Typografická sociálna sieť

Ste grafický dizajnér, ktorý sa rád hrá s písmenami, ale nemá dostatočné znalosti alebo čas na realizáciu vlastného písma? Možno vám bude nápomocná služba Fontyou.

Fontyou je stránka zoskupujúca grafických dizajnérov a typografov, ktorí v nej úzko spolupracujú na tvorbe digitálnych písiem. Cieľom francúzskej služby je priniesť svieže, možno nekonvenčné, nápady a vzdelávať v tvorbe písiem. Vo Fontyou priznávajú, že sa zameriavajú hlavne na študentov a mladých dizajnérov.

 

„Inšpiruj a buď inšpirovaným,“ to je základná veta, z ktorej vo Fontyou vychádzajú. Po zaregistrovaní môžete nahrať do systému oskenovaný náčrt jedného alebo viacerých písmen, niekoľko vektorových písmen, prípadne hneď svoju kompletnú abecedu. Nasledovať budú komentáre od iných grafických dizajnérov a rady od profesionálnych typografov. Vašim nápadom možno inšpirujete iného člena komunity, ktorý sa s vami spojí a začne ho rozvíjať. Spolupracovať na tvorbe znakov môžu aj viacerí členovia komunity. Tiež môžete sami, po radách od iných dizajnérov, vylepšovať vlastné písmo a posielať jeho nové verzie.

Ak je vaše písmo naozaj dobré, tak typografi vo Fontyou vytvoria funkčnú sadu, ktorá bude presunutá do obchodu. Každý, kto sa podieľal na hotovom písme, následne dostáva z predaja finančné odmeny.
Ak sa to takto nepodarí, ešte vždy je tu šanca, že písmo družstvo Fontyou posunie do sekcie Typevector. V tomto prípade ide o vektorové sady vo formáte .eps. Aj tento druh výstupu je finančne ohodnotený.

Za „prvou typografickou sociálnou sieťou“, ako sa sami nazývajú, stojí skupina parížskych typografov, vývojárov, grafických a web dizajnérov, ktorí chcú pozmeniť hranice typografie, ponúknuť nové písma od nových talentov. Zámerom teda nie je „zovšedniť“ alebo znehodnotiť prácu typografov, len ju viac sprístupniť.

Fontyou vznikli iba minulý rok, ich stránka funguje zatiaľ v beta verzii. A teda ešte neobsahuje mnoho vytvorených písiem. Počty sa však, spolu s tým, ako rastie záujem o unikátnu službu, postupne zväčšujú. Fontyou každý týždeň pozývajú nových členov, ktorí na www.fontyou.com/landing nechali svoj mail a portfólio.

Kým sa pustíte do spolupráce, tak si môžete prezrieť práve rozrobené projekty, komentovať ich a nadväzovať priateľstvá s dizajnérmi z Brazílie, Japonska alebo Ruska. Na rozdiel od už schválených písiem (niektoré z nich sme pred časom odporúčali) sa v projektoch nachádza veľa nápadov, ktoré čakajú len na impulz k spolupráci.

Ukážka niekoľkých už zrealizovaných písiem a typevektorov:

52a05538e109f4f3790000fb

52b2e579e109f4674a0003eb

52861e76e109f4f56500023d

522f336de109f4e57100007b

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť