Vzniklo ešte v roku 1928. Odvtedy sa z diela Erica Gilla stalo jedno z najobľúbenejších písiem. Aj dnes ho môžete vidieť prakticky všade okolo seba. Od plagátov, informačných tabúľ až po BBC logo či knihy vydavateľstva Penguin. Digitálna doba však predsa len má nové nároky aj v oblasti typografie a tak sa v Monotype rozhodli Gill Sans remastrovať pod novým názvom Eric Gill Series.
Svetové typografické štúdio urobilo niekoľko úprav, ktoré vznikli s prihliadnutím na budúce využívanie písma v digitálnom svete. Pribudli nové rezy, znaky aj jazykové mutácie. Tak, aby sa písmo priblížilo čo najširšiemu spektru používateľov a zároveň si dokázalo poradiť s výzvami, ktoré idú ruka v ruke so súčasným dizajnom.
Pôvodný odkaz a nová skúsenosť
Vznikli tak tri rodiny písma – Gill Sans Nova, Joanna Nova a Joanna Sans Nova. Celá séria prináša svieži pohľad na pôvodný Gill Sans ako aj na knižné písmo Joanna, ktoré tiež vytvoril Eric Gill.
V centre pozornosti pri vytváraní, resp. vylepšovaní písma, stála reálna skúsenosť a spätná väzba používateľov. Návrhy dizajnérskej komunity boli podľa kreatívneho riaditeľa Monotype Jamesa Fooks-Balea tým, čo inšpirovalo celý projekt.
Odkaz Erica Gilla pritom zostal zachovaný aj v novej generácii písma – vďaka rozsiahlej zbierke pôvodných nákresov a materiálov autora, ktorá sa nachádza v historickom archive Monotype.
Digitálny vek
V rámci série vzniklo aj písmo inšpirované pôvodným Gill Sans, ktoré je špeciálne určené pre existenciu v digitále. Jeho autorom je Terrance Weinzierl z Monotype.
Joanna Sans Nova čerpá z humanistického odkazu pôvodného Gill Joana, avšak v bezpätkovej verzii prináša príjemne ostrý vzhľad a hodí sa tak pre mnohé formy digitálneho obsahu, v ktorých centre stojí text.
Nové písmo sa už dočkalo aj praktického nasadenia v rámci čítačky elektronických kníh od Barnes & Noble.
zdroj: creativebloq.com