Písma z neďaleka – Skolar

Pekné písma nevznikajú iba v štúdiách ďaleko odtiaľto. Aj v tých tuzemských tvoria talentovaní dizajnéri, ktorých projekty sa od prvotného konceptu dostávajú do fázy, kedy sú často a s obľubou využívané. Takéto fonty pritom majú širokospektrálnu podporu mnohých jazykov, či obsahujú mnohé znaky, ktoré zase tak často v sadách znakov nevidno.

Písmo českého dizajnéra Davida Březinu je pekným príkladom multifunkčného riešenia. Obstojí ako v bežnej komunikácii, tak i v náročnejších (napr. akademických alebo multilingválnych) obsahoch. Jednotlivé znaky v zásade nevybočujú zo štandardov, ktoré zabezpečujú dobrú čitateľnosť. Na druhej strane však majú v sebe čosi viac.

Sú navrhnuté s drobnými moduláciami; tak, aby sa nielen dobre čítali, ale aby sa na ne i dobre pozeralo. Vďaka týmto „odchýlkam“ má Skolar určitú dávku osobitosti a ľudskosti. Akoby niektoré jeho ťahy chceli poukázať na to, že písmo vytvoril človek a nie stroj. Tieto maličkosti možno väčšina ani nepostrehne, ale napriek tomu tu sú. Naplno sa prejavia najmä vo väčších veľkostiach textu.

V prípade, že je potrebné siahnuť po menších veľkostiach, či už z dôvodu veľkého množstva textu alebo iného, obsahuje Březinov font prvky, ktoré si s týmto poradia. Celkom štedrá hodnota x-height a výrazné pätky zabezpečujú dobrú čitateľnosť aj v tých menších veľkostiach písma.

102211

Prehľad variantov písma Skolar

Skolar, ktorý má aj italics verziu, bol pôvodne vytvorený pre použitie v odborných publikáciách. Podporuje úctyhodných deväťdesiat Latin script jazykov, pričom jeho Greek a Cyrillic rozšírenia podporujú ďalších vyše sedemdesiat jazykov. Všetky sú pritom dostupné s malými kapitálkami, či piatimi numerickými sadami a variáciami niektorých znakov. Okrem toho obsahuje Skolar i light a extrabold varianty (aj v kurzíve).

Písmo získalo aj viacero ocenení – striebro na ED Awards 2008, shortlist od I LOVE TYPOGRAPHY za jedno z najlepších písiem roka. Jeho Cyrillic verzia získala špeciálnu cenu na medzinárodnej typografickej súťaži Modern Cyrillic. Veľkým úspechom bol aj víťazstvo vo svojej kategórii v rámci medzinárodných Granshan Awards 2009.

Skolar môžete nájsť na oficiálnom webe Rosetta Type Foundry. V ponuke sú jednotlivé rezy i rôzne cielené balíčky. Kompletný prehľad tu:
http://rosettatype.com/Skolar
http://rosettatype.com/downloadFile.php?file=resources/font_pdfs/Skolar_specimen.pdf

 

O dizajnérovi

David Březina sa venuje navrhovaniu písiem a typografii. Okrem toho píše a prednáša. Je spoluzakladateľom a riaditeľom štúdia Rosetta typefoundry, ktoré má vo svojom portfóliu viacero kvalitných fontov s pestrou podporou jazykov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Sklo VŠVU časť prvá: dizajn

Galéria Satelit predstavuje prierezovú výstavu študentských prác zameraných na dizajn a úžitkové umenie z Ateliéru Sklo Vysokej školy výtvarných umení. Práce vznikli počas posledných desiatich rokov, keď sa vedenia ateliéru ujal v roku 2010 doc. Mgr. art. Patrik Illo. Na výstave sú ukážkami prác zastúpení aj traja pedagógovia ateliéru – Patrik Illo, Palo Macho a Milan Opálka. Je to prvá z plánovanej dvojice výstav, časť druhá sa uskutoční v nasledujúcom roku a zmapuje práce študentov zamerané na voľnú sklársku tvorbu. Toto rozvrstvenie vyplýva z koncepcie ateliéru, ktorá dáva rovnaký priestor obom líniám rámcujúcim disciplínu sklo – a to dizajnu aj voľnému umeniu.
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Oro

Oro je značka, která se zaměřuje na výrobu extra panenského olivového oleje. Brand design a konstrukce obalu vyniká svou…