Skript pre vytvorenie obalu a prebalu knihy – InDesign

Skript, pomocou ktorého sa môžu vytvoriť obaly a prebaly na knihy pre všetky základné druhy knižných väzieb. Skript vytvára nový dokument, v ktorom podľa zadaných hodnôt vytvorí dve až deväť strán, ktoré reprezentujú jednotlivé zložky obalov a prebalov kníh: chlopne (česky klopy), ich odsadenie, prednú a zadnú stranu obalu, chrbát a jeho odsadenie. Tieto strany nakoniec zloží vedľa seba. Samozrejme, pri zadávaní príslušných parametrov sú niektoré hodnoty vzájomne viazané – skript ignoruje odsadenie chrbta, pokiaľ sa zadá nulová šírka chrbta (t. j. keď sa vytvára obal pre väzbu V1) a tak isto ignoruje odsadenie chlopní, pokiaľ nie je zadaná ich šírka.

Výhoda tohto riešenia spočíva v tom, že je možná príprava obálky napr. aj v tom prípade, že nie je ešte známa presná šírka chrbta – pomocou nástroja „Stránka“ (klávesová skratka Shift+P) sa totiž dá v dokumente kedykoľvek vybrať ktorákoľvek zložka obalu a zmeniť jej šírka, takže ostatné zložky obálky môžu už byť finálne pripravené a nakoniec sa iba upraví chrbát.

Okrem vlastných zložiek obalu je možné zadať aj vykreslenie orezových a pasovacích značiek. Skript tieto značky vykreslí do vrstvy „OrezoveZnacky“, takže sa môžu kedykoľvek odstrániť či zneviditeľniť. Upozorňujeme, že pri zmene šírky niektorej strany sa orezové a pasovacie značky nemusia správne posunúť! Zároveň je dôležité uviesť, že každá značka je tvorená z troch čiar – čierna (v skutočnosti tzv. procesná farba) v strede a dve biele (v skutočnosti tzv. farba papiera) po jej okrajoch.

Pri exporte obalu je potrebné v časti „Všeobecné“ vybrať voľbu „Dvojstránky“, inak sa obal vyexportuje ako samostatné strany, čo je nevyhovujúce. Podľa toho, či sa pomocou skriptu vykreslili orezové a pasovacie značky, je následne potrebné v exporte v časti „Značky a spadávky“ nastaviť ale nenastaviť vytvorenie orezových značiek.

Na tomto mieste je potrebné uviesť, že InDesign pri exporte vytvára pasovacie značky tak, že ich odsadí o 2 milimetre ďalej, ako orezové značky a ich dĺžku skráti na 3 mm. Pre vykreslenie pasovacích značiek však nie je v exporte žiadna špeciálna voľba – sú to automaticky upravené orezové značky. Takýto export však nemusí vyhovovať potrebám tlačiarne (či už z dôvodu odsadenia alebo dĺžky pasovacích značiek) a práve preto je v skripte možnosť ich vykreslenia s definovaním odsadenia aj dĺžky. Navyše skript umožňuje vykreslenie iba orezových značiek alebo iba pasovacích značiek.

Skript si všetky zadané hodnoty a nastavenia pamätá v pracovnom súbore, takže pri jeho opätovnom spustení ponúkne posledne zadané hodnoty.

stiahnuť skript

 

Július Pastierik
preludi.eu
ru.preludi.eu
obchod.preludi.eu

3 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

What the Font?!

Možno ho poznáte, možno nie. Nástroj What the Font?!, ktorý – ako už názov prezrádza – vám vie pomôcť zistiť, ako sa dotyčný krásavec (či už s pätkami alebo bez) volá. What the Font?! je tu práve pre tie chvíle, keď síce slintáte, no nemáte najmenšie tušenie, čo za font máte pred sebou.
pokračovanie článku

Fonty zadarmo – 13. časť

Písma, ktorých znaky vyzerajú akoby vyšli z písacieho stroja sekretárky vášho dedka, sú stále celkom obľúbené. Najmä ak ide…
pokračovanie článku

Tajomstvo dokonalej typografie

Tvoriť dobrú typografiu nie je žiadna veda. Veľa ľudí má pred prácou s písmom rešpekt, ale naozaj sa nie…
pokračovanie článku

Text do kriviek v Adobe Acrobat

Občas potrebujeme previesť v Acrobate text do kriviek. Užívatelia plug-inu PitStop Pro s tým nemajú problém. Ale čo keď PitStop…