Plagát žije aj vďaka PechaKucha Night

O originálnom prezentačnom podujatí pôvodom z Tokia ste už museli minimálne počuť. Rôzni kreatívni ľudia predstavujú pred publikom svoju prácu prostredníctvom 20 obrázkov (slajdov), pričom na každý majú 20 sekúnd. Sú plagáty pre slovenské verzie PechaKucha Night rovnako pozoruhodné?

Väčšinou áno. Dôkazom je aj to, že plagáty našich grafických dizajnérov a ilustrátorov sa zvyknú objavovať na pechakuchaposters.com. Táto stránka slúži ako aktualizovaný archív najlepších plagátov pre PechaKucha Night po celom svete. Na Slovensku sme sa dosiaľ mohli s akciou organizovanou niekoľkokrát do roka stretnúť v deviatich mestách.

Bardejov

bardejov1aa

Peter Javorík – víťaz medzinárodného bienále Logo 2014 za logo pre Košické kultúrne centrá (K13).

 

ano

Minimalistické plagáty sú dielom Veroniky Surákovej, študentky v Ateliéri Vizuálnej komunikácie na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

Najmladšiu slovenskú PechaKucha Night pripravuje občianske združenie Kandeláber. Ich plánom je pokračovať v trende: jeden grafický dizajnér na sériu štyroch plagátov na jeden kalendárny rok.


Bratislava

sdfsdf

dfnaMarek Menke – grafický dizajnér a ilustrátor.

 

27 hjob

BA

Ondrej Jób – dizajnér písma a grafický dizajnér známy aj v zahraničí.

Prvé bratislavské a zároveň prvé slovenské podujatie PechaKucha Night sa uskutočnilo 28. februára 2008 v dnes už zatvorenom hoteli Kyjev. PKN Bratislava vznikla vďaka občianskemu združeniu Punkt. Tento rok preberie organizátorskú štafetu občianske združenie Soyart.

 

Bytča

bytca
Adam Majko – grafický dizajnér, s ktorého prácou sme sa už stretli v článku o logách kín a filmových klubov na Slovensku. Je autorom loga pre občianske združenie Filmový klub Bytča, ktoré stojí aj za PechaKucha Night v mestečku na severozápade Slovenska.

V posledný aprílový deň tohto roku sa v Bytči konala už druhá PechaKucha Night. Úvodná sa uskutočnila takmer rok pred tým (18. apríl).

 

Košice

2-1b
Plagáty pre prvé košické PKN sú dielom fashion dizajnérky Lucie Jarošovej z módnej značky We Are Not Sisters.

 

12

17

24

26

28

39

end

Jozef Tušan – už niekoľko rokov výhradný autor plagátov tejto akcie odohrávajúcej sa aj v Kasárňach Kulturparku. Jeho plagát oznamujúci 28. PechaKucha Night sa objavil aj na minuloročnom Trienále plagátu v Trnave.

Tento mesiac je to presne sedem rokov, odkedy sa dizajnéri, architekti, kultúrni aktivisti, cyklisti… začali prezentovať aj v Košiciach. V štvrťmiliónovom meste vznikajú PechaKucha noci vďaka združeniu Východné pobrežie.

 

Nitra

1Martina Rozinajová_ram

K prvej PechaKucha Night Nitra vytvorila plagát členka ASILu (Asociácia ilustrátorov na Slovensku) Martina Rozinajová. Známa je aj vďaka autorskému projektu „Nové učebnice“.

 

3Silvia Szabóová

Silvia Szabóová – ilustrátorka a grafická dizajnérka.

 

5dominik fodora

Dominik Fodora – grafický dizajnér a kaligraf.

 

Poprad

zuzka_bohuňovskáZuzana Bohuňovská

 

Zuzka Varhoľová
Zuzana Varhoľová – jedna z organizátoriek PKN Poprad. Stoličkový plagát sa tiež stal súčasťou výberu najlepších svetových PechaKucha plagátov.

Vo všetkých PechaKucha mestách sa prezentujú hlavne šikovní ľudia, ktorí majú v danom meste alebo jeho okolí korene. V Poprade sa tak deje od septembra 2013.

 

Prešov

sytri
K prvým štyrom prešovským PechaKucha nociam vyhotovila sériu plagátov ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Na poslednej PKN Prešov v roku 2014 sa objavil objaviteľský motív aj ako potlač na tričkách. Návštevníci informačno-zábavného stretnutia si tiež mohli zakúpiť všetky dovtedy vyrobené plagáty.

Aj práca Kataríny Ilkovičovej bola súčasťou článku venovanému logám slovenských kín. Je autorkou loga pre Kino Pocity.

 

7_PLAGAT_web

8

9_plagat_na_web

Plagáty pre posledné časti PKN v treťom najväčšom slovenskom meste boli vyhotovené v grafickom štúdiu MI:SU Design.

Za všetkými doterajšími prešovskými podujatiami stojí nezisková organizácia Urbanika.

 

Trnava

3Simona Čechová

Tvorbu rodenej Trnavčanky Simony Čechovej ste mohli vidieť v podobe ilustrácií aj v magazínoch Egreš a Pyré.

 

4Michal Stolárik

Michal Stolárik – grafický dizajnér, ale tiež kurátor a kritik súčasného umenia.

 

7

Daniela Olejníková

 

9_-_Peter_Chmela

Peter Chmela z multidisciplinárneho dizajnérskeho štúdia Chmela studio, ktorého plagát sa dostal aj na Severný pól.

 

11 Tomáš Rybár

Tomáš Rybár – okrem grafického dizajnu známy aj svojimi streetartovými výtvormi.

V Trnave majú za sebou už 18 vydaní PechaKucha nocí, to prvé sa uskutočnilo v Artklube 4. mája 2011. Od začiatku akciu organizuje OZ Publikum.sk.

 

Žilina

V Žiline – v poradí druhom slovenskom meste, kde sa 28. 3. 2008 objavil prezentačný formát z Japonska – mala PKN samostatné plagáty len na začiatku. Dizajnovo však boli rovnaké ako tie bratislavské. V súčasnosti je podujatie propagované v rámci plagátov mesačného programu jeho organizátora – Stanice Žilina-Záriečie. Vizuály pre toto obľúbené kultúrne centrum má na starosť Peter Dlhopolček zo štúdia Profigrafik.

zilina

 

zdroje: www.pechakucha.org, www.pechakucha.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – JOY

Tento projekt vznikl jako takové malé cvičení pro fiktivní značku JOY, která je zaměřená na produkci a prodej dětských…