Legenda Post-It oslavuje štyridsiatku!

Nezameniteľná pomôcka pri tvorbe či plánovaní projektov má dnes aj vlastnú apku.

 

Vynález hľadá využitie

Ikonický štvorcový tvar a neónové farby. To sú dva parametre, podľa ktorých spoľahlivo rozoznáte papierové bločky. Vedeli ste však, že na začiatku bola kanárikovo žltá? Produkt od spoločnosti 3M ťaží z špeciálneho lepidla, ktoré ľahko priľne k povrchu, no zároveň nelepí príliš pevne.

Objavil ho v laboratóriách 3M Spencer Silver, ktorý nakoniec vďaka svojej vytrvalosti našiel pre túto konkrétnu substanciu využitie. Papieriky vďaka spoľahlivému lepidlu ideálne na opakované prelepovanie a označovanie mali zaujímavú premiéru v praxi.

Silverov kolega Art Fry, ktorý bol členom kostolného zboru, si po každej skúške útržkami papiera založil v spevníku piesne, ktoré sa mali speivať na budúcej omši. Dovtedy sa mu však vždy papieriky akosi postrácali. Ideálnym riešením sa zdal byť práve Post-It.

Natívna reklama

Ten sa však ešte vtedy nevolal Post-It. Papieriky mali pôvodne pracovný názov Press’n’Peel. Do obchodov sa však po fáze testovania už dostali pod menom, ktoré dnes všetci dobre poznáme. Písal sa vtedy rok 1980.

Ako to už býva zvykom pri zdanlivo primitívnych no funkčných vynálezoch, nikto si neuvedomil, že ho potrebuje, kým ho nedržal v rukách.

Post-Ity boli podľa Frya produktom, ktorý nepotreboval reklamu. Sám sa stal najlešpou propagáciou. Každý ku komu sa žiarivo žltý kus papiera dostal bol naň zvedavý a neskôr si ho aj sám išiel kúpiť. O jeho obľube svedčí aj fakt, že bežný zamestnanec v 90. rokoch vraj dostal denne na takýchto papierikoch dostal priemerne 11 správ.

Dnes sa pod označením Post-It predáva viac ako 4000 rôznych verzií produktu – vybrať si možno z rôznych veľkostí, farieb, linajok, štvorčekov a ďalších detailov.

Post-It (aj) v digitále

Okrem zapisovania dôležitých pripomienok sú Post-Ity užitočné aj pri vizualizácii nápadov a procesov, vďaka čomu boli úspešnou súčasťou kancelárskeho arzenálu v mnohých firmách.

Dnes sa Post-Ity presunuli aj do digitálu, kde je možné využiť iOS či Android aplikáciu. V nej je možné naskenovať buď fyzický papierik a pracovať s ním ďaľej vo virtuálnom rozhraní alebo si Post-It vytvoriť priamo v apke. V nej si môžete zvoliť jeho farebnosť a umiestnenie na virtuálnej nástenke, kde ho môžete presúvať či zoskupovať a zdieľať s ďalšími ľuďmi. Možný je aj export do rôznych obľúbených aplikácií a cloudov (PowerPoint, Excel, PDF, Dropbox a pod.).

Papier však pre mnohých ostáva favoritom. S ohľadom na udržateľnosť sú Post-Ity recyklovateľné a patria do triedeného odpadu. Lepidlo pri procese opätovného spracovania nevadí, k jeho odstráneniu prichádza pri odfarbovaní papiera. Časť materiálu sa použije na nové bločky. Tie obsahujú 70% zvyškov a 30% bežného triedeného odpadu.

zdroj: 3M Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Proč ignorujeme grafické manuály a jak to zlepšit?

Patřím k lidem, kteří po otevření jakékoliv krabice automaticky odloží uživatelské příručky a návody bokem. Manuál rovná se dokument, který nepotřebuju. Mám hlavu a poradím si s tím! A pak si ji lámu, když to nejde. A pak znovu, když ten manuál zpětně hledám. Protože někdy je manuál fakt potřeba. Jak z toho ven?
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Gueda Brewing Co.

Gueda, pivo vařené v São Paulu, je vytvořené dvěma agro inženýry se znalostí a úctou k semínkům, výsadbě a sklizni a s vášní pro…
pokračovanie článku

Durex má novú identitu s písmom na mieru

Za redizajnom stoja Havas London a Design Bridge. Ich koncept stavia do popredia element fotografie či ilustrácie ako aj…