Kedy použiť Adobe Photoshop / Illustrator / InDesign?

Tento článok som sa rozhodol napísať po tom, ako som sa viac krát stretol s nesprávnym výberom programu pre prípravu grafiky, či už do tlače, rezacích plotrov/fréz/gravírky alebo pri príprave web/UI dizajnu, podkladov pre video.

Na začiatok si musíme ujasniť, akú grafiku pripravujeme a aké plány s ňou máme po jej vytvorení.
Podľa toho si zvolíme program, ktorý je pre nás najvhodnejší.
V najbližších riadkoch popíšem výhody a úskalia jednotlivých programov.

 

blog_tutorial-kedy_pouzit_adobe_photoshop

Adobe Photoshop

Myslím, že ide o najpopulárnejší program z balíčku Adobe. Bitmapový editor, ktorý nám vytvára (skoro) dokonalé prostredie pre úpravu fotiek, prípravu web/UI dizajnu a podkladov pre video. Nakoľko je Photoshop bitmapový program, väčšinou z neho všetky texty aj tvary ukladáme už vyrastrované.

Photoshop by sme mali používať výhradne na úpravu fotiek, rôzne umelecké techniky (retuš, manipulácia, digitálna maľba/kresba, matte paint…), webdizajn/UI a prípravu podkladov pre videá.

Kedy nepoužívať Photoshop?
Rozhodne by som v ňom nevytváral logá! Logo je vždy potrebné vytvoriť vo vektorovej grafike – tak zaistíme jeho použiteľnosť a to, že pri akejkoľvek veľkosti bude jeho výstupná kvalita 100%-ná. Na prácu s textom a vektormi máme k dispozíci množstvo kvalitných a na to určených programov priamo v balíčku od Adobe, či už ide o Illustrator alebo InDesign (ich výhody si popíšeme nižšie).

 

blog_tutorial-kedy_pouzit_adobe_illustrator

Adobe Illustrator

Vektorový program, v ktorom môžme obmedzene pracovať aj s bitmapami. Illustrator je určený na vytváranie vektorových ilustrácií a objektov, loga a prácu s ním. Nenahraditeľný je pri príprave vektorovej grafiky, či už do rezacích plotrov, fréz, gravírky a pod. Ide o vynikajúci nástroj pri procesoch vo výrobe reklamy. Výhodou vektorovej grafiky je jej ostrosť pri akejkoľvek veľkosti.

Zaujímavosť: Illustrator CC je vhodný už aj na tvorbu webdizajnu, či už ide o štastnú voľbu, musí posúdiť každý sám. Mne sa však tento vývoj celkom pozdáva. – Viac info nájdete na stránke Adobe.

Illustrator sa čoraz častejšie používa hlavne na tvorbu responzívneho webdizajnu.

Kedy nepoužívať Illustrator?
Každému skúsenejšiemu grafikovi je jasné, že v tomto programe sa veľmi nevyblázni pri upravovaní bitmáp. Takisto na sadzbu a zalamovanie (hlavne pri viacstránkových dokumentoch)ktoré obsahujú množstvo textov, je pre nás určený InDesign.

 

blog_tutorial-kedy_pouzit_adobe_indesign

Adobe InDesign

Program určený na zalomenie a sadzbu, ktorého potenciál využijete hlavne pri vytváraní viacstránkových dokumentov s množstvom textov, fotiek a grafík. InDesign nám ponúka úplnú kontrolu nad typografiou a to z neho vytvára ideálny nástroj, vhodný hlavne pri zalamovaní časopisov, kníh, brožúr, informačných bulletinov, vizitiek a pod. Jeho veľkou výhodou je nastavenie vzorových stránok a automatizovanie stránkovania. Nízku veľkosť finálnych súborov dosiahnete práve v programe InDesign, pričom môžete vytvárať súbory do tlače alebo digitálneho publikovania.

Kedy nepoužívať InDesign? 
Oproti Illustratoru tu nenájdete asi žiadne nástroje na úpravu bitmapových súborov. InDesign nie je vhodný pri tvorbe grafiky, z ktorej budeme potrebovať získať vektorové dáta, ktoré budeme chcieť neskôr použiť (napr. orezovú linku do plotrov, cesty do frézy a gravírky).

Výhodou balíčka Adobe je skvelé prepojenie jeho programov, takže stačí všetky bitmapové podklady pripraviť vo Photoshope a tie jednoducho vložiť, či už do Illustratoru alebo InDesignu. Takisto môžme vkladať podklady pripravené v Illustratore do Photoshopu alebo InDesignu. Kombinácie platia pre celý balíček Adobe, takže ich využívajte s radosťou a rozumom.

 

Ak ste sa pri svojej práci stretli s výnimkou, ktorá tu nie je spomenutá alebo nesúhlasíte s týmto článkom, napíšte svoje pripomienky do komentárov.

 

Peter Bučan, graphic designer

Web: www.bucan.sk
Linkedin: sk.linkedin.com/in/peterbucan

Zdroj článku: www.bucan.sk/kedy-pouzit-adobe-photoshop-illustrator-indesign/

7 comments
  1. Ak mám povedať, s akým našialenejším podkladom som sa kedy stretol, tak to bola 120 stranova knižka nasádzaná vo Photoshope, ktorú nám víťazoslávne priniesol do štúdia klient. Žažko zaplakal keď zistil, že jeho námaha bola zbytočná – viizuálne aj technologicky. Oproti tomu je už len malinkou inzerát, ,,nasádzaný” v Exceli. S logami 3kB z webu a celé to hodlal dať do novín ako tlačový podklad. Sú krásne niektoré zážitky…

  2. vsetko v poriadku a v podstate idealna situacia je taká ako popsuješ v clanku :)

    … avšak .. človek čo mi nevie urobiť logo v photoshope pre mňa nevie pracovať s photoshopom :D …

    hovorte si čo chcete ale PS je proste dokonalý editor ktorý veľmi dobre zvlada pracu s krivkami (jasne že mastím vektory v illustratore ale nedalo mi … )
    škoda že vektorovo vie uložiť asi len .pdf
    … zas je pravda že logo/vizitka v photoshope je asi tak na tom ako webdesign v illustratore .. proste FAIL a lenivosť “grafika” učiť sa viacero editorov a namiesto toho nasilu bachať všetko v jednom + illustrator je na zalamovanie dosť v pohode (nie ideal ale furt lepšie ako PS :D ) … ako to v ňom nevieš robiť .. nevieš pracovať s illustratorom :D

    načo je najlepší indesign? .. import grafiky z illustratoru / photoshopu a vytlačiť z toho letak alebo iný viacstranový dríst … stačí vam vedieť “ctrl+d” .. a je hotovo .. indesign checked! :D

  3. No já se setkal s všelijakou grafikou. Každopádně dnešní programy adobe nedokážou nějakým smysluplným způsobem exportovat data pro tisk (uživatelé to nesledují, stačí jim pouze ctrl+s nebo ctrl+e a odklikat všechny okna co naskáčou). Pořád je problém s průhlednostma, kterou do určíté míry řeší uložení do verze acrobatu 1.4 nebo 1.5 ale dojde někdy na printjob s kterým si neporadí ani HW RIP od adobe PostScript3 driver. Pro velkoplošný tisky asi je to jedno, když se tiskne přes RIP, ale ten už je primárně navržen na interpretaci a reprodukci grafiky tudíž nějakou ztrátu kvality na rozdíl od přímého tisku na driver tiskárny. Jinak je jasný PS a IL na dělání věcí a složit to v ID

  4. dobrý deň,
    vo všeobecnosti sa Photoshop používa na úpravu fotografií, Illustrator na vektorové kresby, a InDesign na tlačoviny, brožúry či celé knihy v elektronickej podobe pred vytlačením na papier.
    Vami spomenuté vynaliezavosti sú asi odžité veci z dlhodobej praxe…

  5. Tomu dosť nerozumiem, môžete mi povedať prečo?
    “InDesign nie je vhodný pri tvorbe grafiky, z ktorej budeme potrebovať získať vektorové dáta, ktoré budeme chcieť neskôr použiť (napr. orezovú linku do plotrov, cesty do frézy a gravírky).”

    1. plotre, frézy a gravírky pracujú so súbormi ako napr. ai, eps, dwg – keď grafiku pripravíme v illustratore môžme si byť istý, že následne tieto súbory budeme vedieť použiť

      grafika z InDesignu sa dá tiež uložiť ako .ps, ale vyššie popísaná cesta je najistejšia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

MockUp knihy zadarmo

Na pune-design nájdete vydarenú prezentáciu štvorcovej knihy zadarmo. Mockup obsahuje 1 PSD súbor vo vysokom rozlíšení. Pre náročnejších…