Skript pre zámeny podľa zoznamu – InDesign

Súčasťou InDesign je aj skript „FindChangeByList.jsx“, ktorý umožňuje prevádzať zámeny definované ako zoznam v textovom „txt“ súbore a poukazuje hlavne na mohutnosť GREP zámen. Pretože v praxi je zvyčajne potrebné mať definovaných viacero viac-menej nezávislých zoznamov, je práca so základným skriptom pomerne nepohodlná, a preto sme pripravili upravené verzie skriptu, ktoré prácu v tomto smere značne uľahčujú.


Základná úprava spočíva v tom, že všetky zoznamy musia byť uložené v podadresári „ZamenyPodlaZoznamu“ adresára, kde sú uložené skripty, ktoré s nimi pracujú (ak sú v OS Windows skripty uložené povedzme v adresári „C:\Users\Pouzivatel\AppData\Roaming\Adobe\InDesign\Version 8.0\cs_CZ\Scripts\Scripts Panel\“, tak zoznamy musia byť uložené v adresári „C:\Users\Pouzivatel\AppData\Roaming\Adobe\InDesign\Version 8.0\cs_CZ\Scripts\Scripts Panel\ZamenyPodlaZoznamu\“).

Skripty v prvom kroku načítajú z adresára „ZamenyPodlaZoznamu“ zoznam všetkých „txt“ súborov, takže ich prípadné rozširovanie je prakticky neobmedzené – stačí do tohto adresára uložiť nový súbor. Pretože zoznam sa načítava v abecednom usporiadaní, je vhodné, ako uvidíte ďalej, pomenovať súbory tak, aby názvy zodpovedali poradiu, v akom chcete zámeny prevádzať – dá sa to zabezpečiť napríklad tak, že názov začína poradovou číslicou.

Skripty umožňujú zámeny na úrovni dokumentu, vybraného článku a označeného textu (možnosti sa zobrazujú dynamicky podľa toho, či je vybraný článok alebo označený text).

Prvý skript „ZamenyPodlaZoznamu-Viacere.jsx“ zobrazí všetky názvy súborov zámen ako zaškrtávací zoznam, v ktorom si môžete označiť, ktoré zámeny chcete previesť. Zámeny sa prevádzajú presne v zobrazenom poradí a práve tu je vidieť potrebu ich správneho pomenovania. Okrem toho skript umožňuje, ako „nultý“ krok, vytvoriť v dokumente znakové štýly „Bold“, „Italic“ a „Bold Italic“. Samozrejme, ak tieto štýly už existujú, zaškrtnutie tejto voľby nový štýl nevytvorí, a preto ho nie je potrebné rušiť. Pretože v zozname zámen, ktorý prikladáme ku skriptom, je aj možnosť nastavenia znakových štýlov, je táto možnosť veľmi užitočná. Skript si výber spúšťaných zámen zapamätá v pracovnom súbore, takže pri opätovnom spustení automaticky ponúkne posledne prevedený výber zámen. Samozrejme, pri prípadnom odstránení alebo pridaní nového zoznamu sa výber „rozhádže“, čo však nemôže byť na prekážku – prejaví sa to iba raz pri prvom spustení po zmene.

ZamenyPodlaZoznamu-Viacere
Druhý skript „ZamenyPodlaZoznamu-Jedna.jsx“ funguje podobne ako predchádzajúci s tým rozdielom, že zoznam súborov ponúkne ako rozbaľovací zoznam, z ktorého je možné vybrať iba jeden súbor so zámenami. Tak isto ponúka vytvorenie znakových štýlov „Bold“, „Italic“ a „Bold Italic“ ale, pravdaže, nepamätá si, ktoré zámeny boli spustené.

ZamenyPodlaZoznamu-Jedna

Ako posledný skript, ktorý vám dnes ponúkame, je skript „ZamenyPodlaZoznamu-Nahravanie.jsx“. Je to upravený skript „RecordFindChange“ od Martina Fishera, ktorý umožňuje nahranie zámeny, ktorá je uvedená v InDesign dialógu „Úpravy – Hledat a nahradit“, do textového súboru vo formáte, aký je potrebný pre vyššie dva menované skripty. Upozorňujeme, že pre správne fungovanie skriptu musí byť tento dialóg otvorený a musí obsahovať definíciu zámeny – skript ju kopíruje a upravuje práve z tohto okna. Skript štandardne ponúka vytvorenie súboru „ZamenyPodlaZoznamu-Nahravanie.txt“ v adresári „ZamenyPodlaZoznamu“, kde ho môžete premenovať či prípadne skopírovať záznam do iného, už existujúceho zoznamu a tento súbor následne vymazať (vytvorený súbor môžete prípadne okamžite otvoriť v textovom editore – je to jedna z volieb). Pravdaže, ak ho ponecháte v adresári „ZamenyPodlaZoznamu“, zobrazí sa aj v zozname súborov zámen vyššie uvedených skriptov.

ZamenyPodlaZoznamu-Nahravanie

Na záver je potrebné uviesť, že zoznamy zámen boli čiastočne inšpirované záznamami z prednášok Únie grafického dizajnu a tam zverejnených zoznamov pre zámeny. Vlastné zámeny obsahujú nastavenia rôznych medzier (nielen nezalomiteľné, ale aj šestinové či osminové), pričom tieto nastavenia sú inšpirované knihou Martina Pecinu „Knihy a typografie“. Okrem toho niektoré súbory zámen reagujú na iné skripty, ako sú napr. zámeny spojovníkov na konci riadka. Všetky zámeny obsahujú stručný komentár z ktorého si môže každý pozrieť, o akú zámenu sa jedná. Tak isto sú v súboroch „predpripravené“ niektoré ďalšie zámeny (sú uvedené ako komentáre) pre prípad, že by ich chcel niekto využiť. Zároveň upozorňujeme, že napr. v jednoznakových spojkách nie je nastavená zámena obyčajnej medzery za nezalomiteľnú za spojkou „a“ (s výnimkou prípadov, kedy je spojka a za interpunkčným znamienkom), pričom sme pri tomto vychádzali z článku „O jedné vraždě a jejím možném odčinění

stiahnuť skript

 

Július Pastierik
preludi.eu
ru.preludi.eu
obchod.preludi.eu

 

 

2 comments
  1. Díky za tento skript, něco podobného jsem plánoval dlouho, ale nikdy jsem se k tomu nedostal. Skript, který jsem představoval na semináři UGD, totiž aplikuje všechny záměny na všechny texty, což není vždy praktické.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tutorial – Ako odstrániť tetovanie v PS

Niekedy sa vyskytnú situácie, kedy je potrebné tetovanie zamaskovať, aj keby bolo akokoľvek pekné. Užitočný videonávod vám poradí,…
pokračovanie článku

Stohovanie liniek v InDesigne

Nástroje InDesignu sú vo všeobecnosti na prvý pohľad jednoúčelové, no skrývajú v sebe oveľa väčší potenciál. Paletka definovania vlastností…
pokračovanie článku

Fonty zadarmo – 13. časť

Písma, ktorých znaky vyzerajú akoby vyšli z písacieho stroja sekretárky vášho dedka, sú stále celkom obľúbené. Najmä ak ide…