Svet Pitstopu

Asi najznámejší a vysoko cenený plugin Adobe Acrobatu pre editáciu a kontrolu PDF dokumentov, aký momentálne trh ponúka, sa nazýva PitStop Profesional. Máloktorý produkt má v dnes v predtlačovej príprave takú cenu, ako práve tento plugin od spoločnosti Enfocus. Dokáže premeniť Acrobat na vysoko účinný editor PDF dokumentov, a navyše, engine nazývaný Preflight, ktorý PitStop obsahuje, zisťuje chyby v danom dokumente podľa vopred zadefinovaných parametrov. Ďalej je spojený s technológiou Certified PDF, ktorá dovoľuje efektné spracovanie PDF dokumentov v širokom spektre pracovísk.

Späť v čase

Začiatky PitStopu sa začali písať verziou 5, ktorá bola podporovaná pre Acrobat 5. Ďalšie verzie nepriniesli veľké zmeny v možnostiach a funkciách, až pokým v roku 2006 neprišiel Enfocus s verziou PitStop Profesional 7, ktorý podporoval verziu Acrobatu 8 a priniesol nové funkcie ktoré konkurenciu postavili do pozície „štatistov“. Priniesol najmä zmenu a vylepšenie zobrazenia práve používaných nástrojov, čo oproti minulým verziám značne ušetrilo miesto pri zobrazení na monitore. Momentálne vyšla na trh najnovšia verzia 12, ktorá beží od verzie
Acrobat-u 11.

Princíp a Nástroje

Samotný princíp pluginu funguje na editovaní, úprave a kontrole PDF súborov, teda takzvaných uzavretých súborov, ktoré sú vypustené z rozličných grafických programov. Po nainštalovaní a registrácií pluginu sa v Acrobate objaví panel nástrojov obsahujúci základne nástroje, takisto aj pokročilé akcie a Global Change, ktoré si sám modifikuje používateľ podľa potreby.

Lista

Pri práci s nástrojmi (okrem globálnych a pokročilých akcií ) sa zapne Enfocus Inspector okno, ktoré ponúka ďalšie možnosti vybraného nástroja, ako aj základné informácie o PDF súbore, napríklad farebnosť, zloženie farieb, formát a množstvo ďalších.

Inspector

Medzi veľké výhody patrí napríklad nástroj Place PDF, ktorý vie nahradiť jednotlivé strany z iného PDF súboru napríklad konvertovanie písma do kriviek, čo zvyšuje šancu zabrániť problému s autorskými právami fontov alebo problému s RIPovaním dokumentov.

Preflight engine je veľmi prehľadný nástroj na kontrolu PDF súborov Užívateľ definuje parametre podľa ktorých Preflight kontroluje dokumenty a po dokončení kontroly sa objaví hlásenie s kompletným zoznamom chýb a varovaní, ktoré sa nachádzajú v kontrolovanom dokumente, ako napríklad nízke rozlíšenia obrázkov, ICC profily objektov, nevhodné farebné prevedenia, chýbajúce fonty, atď. Jednotlivé chyby a hlásenia sa dajú prezerať priamo v dokumente cez funkciu Object Browser, kde sa po zakliknutí chyby objaví v dokumente problematický objekt. Tento objekt ostane zobrazený a editovateľný, pričom zvyšok strany dokumentu stmavne. Hlásenie sa dá taktiež uložiť ako PDF dokument s použitím podpisu alebo loga firmy pre ďalšie vyžitie, či archiváciu hlásení z dôležitých dokumentov.

Preflight

Global Change  a Action List patria k najužitočnejším funkciám PitStopu. Ako prvé v skratke Global Change. Ide o zoznam funkcií, ktoré sa dajú prednastaviť a použiť na celý dokument, alebo na určený počet strán. Ako príklad uvediem vymazanie záhlavia v textovom dokumente, ktorý obsahuje veľké množstvo strán. Zadefinujeme záhlavie, alebo jeho presnú pozíciu na strane (keď vieme že sa na každej strane nachádza v rovnakej pozícií), a pustíme akciu na celý dokument. Podobne to funguje aj s inými akciami, samozrejme, každá vyžaduje samostatné nastavenie, aby nenastali nežiadúce zmeny v dokumente. Takto vytvorené akcie sú jednorázovo použiteľné.

Global changes

Pokiaľ chceme akcie používať opakovane a uložiť si ich ako vlastné, na to slúži Action List. Funguje tu podobný postup, kde sa cez okno Manage vytvorí, alebo edituje už vytvorená akcia. Vytvorené akcie sa môžu zoskupovať do skupín, vyhľadávať podľa názvu alebo parametrov, a kedykoľvek editovať a znovu uložiť, a samozrejme aplikovať na celý dokument alebo vybranú časť, či stranu. Pred prebehnutím akcie je ešte možné zvoliť, či po jej ukončení sa má zobraziť hlásenie, alebo sa zobrazí len v prípade chyby v akcii. Všetky možnosti sú krásne a prehľadne uložené v jednom okne, čo, ako som spomínal na začiatku, je oproti verziám až po verziu 7 veľkou výhodou a šetrením miesta na monitore.

Summa summarum

Na záver stručného vstupu do sveta PitStopu a predtlačovej prípravy môžem z vlastnej skúsenosti používania PitStop 7 až PitStop 11 skonštatovať, že každý update prinesie vždy niečo nové – prehľadnejšie prostredie, nové funkcie, zrýchlenie a zvýšenie stability. Momentálne nemá PitStop na trhu s editovacími pluginmi Acrobatu konkurenciu, a je plne využiteľný v každej spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Obal edice Adidas Ultra Boost X

Adidas požádal After Brand Consultants o navržení obalu, který představí jedno z nejdůležitějších vydání roku. Ultra Boost X jsou tenisky…
pokračovanie článku

Mockup brožúry zadarmo

Na GraphicBurger nájdete aj vydarený mockup ležatej A5 brožúry. Celá kompozícia vyzerá naozaj pôsobivo a vašej prezentácii určite pridá profesionálny dojem.
pokračovanie článku

Plumb – zápisniky od umelcov pre kreatívcov

Výrobca papierových záležitostí, Knock Knock vytvoril v spolupráci s dizajnérom Tuckerom Nicholsom a štúdiom MacFadden & Thorpe sériu zápisníkov pre všetkých…
pokračovanie článku

Twister osviežuje svoju identitu

Ikona kúpalísk predstavila novú tvár, ktorá stavia do popredia nezameniteľný nanuk.