Plymouth Press: experiment inšpirovaný starou tlačou

Digitalizovaná verzia písma vychádza z unikátneho letterpressu z University of Plymouth.

Nové zo starého

Písmo využíva OpenType SVG formát, ktorý je novou technológiou. Každý znak je digitalizovaný priamo z tlače na starožitných strojoch. Výsledkom sú písmená s bohatou textúrou. Každé z nich je vykresľované pomocou bitmáp, čo zabezpečuje detaily, ktoré v tradičných vektorových fontoch nebolo možné dosiahnuť.

Písmo je zaujímave aj vďaka palete alternatívnych znakov, medzi ktorými automaticky prepína pomocou skriptu. Výsledkom je nenáročne dosiahnutá náhodnosť sadzby. Samozrejme, alternatívy je možné voliť aj ručne.

Font je vo svojej prirodzenosti určený predovšetkým na tvorbu nadpisovej typografie či krátkych textov. Má výrazný charakter a dobre sa preto hodí na podobne dôraznú komunikáciu.

Možné obmedzenia

PlymouthPress obsahuje veľké písmená a základnú interpunkciu, neponúka číslice či viacero inak bežných symbolov. Kvôli použitej technológii vykresľovania majú súbory pomerne veľkú veľkosť (viac ako 12MB), čím nie sú príliš vhodné ako webfonty.

Pôvodné skeny boli robené s výškou do 550 pixelov. Prekročenie tejto hodnoty môže zapríčiniť rozmazanie či pixeláciu. V dokumente s rozlíšením 300dpi môže byť písmo ostré aj pri veľkosti do 200 bodov.

Vo viacerých programoch sa písmo zobrazuje ako čierne a nie je možné meniť jeho farbu či pridávať efekty. Ak chcete meniť tieto veci, je potrebné pracovať v bitmapovom editore (Photoshop, Pixelmator či Affinity Designer). Prevod textu na obrysy v Illustratore a prípadné prefarbenie nefunguje.

Licencia a podporované aplikácie

Písmo PlymouthPress ponúka SIL Open Font License. Je teda dostupné bezplatne pre tvorbu osobných aj komerčných dizajnov, za určitých podmienok.

Písmo je kompatibilné s:

Operačný systém

  • Mac OS 10.14 a novší (vrátane apiek ako Pages a Keynote)
  • Windows 10 a novší
  • iOS12 a novší

Kompletné info k písmu a licencii nájdete na oficiálnom webe tohto projektu.

zdroj: Plymouth Press

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Túto PIZZA krabicu chcete mať doma!

V Hradci Králové nedávno otvorili novú pizzériu. Na tom by nemuselo byť nič zaujímavé. Za zmienku však stojí…
pokračovanie článku

Vintage fotografie zadarmo!

Graphicburger aktuálne ponúka na voľné stiahnutie aj túto kolekciu pekných záberov s jemným vintage nádychom. Všetky sú dostupné vo…