Side projects, alebo veci, ktorým sa človek venuje, keď zhasne lampu na svojom pracovnom stole, som vždy považoval za skvelý spôsob doplnenia kreatívnej energie a zdroj inšpirácie. Navyše, tieto záľuby, z ktorých sa časom stalo niečo vážnejšie, inšpirujú nielen toho, kto sa im venuje, ale často aj ľudí okolo. To je na nich najkrajšie. Dnes sa pozrieme, ako sa varí pekný dizajn.
Snáď mi odpustíte menší footblogový úvod. Možno to poznáte. Chystáte sa robiť nejaký špeciálny recept, niečo zo zahraničnej kuchyne, ale niektoré suroviny nie a nie nájsť. Podobné situáciu zažívala Moé Takemura vo Švédsku, až si povedala, že s tým niečo urobí.
Moé je japonskou priemyselnou dizajnérkou, ktorá však žije vo Švédsku. A práve tu zistila, že pripraviť tradičné jedlá z jej domoviny nebude také ľahké. Nájsť čerstvé prísady z receptov na miestnych trhoch skrátka nebolo možné.
A čo tak prispôsobiť recepty? Presne tak. Dizajnérka teda navštívila zopár fariem a začala experimentovať s novými spojeniami surovín. Po čase z tohto experimentovania vznikla kuchárska kniha – Sprievodca zahraničnou japonskou kuchyňou.
Kniha je po vizuálnej stránke spracovaná veľmi citlivo. Ostatne, k japonskej kuchyni sa to výborne hodí. Textovú časť dopĺňaju ilustračné fotografie na bielom pozadí, ktoré podčiarkujú jednoduchosť koncept, no zároveň pekne kontrastuje s pestrosťou jednotlivých ingrediencií.
Treba dodať, že okrem osobného projektu bola táto práca zároveň témou autorkinej diplomovky. Krst knihy sa – ako inak – neobišiel bez ochutnávky receptov servírovaných na origami tanieroch.
Ak vás projekt zaujal, skúste pozrieť aj webstránku Moé Takemura.
zdroj: wearedesignbureau.com