Kalendár „Bardejov kedysi a dnes“ prináša to, čo čas odniesol v 12-tich historických fotografiách, ktoré sa na jeho stranách konfrontujú so súčasnosťou.
Jedinečný kalendár ponúka pohľady na 12 vybraných lokalít a v priebehu roka vás prostredníctvom nádherných fotografií prevedie dobami minulými a spomienkami na ne. A to nie len obrazovo, ale aj textovo. Na každej strane totiž nájdete živé komentáre Bardejovčanov.
Nástenný kalendár nesie podtitul „Útržky z minulosti“. Časti spomienok na starý Bardejov a kúpele zachytené na starých čiernobielych fotografiách sa tak vracajú na obrazoch zo súčasnosti a dopĺňajú časy dávno minulé o novú farebnú realitu, ktorú poznáme zo súčasnosti.
Autorom kalendára je dizajnér Mário Medzihradský, ktorý spoločne s milovníkom histórie a zberateľom starých fotografií a pohľadníc Bardejova – Ferdinandom Hažlinským, zostavili tento jedinečný kalendár. Vznikol aj vďaka nadšeniu, ktoré prejavujú členovia v početnej komunite „Bardejov kedysi a dnes“, ktorú na sociálnej sieti založil tento vášnivý zberateľ s cieľom zhromaždiť na jednom mieste čo najviac fotografií starého Bardejova a okolia. Okrem oživovania spomienok – tých skôr narodených, si skupina aj vydaním kalendára kladie za cieľ oboznámiť súčasnú generáciu o tom, ako sa mesto v plynutí času rozrastalo a menilo svoju tvár.
Vydanie v poradí už druhého kalendára „Bardejov kedysi a dnes“ bolo tak jednou z ambícii, ako ešte viac priblížiť ľudom obrazy starého Bardejova novou zaujímavou formou aj mimo virtuálny priestor internetu. Kalendár vystupuje z virtuálneho sveta a prináša spomienky v hmotnejšej podobe a prenáša staré fotografie do súčasnosti. V kalendári nájdete lokality ako pohľad na staré kúpalisko s tribúnou, pohľady na to ako sa menila zástavba v opevnení mesta, bašty hradobného opevnenia, meštianske domy na námestí, staré ulice s jednoduchými roľníckymi domami, výhľady z veže kostola na tri svetové strany a nechýbajú ani snímky z Bardejovských Kúpeľov s ich pôvodnou drevenou architektúrou.
Na tvorbu hlavných motívov do kalendára bolo potrebné odfotografovať objekty podľa dobových fotografií z rovnakého miesta a uhla. „Keď sa človek ocitne približne na rovnakom mieste, kde stál fotograf pred desiatkami rokov, zistí ako sa prostredie zmenilo. Vtedy má pocit, že cestuje v čase“, priblížil autor.
Pozoruhodné spojenie minulosti a súčasnosti je v kalendári realizované akousi skladbou útržkov starých fotografií spojených do jedného celistvého obrazu, doplnením chýbajúcej časti, ktorá už vypovedá iný príbeh – posunutý o niekoľko desiatok rokov vpred. Tlačená verzia kalendára tak sčasti prekrýva jednu realitu ďalšou, ktorú už nemáme možnosť zažiť. Webová verzia kalendára nám však umožní nazrieť pod dobový snímok. Na jednom obraze tak máme obe reality súčasne.