Idiot – nový animák zo Slovenska

Dnes by sme vám radi predstavili nový slovenský animovaný film. Jeho témou je altruizmus, čí presnejšie jeho nepochopenie.

characters_vyvvjj

Inšpirácia klasikou…

Autorskú dvojicu tvorí 60 ročný scenárista Dušan Davidov a 30 ročný výtvarník a animátor Martin Kolčak, ktorých podľa vlastných slov nič nespája. Okrem spoločného sna. Tým je 52 dielny seriál 4 minútových skečov pod názvom “BOMBS”. Pred jeho realizáciou sa však rozhodli vymyslieť film, na ktorom by si otestovali, či im tvorba takéhoto projektu vôbec pôjde.

A tak sa objavil Idiot. Ak vám niečo prípomína, máte pravdu. S rovnomenným dielom Fjodora Dostojevského má spoločnú podobnú tému. Na rozdiel od ruskej klasiky sa však zaoberá skôr zneužívaním altruizmu a jeho vnímaním ako slabosti.

Idiot v ich podaní je človek, ktorý pomáha. Aj za cenu, že nebude pochopený a jeho pomoc sa môže okoliu javiť ako obťažovanie.

stylizacia_postav_nmjgig

…v prítomnosti

Príbeh animovaného filmu Idiot sa odohráva v súčasnosti. Kulisy šľachtických sídiel vystriedalo bezvýznamné mesto a knieža Myškina bezvýznamný úradník, ktorého autori nazývajú “Usmievavý muž”. Má rád svoju prácu. Bez nároku na odmenu otročí za všetkých a na všetkých – doma aj v práci.

Film autori venujú všetkým altruistom, ktorým sa ostatní smejú. Chcú ukázať, že altruizmus má zmysel a že byť atruistom je krásny úlet, omyl, či genetická chyba, na ktorú môžu byť pyšní.

Realizácia

Ako prebiehala samotná tvorba filmu? Na začiatku vznikol technický scenár, z ktorého sa vybrali zábery z rôznych scén. Kedže takto pospájané zábery nemali logiku, bolo nutné ich pospájať – postavami scenáristu a vytvárnika, ktoré komentujú dianie na obraze a sprevádzajú príbehom. Film s výnimkou tejto dvojice je kompletne bez slov.

10_ydno8c  mesto_01_oc8rvr 09_iyuoni13_jse3cs

Idiot zaujal

Film získal grant Literárneho fondu vo výške 400 eur a neskôr aj ďalších 5000 eur od Audiovizuálneho fondu pre realizáciu traileru. Tieto prostriedky tvorcom na začiatku veľmi pomohli. Film je možné podporiť aj na Indiegogo, kde má rozbehnutú vlastnú kampaň. Ak sa vám projekt páči, neváhajte ho podporiť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Na skok: Velká Pardubická má nové logo

Súťaž nedávno predstavila logo, ktoré nie je poprvýkrát v histórií späté s konkrétnym sponzorom. Najznámejšie české závody o dlhoročného partnera prišli…
pokračovanie článku

Roll-up – šikovná reklama rýchlo a jednoducho

Roll-up banner je jednou z najpoužívanejších foriem indoorovej reklamy a jeho užívatelia zrejme vedia prečo. Ide o zrolovateľný reklamný banner a stojan,…