľahčia veci v InDesign. Tentoraz nielen čo sa týka textu, ale i grafiky a práce s PDFkami. Čítajte aj nabudúce :)

 

zdroj: smashingmagazine.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Illustrator CC 17.0.1 update

Dnes vyšla aktualizácia Illustrator CC 17.0.1. pre Win aj Mac. Aktulizácia opravuje niekoľko chýb.
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Coffeebreak

Coffeebreak je nová značka v kávovém průmyslu. Jejich výrobky jsou vyrobeny ze 100% arabiky. Tajemství úspěchu spočívá v pečlivém třídění…