Skript pre vytvorenie obalu a prebalu knihy – InDesign

Skript, pomocou ktorého sa môžu vytvoriť obaly a prebaly na knihy pre všetky základné druhy knižných väzieb. Skript vytvára nový dokument, v ktorom podľa zadaných hodnôt vytvorí dve až deväť strán, ktoré reprezentujú jednotlivé zložky obalov a prebalov kníh: chlopne (česky klopy), ich odsadenie, prednú a zadnú stranu obalu, chrbát a jeho odsadenie. Tieto strany nakoniec zloží vedľa seba. Samozrejme, pri zadávaní príslušných parametrov sú niektoré hodnoty vzájomne viazané – skript ignoruje odsadenie chrbta, pokiaľ sa zadá nulová šírka chrbta (t. j. keď sa vytvára obal pre väzbu V1) a tak isto ignoruje odsadenie chlopní, pokiaľ nie je zadaná ich šírka.

Výhoda tohto riešenia spočíva v tom, že je možná príprava obálky napr. aj v tom prípade, že nie je ešte známa presná šírka chrbta – pomocou nástroja „Stránka“ (klávesová skratka Shift+P) sa totiž dá v dokumente kedykoľvek vybrať ktorákoľvek zložka obalu a zmeniť jej šírka, takže ostatné zložky obálky môžu už byť finálne pripravené a nakoniec sa iba upraví chrbát.

Okrem vlastných zložiek obalu je možné zadať aj vykreslenie orezových a pasovacích značiek. Skript tieto značky vykreslí do vrstvy „OrezoveZnacky“, takže sa môžu kedykoľvek odstrániť či zneviditeľniť. Upozorňujeme, že pri zmene šírky niektorej strany sa orezové a pasovacie značky nemusia správne posunúť! Zároveň je dôležité uviesť, že každá značka je tvorená z troch čiar – čierna (v skutočnosti tzv. procesná farba) v strede a dve biele (v skutočnosti tzv. farba papiera) po jej okrajoch.

Pri exporte obalu je potrebné v časti „Všeobecné“ vybrať voľbu „Dvojstránky“, inak sa obal vyexportuje ako samostatné strany, čo je nevyhovujúce. Podľa toho, či sa pomocou skriptu vykreslili orezové a pasovacie značky, je následne potrebné v exporte v časti „Značky a spadávky“ nastaviť ale nenastaviť vytvorenie orezových značiek.

Na tomto mieste je potrebné uviesť, že InDesign pri exporte vytvára pasovacie značky tak, že ich odsadí o 2 milimetre ďalej, ako orezové značky a ich dĺžku skráti na 3 mm. Pre vykreslenie pasovacích značiek však nie je v exporte žiadna špeciálna voľba – sú to automaticky upravené orezové značky. Takýto export však nemusí vyhovovať potrebám tlačiarne (či už z dôvodu odsadenia alebo dĺžky pasovacích značiek) a práve preto je v skripte možnosť ich vykreslenia s definovaním odsadenia aj dĺžky. Navyše skript umožňuje vykreslenie iba orezových značiek alebo iba pasovacích značiek.

Skript si všetky zadané hodnoty a nastavenia pamätá v pracovnom súbore, takže pri jeho opätovnom spustení ponúkne posledne zadané hodnoty.

stiahnuť skript

 

Július Pastierik
preludi.eu
ru.preludi.eu
obchod.preludi.eu

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Načo slúži certifikovaný digitálny nátlačok?

Digitálny nátlačok je základným kontrolným a schvaľovacím prvkom v procese vzniku tlačoviny. Digitálny nátlačok simuluje finálnu podobu vytlačeného produktu.
pokračovanie článku

Power Styles pre InDesign

Jeden z najobľúbenejších pluginov z Blatner Tools suite, Power Styles, je teraz možné získať aj ako samostatný software. Tento doplnok…