Nový Zéland a referendum o vlajke

Viete si predstaviť, že by sa štátna vlajka vyberala v referende? Novozélandský premiér John Key áno. Krajina sa v súčasnej dobe pripravuje na verejnú voľbu novej vlajky, a to aj napriek nerozhodnosti občanov a odporu politikov.

Vyberať sa bude zo 40 návrhov, ktoré prešli sitom prvého kola. Toho sa zúčastnilo celkovo viac ako 10 000 vizuálov. Nechýbali ani viac či menej recesistické kúsky. Zahŕňali napríklad ovcu, kopčeky zmrzliny či smajlíkov. Pre prípad, že ste sa práve nadchli a držíte palce tej s ovečkou, sklameme vás. Ani jeden z takto nápaditých dizajnov sa do druhého kola nedostal.

16-john-kelleher-matariki 3192-image 14125-flag3 18676-nz-flag-final52

A aké predpoklady musela spĺňať taká potenciálna vlajka? Mala byť nadčasová, jednoduchá – tak, aby ju dokázala spamäti nakresliť aj malé dieťa a zároveň mala efektívne vystihovať podstatu krajiny, ktorú reprezentuje.

Mnohé tak obsahovali symbol zlatej paprade alebo koru – špirály založenej na veľkom liste paprade. Tá má podľa premiéra stelesňovať Nový Zéland obdobné, ako je to v prípade javorového listu a Kanady. Ďalšie návrhy, ktoré prešli do druhého kola, využívali určitú variáciu britského Union Jacka, či zoskupenie hviezd známe ako Južný kríž.

30754-nz-flag-final114 31044-greenblackwhiteclaysinclairflag black-jack-flag-mike-davison fern-green-national frizzell-flag-finalcurve sven

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Fendi Red Packet 2019

Klasická kabelka Fendi Baguette zažívá letos velký comeback, díky čemuž získává zájem jako kabelka roku. Design červené dárkové…