Legenda Post-It oslavuje štyridsiatku!

Nezameniteľná pomôcka pri tvorbe či plánovaní projektov má dnes aj vlastnú apku.

 

Vynález hľadá využitie

Ikonický štvorcový tvar a neónové farby. To sú dva parametre, podľa ktorých spoľahlivo rozoznáte papierové bločky. Vedeli ste však, že na začiatku bola kanárikovo žltá? Produkt od spoločnosti 3M ťaží z špeciálneho lepidla, ktoré ľahko priľne k povrchu, no zároveň nelepí príliš pevne.

Objavil ho v laboratóriách 3M Spencer Silver, ktorý nakoniec vďaka svojej vytrvalosti našiel pre túto konkrétnu substanciu využitie. Papieriky vďaka spoľahlivému lepidlu ideálne na opakované prelepovanie a označovanie mali zaujímavú premiéru v praxi.

Silverov kolega Art Fry, ktorý bol členom kostolného zboru, si po každej skúške útržkami papiera založil v spevníku piesne, ktoré sa mali speivať na budúcej omši. Dovtedy sa mu však vždy papieriky akosi postrácali. Ideálnym riešením sa zdal byť práve Post-It.

Natívna reklama

Ten sa však ešte vtedy nevolal Post-It. Papieriky mali pôvodne pracovný názov Press’n’Peel. Do obchodov sa však po fáze testovania už dostali pod menom, ktoré dnes všetci dobre poznáme. Písal sa vtedy rok 1980.

Ako to už býva zvykom pri zdanlivo primitívnych no funkčných vynálezoch, nikto si neuvedomil, že ho potrebuje, kým ho nedržal v rukách.

Post-Ity boli podľa Frya produktom, ktorý nepotreboval reklamu. Sám sa stal najlešpou propagáciou. Každý ku komu sa žiarivo žltý kus papiera dostal bol naň zvedavý a neskôr si ho aj sám išiel kúpiť. O jeho obľube svedčí aj fakt, že bežný zamestnanec v 90. rokoch vraj dostal denne na takýchto papierikoch dostal priemerne 11 správ.

Dnes sa pod označením Post-It predáva viac ako 4000 rôznych verzií produktu – vybrať si možno z rôznych veľkostí, farieb, linajok, štvorčekov a ďalších detailov.

Post-It (aj) v digitále

Okrem zapisovania dôležitých pripomienok sú Post-Ity užitočné aj pri vizualizácii nápadov a procesov, vďaka čomu boli úspešnou súčasťou kancelárskeho arzenálu v mnohých firmách.

Dnes sa Post-Ity presunuli aj do digitálu, kde je možné využiť iOS či Android aplikáciu. V nej je možné naskenovať buď fyzický papierik a pracovať s ním ďaľej vo virtuálnom rozhraní alebo si Post-It vytvoriť priamo v apke. V nej si môžete zvoliť jeho farebnosť a umiestnenie na virtuálnej nástenke, kde ho môžete presúvať či zoskupovať a zdieľať s ďalšími ľuďmi. Možný je aj export do rôznych obľúbených aplikácií a cloudov (PowerPoint, Excel, PDF, Dropbox a pod.).

Papier však pre mnohých ostáva favoritom. S ohľadom na udržateľnosť sú Post-Ity recyklovateľné a patria do triedeného odpadu. Lepidlo pri procese opätovného spracovania nevadí, k jeho odstráneniu prichádza pri odfarbovaní papiera. Časť materiálu sa použije na nové bločky. Tie obsahujú 70% zvyškov a 30% bežného triedeného odpadu.

zdroj: 3M Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Knihu Tattoo Portraits získava…

Tak a máme tu vyhlásenie výsledkov súťaže o knihu TATTOO PORTRAITS SLOVAKIA. Publikáciu od PROVOCATION BUREAU získava…
pokračovanie článku

Tajomstvo dobrého loga – workshop

Chceš sa naučiť navrhovať vizuálne silné, zapamätatelné a technicky použiteľné logo? Tak tento workshop je pre teba ako stvorený.…