Ak má byť máj časom lásky, tak kino je tradične považované za miesto, kde sa ľúbostný cit zrodí či potvrdí… Prinášame vám prehľad log kamenných kín, filmových klubov aj multiplexov roztrúsených po našej krajine. Možno sa predsa len v niektorom z nich začal aj váš príbeh.
Väčšia časť kultúrnych zariadení ponúkajúcich filmové zážitky na Slovensku si na komunikáciu prostredníctvom grafickej značky nepotrpí. Buď žiadne logo nemajú, alebo ak áno, tak príliš doslovne tlmočí poslanie inštitúcie.
Z nepochopiteľných dôvodov niektoré kiná svoje logá nepoužívajú na materiáloch propagujúcich svoj program, pričom na oficiálnej webstránke sú hrdo umiestnené v jej hornej časti. Našli sme aj prípady, keď bolo striedavo využívané staré logo s novým.
Profesionálni, ale aj amatérski grafickí dizajnéri pracujú predovšetkým so symbolmi klasickej premietačky a celuloidového pásu. Deje sa tak aj v súčasnosti, keď už kiná premietajú prevažne digitálne kópie. Má to však svoje opodstatnenie a netýka sa to len historicko-priekopníckeho odkazu. Tridsaťpäťmilimetrové filmové kópie sú stále využívané, hlavne vďaka starším klubovým filmom.
Akropola Kremnica
Logo pre multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor, slúžiaci tiež ako kino, vyhotovil pred dvoma rokmi mladý grafický dizajnér a ilustrátor Tomáš Cíger. Vychádzal pri tom z nápisu Akropola, ktorý v roku 2007 vyhotovil výtvarník Milan Brogyányi pomocou samolepiacej fólie. Brogyányi bol pri navrhovaní ovplyvnený umením starovekého Grécka. Do elektronickej podoby, práve pre využitie v podobe loga, preniesol nápis výtvarník/grafik Jozef Česla.
Tomáš Cíger, ktorý vystupuje tiež pod menom Eniac, navrhol pre Akropolu zároveň aj druhé, minimalistické logo. V trojuholníku sa nachádza viacero významov. Okrem odkazu na začiatočné písmeno názvu je to tiež 90-stupňové natočenie piktogramu play/pause z audiovizuálnych prehrávačov.
Eniac je tiež autorom loga pre Filmový klub Partizán. Inšpiráciou mu bol čelný pohľad na nový projektor. Logo vzniklo taktiež v roku 2013, po digitalizácii kina v Akropole.
Amfiko
Amfiteáter v Martine je už od svojho vzniku v šesťdesiatych rokoch jedným z najnavštevovanejších kultúrnych priestorov v meste. A už niekoľko rokov aj jedným z najnavštevovanejších letných kín na Slovensku.
Od roku 2001 amfiteáter prevádzkuje martinská reklamná a mediálna agentúra VL Media. V tom roku jej zamestnanec Jaroslav Morávek vytvoril podnes využívané logo. Ako celok sa dá logo ponímať ako prepojenie denných a nočných akcií (nielen filmových premietaní), ktoré sa v Amfiku konajú.
Artkino Metro
Logo trenčianskeho kina venujúceho sa premietaniu filmov pre náročnejšieho diváka, ako aj zaujímavým komerčným snímkam, vzniklo pred dvoma rokmi. Jeho autorom je Martin Pyšný. Študent vizuálnej komunikácie VŠVU pri navrhovaní vychádzal z pôvodného loga Kina Metro, používaného od roku 1937.
Autokino Shopping Palace
Pôvodné logo jediného autokina v našom hlavnom meste je z roku 2009. Tvorí ho typografický prvok v retro štýle, prepojený s volantom auta, ktorý dotvárajú/ohraničujú línie. Ako celok má takto volant pripomínať dúhu, čím je znázornená spojitosť s otvoreným nebom.
Logo prešlo redizajnom pred dvomi rokmi. Nový pestrofarebný gradient má predstavovať rozmanitosť dramaturgie filmových titulov. Pôvodný volant bol doplnený o hviezdy, ako symbol nočnej oblohy.
Autorkou prvého, tak ako aj aktuálneho loga, je grafická dizajnérka Katarína Krivosudská.
Bažant Kinematograf
Tento rok v lete odštartujú už po trinásty raz púť do viac ako tridsiatky slovenských miest dva autobusy typu Škoda RTO. Z jedného z autobusov, ktorý sa nachádza aj v obrazovej časti loga, sa na mobilné plátno vždy premietne jeden krátky a jeden celovečerný slovenský alebo český film.
Cinema City
Spoločnosť Cinema City Slovakia, súčasť holandskej Cinema City International, má prenajaté plochy v troch nákupných centrách v Bratislave. Do roku 2011 boli multiplexy známe ako Palace Cinemas.
Cinemax
Najväčšia sieť multikín na Slovensku sa zároveň s otvorením svojich vôbec prvých sál v Bratislave (jún 2015) rozhodla predstaviť aj nové logo.
Samotný názov i dominantná farebnosť (royal blue) vychádza z prvého loga. Viacfarebné štvorce v písmene „X“ nahrádzajúce ikonu – rozradostnenú postavu – predstavujú maximálny zážitok a rôznorodosť ponuky. Tvorcom redizajnovaného loga je Art Director roka 2010 Mário Poór.
Filmový klub ´93
Prvé premietanie pre verejnosť sa vo filmovom klube v Prievidzi uskutočnilo v septembri v roku 1993. V tom istom roku navrhol jeho logo akademický architekt Rastislav Nemec.
Už v roku 1995 došlo k výmene. Nová grafická značka mala, rovnako ako tá súčasná, symbolizovať kameru (2 krúžky = premietacie kotúče, lomka = šošovka, šípka = lúč). Za výrazným redizajnom, vyhotovením loga do minimalistickej podoby, je zodpovedný Tibor Bartoš. Malé úpravy urobil tiež Ladislav Židek.
Filmový klub Alternatíva
Filmový klub patrí pod martinské Kino Strojár. Jeho grafická značka, ktorá vznikla pred 20 rokmi, predstavuje klasický labyrint – spletitosť ciest filmových postáv. FK Alternatíva vydáva tiež občasník s názvom Labyrint.
Filmový klub Bytča
Úspešne fungujúci filmový klub v jedenásťtisícovej Bytči vznikol v roku 2008. Jeho logo a celková vizuálna identita, ktorej dominantným motívom sa stal kruh, sú dielom Adama Majka – člena občianskeho združenia Filmový klub Bytča.
Keďže sa filmový klub nezameriava iba na „artovú“ produkciu, vzniklo hneď niekoľko sekcií, z ktorých si môžu vybrať rôzni diváci s rôznymi kinematografickými preferenciami. Spolu s logom boli vytvorené ďalšie grafické prvky (ikony), ktoré tieto sekcie zastupujú.
Filmový klub Banská Bystrica
Klub, ktorý tento rok oslavuje už 52. sezónu, počas svojej existencie udomácnili už viaceré miesta, okrem iných aj Kino Korzo, Kino Hviezda, ale aj Multikino Europa Cinemas. Od roku 2012 sa premietania uskutočňujú v priestoroch kinosály Múzea SNP.
Autorkou loga je Ing. arch. Ingrid Krajčovičová z grafického štúdia Inak. Podľa autorky je film namiešaný smútok a veselosť zároveň. Presne to aj vizuálne znázornila v obrazovej časti loga.
Golden Apple Cinema
Logo prvého digitálneho 3D multikina v Liptovskom Mikuláši vzniklo v roku 2008 v zlínskej reklamnej agentúre patriacej grafickému dizajnérovi Pavlovi Krestovi. Hviezda nad nápisom Apple vizuálne symbolizuje rozkrojené jablko s jadierkami.
Logo pôvodne patrilo výhradne multikinu Golden Apple Cinema v obchodnom dome Zlaté jablko, ktorý sídli v strede Zlína. (Názov Zlaté jablko je odvodený od stredovekého pomenovania mesta na východe Moravy.)
Postupom času bolo logo v internom grafickom oddelení prevádzkovateľa multikina upravené. Vtedy sa dostalo aj do skrátenej podoby GAC. Pod úpravami je podpísaná grafická dizajnérka Veronika Jarešová.
Kino Centrum
Kino Centrum je súčasťou Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach. Jeho zamestnanec – výtvarník Dušan Kostovčík vyhotovil logo v roku 1995.
Kruhový výsek v písmene „O“ vytvára centrum s bodom uprostred. Kruh symbolizuje taktiež lúč svetla vychádzajúci z premietacieho prístroja.
Kino Film Europe
Bratislavské kino výlučne zamerané, ako už názov napovedá, na európsku kinematografiu sídli v historickej budove Pisztoryho paláca. Pre toto kultúrne zariadenie je existenčne dôležitá spolupráca s Film Europe Media Company. Práve z textovej časti loga mediálnej spoločnosti vychádza grafická značka kina. Tvorcom upraveného loga je Waldemar Švábenský.
Autorkou loga Film Europe Media Company je Andrea Labudová. Piktogramová časť z formálneho hľadiska využíva rámik z filmového pásu. Vizuálna skratka s vertikálne predeleným zobrazením koňa určuje dynamiku loga a priraďuje mu asociáciu filmového spracovania.
Kino Hviezda
Kino v centre Trnavy spustilo prevádzku v roku 1972. V súčasnosti jediné kamenné kino v meste v roku 2011 vyhlásilo prostredníctvom svojho profilu na facebooku verejnú súťaž o nové logo. Prihlásil sa aj mladý grafický dizajnér Lukáš Záhorec. V jeho víťaznom návrhu, o ktorom rozhodli hlasovaním fanúšikovia kina, sa spája symbol hviezdy s klasickým filmovým pásom.
Kino Lumière
V Bratislave sa nachádza kultúrne zariadenie, ktoré bolo kedysi známe ako Charlie centrum alebo Charlie’s. Od roku 2011 ho prevádzkuje Slovenský filmový ústav. V tomto roku boli zároveň premenované jeho priestory, v súčasnosti pozostávajúce predovšetkým zo štyroch kinosál, na Kino Lumière.
Tvorba loga bola pridelená grafickému dizajnérovi Petrovi Juríčkovi. Ten dôvtipným umiestnením diakritického znamienka (obrátený dĺžeň) prepojil priezvisko zakladateľov filmu so slovom kino.
Kino Mier
V roku 2013 prešlo kino v Modre, tak ako niekoľko iných kamenných kín na Slovensku, digitalizáciou s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Autora typografickej značky, ktorá zdobí aj budovu na Kalinčiakovej ulici, sa nám zistiť nepodarilo.
Kino Nostalgia Nivy
Bývalé Kino Nivy je jediným kamenným kinom v Bratislave s 3D projekciou. Jeho súčasný názov je poctou filmárovi Andrejovi Tarkovskému a zároveň hudobníkovi Davidovi Sylvianovi.
Kino Pocity
Grafická dizajnérka a ilustrátorka kníh najmä pre deti Katarína Ilkovičová je autorkou loga pre prešovské Kino Pocity. Filmový klub nemá svoju stálu scénu a premieta na rôznych miestach. Toto „kočovníctvo“ vyjadrila členka ASILu (Asociácia slovenských ilustrátorov) vtipnou vizuálnou metaforou.
Logo sa prvýkrát objavilo na propagačných materiáloch a na facebooku v roku 2012.
Kino Prameň
Jednosálové kino v Trenčianskych Tepliciach nie je známe len vďaka medzinárodnému festivalu Art Film Fest. Zaujímavým je aj pre svoje umiestnenie v budove Kursalonu, ktorej história siaha až do 19. storočia.
Logo Kina Prameň vzniklo minulý rok na objednávku mesta Trenčianske Teplice pri príležitosti prvého premietania na digitálnom zariadení. Autor loga Roman Országh na zvýraznenie tejto skutočnosti umiestnil do loga popri tieni filmového políčka aj vertikálny nápis DIGITAL CINEMA. Červený pásik, podtrhujúci dominanciu digitálnych kópií, tiež korešponduje s červenou farbou sedadiel v premietacej sále. Vo vnútri litery „P“ môžeme tiež nájsť objektív filmovej kamery.
Kino Strojár
Martinský Strojár patril k prvým trom kinám v Československu, ktoré začali premietať panoramatické filmy. V súčasnosti okrem filmových kópií na 35-milimetrovom filme využíva hlavne projektor s rozlíšením 4K.
Kino Úsmev
V druhom najväčšom slovenskom meste momentálne neexistuje aktívne fungujúce kamenné kino. Dvere toho posledného – Kina Úsmev – boli naposledy zatvorené v roku 2012. Táto situácia by sa mala zmeniť v blízkom čase. Zástupcovia mesta Košice totiž pripravujú dlhodobý prenájom kina na Kasárenskom námestí pre občianske združenie Cinefil, ktoré už niekoľko rokov úspešne prevádzkuje filmový klub.
Kino X
Za premietaniami filmových titulov v Stupave stojí občianske združenie Pour Art. Písmeno „X“ v názve kina má evokovať záplatu, ktorou Pour Art v septembri 2011 zakryli dieru po chýbajúcom kine v Stupave. Logo vytvoril polygraf a člen Pour Artu Martin Muráni. Grafická značka priamo nadväzuje na logotyp občianskeho združenia, ktoré v mestečku na západnom Slovensku prevádzkuje tiež ochotnícke divadlo.
Kinoklub Tatra Nitra
V roku 1990 vznikol vďaka iniciatíve študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prvý filmový klub, ktorý mal ponúkať artové filmové diela ako alternatívu k programu mestského kina.
V roku 2015 už kino nesídli v aule vysokej školy pod názvom Filmový klub Nitra, ale v Starom divadle Karola Spišáka ako Kinoklub Tatra Nitra. Spolu s upravením mena bolo pred dvomi rokmi predstavené aj vôbec prvé logo. Jeho autorkou je filmová režisérka Jana Mináriková.
Rodená Nitrianka jednoduchou farebnou úpravou písma Gianatypo znázornila lúč svetla vychádzajúci z písmena „K“ – premietačky alebo, ako sa kedysi hovorilo, kinoprojektora. Ako hovorí autorka: „Lúč svetla z premietačky tu bol odvtedy, odkedy je film. A je jedno, či je to film digitálny alebo analógový, lúč svetla zostáva.“
Mestské kino Slávia
Mestské kino v Trebišove bolo po dvojročnej odmlke vďaka rekonštrukcii priestoru a digitalizácii znovuotvorené v roku 2014. Logo navrhol grafický dizajnér Samuel Lörinčík.
Ster Century Cinemas
Multikino Ster Century Cinemas nájdete v obchodných centrách v Košiciach, Žiline, Prievidzi a Spišskej Novej Vsi. Túto sieť multikín (bývalé City Cinemas) prevádzkuje spoločnosť Tatrafilm.
zdroje:
kino.filmeurope.sk, kinohviezda.trnava.sk, kosice.korzar.sme.sk,
medialne.etrend.sk, pourart.pourart.sk, www.aic.sk/kinolumiere, www.amfiko.sk, www.autokinoshoppingpalace.sk, www.cinemacity.sk, www.citylife.sk, www.facebook.com/BBfilmklub, www.hlavnespravy.sk, www.inba.sk,
www.kinematograf.sk, www.kinobytca.sk, www.kinoklubnitra.sk