Hľadám nové otázky…

„Hľadám nové otázky, lebo staré odpovede ma neuspokojujú.“
Erich von Däniken

Kedysi som napísal, že je jednoduché pýtať sa – k tomu stačí nevedieť. K odpovediam musíme však poznať. Pôvodne som chcel písať o tom, ako všetko rýchlo plynie a v ako v marasme bežného spoločensko-politického diania nestíhame sledovať, kam dosiahlo ľudstvo novým poznaním. Odrazu sa však na mňa tlačilo toľko otázok, že sa rád o ne podelím. Pokojne si k nim pridajte svoje. Otázka je len začiatkom cesty k odpovedi a možno na nej stretnete niečo, o čom ste ani nevedeli, že to máte hľadať. Tak začíname:

Ak má veda pravdu a pravdepodobne žijeme v jednom z paralelných svetov, potom prečo odmieta možnosť cestovania späť a predpovedania budúcnosti? Pokiaľ podľa evolucionizmu majú netopiere a veľryby spoločného drobného cicavčieho predka, koľko náhodných mutácií by muselo prebehnúť k tejto premene? Je možné vysvetliť prastarú receptúru účinnej čajovej zmesi na konkrétnu chorobu vnútorného orgánu hľadaním metódou pokus – omyl? Ak Čína v roku 2050 otvorí fantastické pyramídy, bude v najväčšej model ríše ako hovorí legenda? Prečo autor a scenárista úspešného filmu ostávajú takmer neznámi, keď režisér a herci len opakujú ich myšlienky? Ako niekto dokázal prepraviť neuveriteľné kvádre v základoch múru nárekov? Ako niekto prišiel na spracovanie kovov, ktoré je možné dostať z rúd len presným postupom pri teplote oveľa vyššej, než akú dosiahne oheň v ohnisku? Ako je možné, že Polynézania s primitívnymi prostriedkami našli a osídlili Veľkonočný ostrov, ležiaci v pustine Tichého oceánu tisíce kilometrov od ich domoviny? Ak je vesmír nekonečný, vyplýva z toho existencia nekonečného množstva rovnakých planét ako je Zem, osídlených rovnakým druhom ako sme my? Prečo považujeme pyramídy za pohrebné objekty faraónov, keď pre to neexistuje jediný doklad a dôkaz? Je svetlo na konci tunela počas klinickej smrti skutočne zážitkom na prahu iného priestoru a existencie, alebo je zhodný popis dôsledkom zhodných procesov v identických častiach mozgov? Je rozumné napriek množstvu nepriamych dôkazov a svedectiev počas celej histórie ľudstva kategoricky popierať pravdepodobnosť kontaktu ľudstva s mimozemskou civilizáciou? Aké sú korene akupunktúry a ako nájde niekto na tele dráhy, ktoré nelogicky spájajú dve miesta? Prečo žiadna z veľmocí nezverejnila určite existujúce zábery, ktoré by dokázali spôsob, akým vznikajú kruhy a obrazce v obilí? Ako je možné, že Ganga sa stále nestala zdrojom katastrofálnej epidémie? Ak funguje placebo, prečo nevyužívame schopnosti svojho mozgu a tela vyrovnať sa s mnohými chorobami vlastnou vôľou? Vysvetlí konečne niekto z odborníkov aspoň trocha prijateľne zložité tvary kameňov v múroch Cuzca? Kde sa vzali Baskovia, keď baskičtina nemá nič spoločné so žiadnou európskou jazykovou skupinou? Je možné komunikovať na diaľku bez akýchkoľvek prístrojov? Čo skutočne vybuchlo v roku 1908 nad Podkamennou Tunguzkou? Ak by bola vôľa, bolo by možné zistiť z Kristovej krvi na Turínskom plátne, či šatky, ktorá údajne kryla jeho tvár, jeho DNA a súvisiace informácie? Ale aj – kto ešte načúva odpovediam na otázky, ktoré sa pýta niekto iný?

Stano Bellan
Prebrané s dovolením Grafie SK, vydavateľa Novín pre grafický priemysel.

 

Stano Bellan
Nils, Holgersson & Bellan
kreativita, komunikácia, texty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Change Maker Beer: Pivo pre lepší život

Projekt štyroch kamarátov s mentálnym postihnutím vznikol s cieľom nájsť napĺňajúcu prácu a nezávislosť. Aj keď ich prvé várky získali slušný lokálny ohlas, potrebovala mladá značka vizuálnu komunikáciu, ktorá by ju viac spropagovala.