Apple ukázalo písmo pre nový OS X

Zdá sa, že kormidlo v Apple preberá iOS. Aspoň po typografickej stránke. Nový systém OS X 10.10 Yosemite, tak dostane aj nové písmo ktoré predstavili na Worldwide Developers Conference. Od roku 2001 je to tak vôbec poprvýkrát kedy prichádza náhrada za písmo Lucida Grande. To slúžilo ako hlavné systémové písmo doteraz. Podľa všetkého sa jeho nástupcom stane Helvetica Neue, písmo známe z mobilného iOS 7. Podľa všetkého preto, lebo Apple písmo priamo nepomenovala menom.

Tento strategický krok možno vnímať ako určitú snahu vizuálne zjednotiť platformy OS a iOS prostredníctvom jedného systémového písma. Nie je teda príliš veľkým prekvapením, že sa horúcim kandidátom stala práve Helvetica Neue. Od minulého roku totiž kraľuje ako hlavný systémový font mobilnej verzie operačného systému Apple. Jednou z hlavných úloh najnovšieho updatu pre OS X má byť práve priblíženie sa mobilnej platforme. Vizuálne i z hľadiska funkcionality.

osx_design_font

Helvetica Neue sa však po svojom uvedení v iOS 7 stretla s prevažne zmiešanými reakciami. Dôvodom môže byť i to, že sa ťažšie číta na menších obrazovkách iPhonu. Čo si myslíte vy? Aký je váš názor na voľbu nového písma pre OS X?

 

zdroj: fastcodesign.com, designtaxi.com

3 comments
  1. Pismo je v poriadku. Dizajn mi nevadi naopak som rad, ze neprehladny 3d Dock zmizol, nemoznost by default zmenit 3d -> 2d dock ma v Mavericku dostala.
    Dalej sa obavam toho, ze paralerne napredovanie OS X a IOS sa stretne v tych najhorsich bodoch, kde OS X bude mat moznost instalovat aplikacie len z app storu, alebo minimalne podpisanym certifikatom od apple a moznost instalovat 3rd aplikacie bude moznne v jailbreaknutom systeme.
    Sice system bude zadarmo no ak budete chciet system bez reklam tak za to zaplatime. Opat narazam na free aplikacie v IOS, ktore vas zavalia reklamou.
    Ak toto sa dostane do OS X tak zial system opustam.
    Toto je najhorsi scenar co pre mna ako uzivatela OS X moze pri sucasnom marketingovom a konzumnom modely nastat. Snad ne.

  2. Používam helveticu dosť často. Je to nádherný a jednoduchý font. Takže dúfam že kď budem kupovať nové Pro tak už tam bude nahodené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť