Ové Picture pozývajú na výstavu Storification!

Na podujatí máte možnosť pozrieť si 10 rokov spoločnej tvorby Ové Pictures. Namiesto retrospektívy ponúka reflexiu spoločnej tvorby.

Reflexia desiatich rokov

Spoluprácu umeleckej dvojice Ové Pictures oslávi výstava v ATELIERi XIII, ktorá sa bude konať od 2. do 16. októbra. Autorky v kurátorskej koncepcii Márie Riškovej predstavia papierové diorámy, v ktorých zhmotnili esenciu spoločného pracovného aj osobného života. Návštevníkom galérie tak priblížia momenty radosti, lásky, ale aj krízy a pocity istého očisťovania. Výstava bude otvorená v piatok 2. 10. 2020, no vzhľadom na aktuálnu situáciu bez úvodného slova, záujemcovia môžu prísť kedykoľvek od 19:00 do 22:00. Vstup do galérie bude povolený naraz len štyrom osobám s nasadeným rúškom po aplikácii dezinfekčného prostriedku na ruky. 

Michaela Čopíková a Veronika Obertová pod značkou Ové Pictures od roku 2010 vytvorili množstvo oceňovaných prác, animované filmy, zvučky, reklamy, ale aj ambiciózne výstavné projekty ako Hľadanie krásy či HUGs. Aktuálna výstava nebude iba prezentáciou ich doterajšej tvorby, ale jej reflexiou. Jednotlivé diorámy predstavujú vždy dva spoločné roky a odkazujú na situácie a pocity, ktoré boli pre výtvarníčky v danom období zásadné.

Približujú atmosféru ďalekých ciest, noci strávené pri práci za počítačom, ponocovanie na žúroch či s plačúcim dieťaťom v náručí. Zvolená technika papierových diorám vychádza z tradičného média iluzórneho inscenovania priestoru a príbehu.

„Motívy v dielach na výstave evokujú konkrétne osobné zážitky autoriek. Sú však čitateľné a rozpoznateľné, lebo sú zobrazené prostredníctvom symbolov a odkazov na univerzálnu ľudskú skúsenosť. Môžeme v nich čítať príbeh tvorby a života umeleckej dvojice, ktorý vrcholí v zobrazení súčasného stavu sveta,“ hovorí kurátorka výstavy Mária Rišková.

Mýtická každodennosť

Pre diela Ové Pictures je typické rozprávanie príbehov pomocou rôznorodých odkazov, mýtov, charakterov a postáv. Kombinujú ich s radostnou každodennosťou – výročie si Ové Pictures okrem výstavy pripomenuli aj kolekciou Rožok, ktorú pripravili v spolupráci s Andreou Pojezdálovou ako poctu kráse obyčajných vecí. Pre Ové je však charakteristická najmä istá ambivalentnosť zobrazení, ktorú dosahujú prostredníctvom rôznych snových postáv.

Hoci na niekoho môžu pôsobiť odstrašujúco, pre autorky predstavujú metaforických spoločníkov, prostredníctvom ktorých rozvíjajú a dotvárajú svoje rozprávanie. Výstavu Storification bude sprevádzať jeden takýto spoločník – dielo a zároveň divák výstavy aj jej príbehov. Jeho zhmotnenie je pre Ové dlhoročným snom a ďalšou novou výzvou, ako dať nespútaným príbehom, odohrávajúcim sa v našich mysliach, podobu v reálnom svete.

Tvorbu dua Ové Pictures môžete sledovať na ich Instagrame, Facebooku či webe.

Ové Pictures: Storification – 2. až 16. október 2020

ATELIER XIII, Panská 13, Bratislava

Otváracie hodiny galérie

utorok – piatok od 14:00 do 18:00

sobota – nedeľa od 14:00 do 19:00

FB event nájdete TU.

zdroj: Ové Pictures

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ako vznikajú plagáty pre Apple Originals?

Apple na jeseň minulého roku predstavila vlastnú streamovaciu službu Apple TV+. Na platforme postupne pribúda obsah a dá sa…
pokračovanie článku

Side project na dnes: Mono Madness III

Side projects, alebo veci, ktorým sa človek venuje, keď zhasne lampu na svojom pracovnom stole, som vždy považoval…
pokračovanie článku

Hľladá sa mladý grafik alebo grafička

Blue Space predstavuje priestor pre novú generáciu kreatívnych ľudí. Ponúkame klientom možnosť komplexných, inovatívnych a dostupnejších riešení.