Hovorí sa, že podľa písma možno spoznať osobnosť človeka. To, aké tvary písmen používa, ako veľmi tlačí na papier – všetky tieto odlišnosti môžu podľa psychológov o nás prezradiť viac, než si myslíme. Čo by asi povedal Freudov rukopis o svojom autorovi? O tomto tento článok nebude. Bude o práci nemeckého typografa, ktorý sa rozhodol zdigitalizovať písmo „otca psychoanalýzy“.
Všetko začalo ako Kickstarter projekt, keď dizajnér Harald Geisler prišiel na myšlienku premeniť Freudove zápisky na font, ktorý bude možné bežne využívať.
Ako zdroj informácií a inšpirácie využil zachované rukopisy, ktoré sa nachádzajú v Múzeu Sigmunda Freuda vo Viedni. Múzeum Sigmunda Freuda v Londýne zase poskytlo Geislerovi referenčné fotografie. Oba pramene po typografickej stránke mapujú takmer celý Freudov život. Zbierka obsahuje dokumenty, ktoré vznikali v rozmedzí takmer šesťdesiatich rokov.
Geislerovi nešlo o obyčajný render. Vo svojej práci šiel trochu ďalej. Keďže je jasné, že pri klasickom ručnom písaní nikdy nenapíše jeden človek to isté písmeno rovnako, vytvoril pre každý znak viacero variant, ktoré sa následne pri ťukaní do klávesnice obmieňajú. Zároveň vzal pri tvorbe fontu do úvahy kombinácie písmen, ktoré sa v konkrétnom jazyku vyskytujú najčastejšie. Tie sa potom stali kľúčom pre variabilitu.
Kombinácie písmen – kľúč k obmenám
Písmo teda pôsobí aj na obrazovke veľmi autentickým dojmom. Celkovo je vidieť snaha autora (teraz mám na mysli typografa) o čo najpresnejšie spracovanie Freudovho písma. A to pri pohľade na tvary znakov a ich hustotu v rámci slov a viet určite nebola ľahká úloha – vyselektovať z písomností jednotlivé písmenká.
Ak sa vám spolupráca Geislera a Freuda páči, môžete si písmo kúpiť za 10 dolárov. Celkovo sa projektu darí veľmi dobre – v súčasnosti zarobil digitalizovaný rukopis už 25 000 dolárov. Pôvodná investícia bola pritom 1 500 dolárov. Pekné, nie?
List vnukovi. Freud mu v ňom blahoželá k prvému vysvedčeniu :)
Font si môžete kúpiť tu.