Kruhy na vode 2014

27. januára – 22. februára 2015
SATELIT GALLERY, Bratislava

Prehliadka víťazných prác 8. ročníka súťaže Kruhy na vode ponúka náhľad na súčasný remeselný dizajn stredoeurópskeho regiónu. Odborná porota vybrala najzaujímavejšie práce profesionálnych dizajnérov, výrobcov, výtvarníkov, študentov vysokých, ale aj stredných škôl na Slovensku.


Do súťaže Kruhy na vode 2014 sa zapojilo spolu 112 účastníkov s 318-timi prihlásenými prácami. Porota hodnotila súťaž v dvoch kolách, no aj tak bola pre vysokú úroveň prihlásených prác ocenená takmer polovica. Súčasťou výstavy ako aj sprievodného katalógu sa tak stalo 136 produktov od 55 autorov. Porota udelila celkom 9 cien a 2 uznania, pričom využila aj svoje právo v niektorých kategóriách ceny neudeliť. Pridanou hodnotou súťaže je prezentácia mladých dizajnérskych talentov v zahraničí, čomu by mala napomôcť aj ambícia vytvárať každoročne limitované série ocenených autorských výrobkov, ktoré by rozšírili portfólio predajní ÚĽUV na Slovensku. „Na scéne súčasnej dizajnérskej tvorby má súťaž Kruhy na vode stabilne vybudovanú pozíciu. Sila domácej tradície obsiahnutá v remeselne zručne spracovaných prírodných materiáloch v regionálnom bohatstve dekoratívnych prvkov je pre dizajnérov stále inšpiratívnym lákadlom…“ konštatuje členka odbornej poroty Oľga Danglová CSc., etnologička Ústavu etnológie SAV.

Kruhy na vode je súťaž remeselného dizajnu, ktorá sa na Slovensku organizuje od roku 2000. Súťaž každoročne aktivuje stredoškolských aj vysokoškolských študentov dizajnu, ktorí sa zaoberajú tradičným ľudovým remeslom a jeho uplatnením v súčasnom dizajne. Kruhy na vode vznikli ako súčasť projektu Európskej federácie ľudového umenia a remesiel, no už jej prvý ročník ukázal veľký tvorivý potenciál najmä u mladých dizajnérov. Súťaž otvára pozoruhodné možnosti ako zhodnotiť tradičné remeslo v spojení so súčasným dizajnom. V ďalších ročníkoch súťaže potvrdil ÚĽUV ako ochranca tradičných remesiel svoj záujem o súčasný dizajn a podporu tvorby predmetov zodpovedajúcich cíteniu a nárokom moderného človeka.

www.facebook.com/events/823219557733568/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Abeceda, ktorá žije

Občas, keď vás niečo nudí, alebo si myslíte, že by ste to vedeli uroiť inak a lepšie, urobte to.…
pokračovanie článku

Bratislava Design Week 2013

Od budúceho týždňa  sa začína Bratislava Design Weeku s podtitulom “Mesto naplno!”, ktorý sa mení z pôvodného Dizajnvíkendu už na…