Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

163748210 800x1000 - Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Jakob Erbar bol nemecký profesor, ktorý v roku 1922 vytvoril vôbec prvé geometrické sans-serif písmo. Pomenovanie získalo vcelku príznačné – Erbar Grotesk. Teraz si možno poviete: moment, písmo o ktorom má byť dnes reč, je predsa Futura. Tak, správne. Ale všetko poporiadku.

Čo sa týka vplyvu hnutia Bauhaus na vtedajší dizajn, nebolo ani Erbarovo písmo výnimkou. Jeho čistá funkčnosť, nulová ozdobnosť či individuálnosť jednotlivých znakov. Kruh ako základ. Najzákladnejší zo všetkých tvarov pri tvorbe písma. Skrátka font, ktorý sa ľahko číta. A to by mala byť koniec-koncov hlavná funkcia písma, nie?

DSC 0041 580x725 - Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Paul Renner. Napriek tomu, že nebol priamo spojený s Bauhasom, išlo o nemeckého typografa, ktorý veril v princípy tohto smeru. Navyše mal pocit, že by vedel to Erbarovo písmo ešte vylepšiť. A tak v roku 1927 vznikla Futura.

Jej predobrazom boli čisté geometrické tvary. Takmer dokonalé kruhy, trojuholníky či štvorce s ťahmi takmer rovnakej hrúbky. Ďalším poznávacím znamením tohto písma sú malé písmená, ktoré nie sú zďaleka také malé, ako by sa podľa pomenovania mohlo zdať.

Vďaka svojej variabilite v rámci rezov sa font ukázal ako veľmi univerzálny. Osvedčil sa tak ako display font, ako aj písmo pre dlhšie úseky textu. Futura bolo skrátka písmo, ktoré stelesňovalo úspornosť a efektivitu. Čisté tvary, výborn zreteľnosť, štýl bez prílišnej štylizácie.

Dizajnéri sa počas celého nasledujúceho storočia snažili naplno využiť jeho plusy. Dôkazom sú práce pre Volkswagen, Absolut Vodka, či IKEA (ktorá však v roku 2010 prešla na Verdanu, čo sa nestretlo s porozumením).

Ďalšou oblasťou, kde písmo zažiarilo, bola kinematografia. Kubrickova Vesmírna Odysea, či filmy režiséra Wesa Andersona, ktorý Futuru s obľubou využíval vo viacerých svojich filmoch, s výnimkou posledných dvoch, kde siahol po custom dizajnoch.

tumblr l0is9fpceD1qz9oby 1 - Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Filmy Wesa Andersona sú miestom, kde si Futura často zahrala

Zaujímavosťou na záver môže byť fakt, že Futura to dotiahla až na Mesiac. Odkaz, ktorý na ňom zanechala posádka Apolla 11 zvolila práve toto písmo. Predsa len, čitateľnosť nadovšetko.

Apollo 11 Plaque 300x245 - Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Mesačný odkaz

zdroj: 99designs.com, printmuseum.org, ffmark.org

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
215869 380x220 - Font dňa – Fnord
pokračovanie článku

Font dňa – Fnord

zľava 35% do 24. decembra
overview hero4 380x220 - Dovoz Mac Pro do EU len do konca februára
pokračovanie článku

Dovoz Mac Pro do EU len do konca februára

Súčasný model počítačov Mac Pro sa bude do EU, kandidátskych krajín a EFTA dovážať len do konca februára.
cover - Netflix predstavil vlastné písmo
pokračovanie článku

Netflix predstavil vlastné písmo

Spoločnosť nedávno odhalila svoje nové písmo, ktoré plánuje používať v rámci komunikácie na svojej streamovacej platforme a  aj celkovej…