Základy DTP I. – čistý formát, spadávka, orezové značky, odsadenie orezových značiek,…

Spadávka, či nespadávka to mi pripomína povestnú bytostnú otázku byť, či nebyť, čo ma pri písaní tohoto mini DTP seriálu napadla ako prvá. Proces výroby kvalitnej tlačoviny nie je vopred vyhraný boj – má svoje úskalia, ktoré sa musia zdolať.  Svoje vedia povedať detepáci a nielen tí “noví”, ktorí často trpia posmešné poznámky zo strany kolegov tlačiarov.

Stáva sa a nie zriedka, že dáta odoslané do tlače sa vrátia s požiadavkou, prosím Vás pán kolega upravte tú spadávku na 3mm z každej strany, tie orezové značky treba odsadiť, to ste ako vyradili, atď…

Verte mi, je toho viac než dosť. Pretože…

Málokedy a málokto Vám sám od seba povie, že pri výrobe tlačovín (polygrafických produktov) sú dôležité tri pracovné na seba naväzujúce procesy:

  • prepress – predtlačová príprava dát pre tlač
  • press – tlač dát
  • postpress – dokončovacie úpravy (finalizácia)

Aby toto všetko sme úspešne zvládli, mali by sme čo to vedieť o zákládných veciach ako sú:

  • hrubý formát, čistý formát
  • orezové značky, orez, odsadenie orezových značiek, pasovacie značky
  • spadávka

Sú to jednoduché veci no dosť podstatné nato, aby naša výsledná tlačovina bola taká akú očakávame po fyzickej – rozmerovej stránke.

zakladne-pojmy

schéma v PDF na stiahnutie

Hrubý formát

Je formát tlačoviny pred orezaním, tak ako sa tlačí teda aj s odpadom.

Čistý formát

Je formát, ktorý získavame z hrubého formátu tlačoviny po oreze. Pre formát A4 je to rozmer 210 x 297mm. Pri udávaní rozmerov sa vždy uvádza ako prvá šírka formátu a následne jeho výška.

Orezové značky

Sú čiary vytlačené v rohoch tlačových hárkov, ktoré ukazujú tlačiarovi, kde je hranica potlačenej plochy, ktorú treba orezať. Sú umiestnené mimo čistého formátu avšak v rámci hrubého formátu tlačoviny.

Spadávka

Je oblasť, alebo časť tlačoviny, ktorá presahuje za čistý formát. Je súčasťou hrubého formátu, ktorá bude po oreze na čistý formát odstránená. Spravidla jej minimálna veľkosť sú 3mm z každej strany.

Sám, keď som pred časom prišiel do praxe a prvykrát som počul od nášho grafika slovné spojenie “hej ty a koľko je potrebná spadávka”, poviem Vám vyvolalo to vo mne otázku čo to je a načo vlastne slúži tá spadávka?

Veď viem čo je čistý formát, na čo sú orezové značky, na čo slúži orez – tak prečo ešte spadávka a k tomu koľko.

S odstupom času a po zadaní množstva dát na výrobu tlačovín, kde si vyžadujú ďalšie rôzne technologické spracovania, ktoré sa nezaobídu bez nepresností až po ich finalizáciu viem, že práve najmenej známym no o to dôležitejším faktom je, keď už na začiatku celého procesu – prepress vieme “koľko tá spadávka má byť”… Týmto ušetríme kopec času, predídeme sklamaniu z finálneho produktu a nepríjemnostiam tým spojeným, kto spravil chybu.

Jednoducho. Bez spadávky by pri nepresnom oreze bolo vidieť bielu linku.

po-oreze-bez-spadavky

schéma v PDF na stiahnutie

Orez

Je samotný úkon, pri ktorom dochádza k orezaniu hrubého formátu v hranici vymedzenej orezovými značkami a tým k získaniu požadovaného čistého formátu.

po-oreze

schéma v PDF na stiahnutie

Odsadenie orezových značiek

Odsadenie orezových značiek od čistého formátu. V praxi by pri spadávke 3mm malo byť odsadenie orezových značiek 3mm, aby orezové značky nezasahovali a “neznehodnocovali” spadávku.

chyby

schéma v PDF na stiahnutie

Pasovacie značky

Na tlačovom hárku papiera sa zobrazujú ako krížik v krúžku. Nie sú tam náhodou a nesymbolizujú žiadne náboženstvo.
Sú tam cielene a majú za úlohu presnosť viacfarebnej tlače ako aj dalšie, nie menej dôležité oprerácie ako sú falcovanie, lepenie a vysekávanie.
Ich najdôležitejšou úlohou je informovať tlačiara – finišéra o zarovnaní hárku v konkrétnom stroji, v ktorom práve prebieha operácia výroby.

Na záver rada za cent. Ak nie som si istý veľkosťou spadávky tak zavolám kompetentnej osobe a opýtam sa :-)

47 comments
  1. Svatá pravidla, jsou to informace které jsem se já osobně na škole nedozvěděla, což je dost zajímavé.
    Spadávka 3mm je bezpodmínečná i když vzhledem k nárokům na ceny tisku se občas tiskne na tak malý arch že je tam spad sotva 1mm. Soutiskové značky bych v datech tolik neprosazovala. Pokud se dělá vyřazení dat v montážním softwaru, většina jich umístí automaticky na kraje archů kde dochází k největším rozpasováním vzhledem k tomu jak se papír natahuje. Navíc bývají stejně až daleko za spadávkou a tak je malá pravděpodobnost že se na archu u každé stránky objeví tato značka z dokumentu.
    V příštích dílech bych určitě probrala jak připravovat dokument pro vazby a také jak chystat obálku třeba pro lepenou vazbu nebo i pro V8. To jsou věci které často v práci řeším :)

    1. tie pasovacie znacky to je pravda, vyradovaci soft si poriesi svoje, aj skalicky, ale patri to k zakladnemu info, tak preto

      Vazby to bude tiez jeden diel serialu :) diky za tip

    1. Uprednostnili by sme skor len ako link na nas clanok. Ak by bol problem s jazykom, tak by sme niektore vyrazy prelozili aj do cestiny.

  2. Skvelý článok na utvrdenie si znalostí. Palec hore. Len by som zas dodal, že ma mrzí z druhej strany, keď Vám tlačiar bude vypisovať, že si máte opraviť dáta, aké ich máte hrozne zlé, atď., namiesto toho, aby to dvomi ,,klikmi,, opravil. Hovorím hlavne o minimálnych chybách, ktoré si v rýchlosti nevšimnete atď a nie o veľkých, hrubých chybách. Stretávam sa s tým, že dajú viac energie do písania rozhorčeného mailu ako jednoducho chybu opraviť a v rámci dobrých vzťahov možno len informovať, že tu sa stala chyba, nabudúce si to všimnite.

    Myslím, si, že je to aj pre tlačiarov akosi pohodlnejšie. Akého ste názoru vy? Stretli ste sa aj vy s tým?

    1. Dva kliky? :)
      Osobne by som nezniesol aby mi niekto zasahoval do mojich dat.

      Taktiez si neobjednam domov majstra ktory urobi polovicnu robotu a musim si to dorobit sam. Preto ho platim aby mi dodal komplet sluzbu. Ak to nevie, nech ide predavat cukrovu vatu.
      To iste sa ma ocakavat od detepakov.

      1. tak na druhu stranu – posielam nieco do tlace a povedia mi ze aby vyrez sedel mam ho posunut o 2mm nech ich stroje zvladnu 100% pracu. Mali poslany ai subor!!! Tak sa pytam ci naozaj to mam ist teraz zapnut comp a poslat mu to do 10 min, alebo to posunie on a ma to za 10 sek.

        1. Musím se zastat DeTePaka. Jsou tu dva faktory.
          1) Princip neučit lidi, že po nich bude někdo dodělávat práci.
          2) Do cizích dat se nesahá. Ať už z pohledu určité slušnosti, nebo čistě pragmaticky pro rešení případné reklamace.

          Když mi vrátí auto z ručního mytí a bude mít na kapotě ptačí hovínko, tak jim ho taky necham umejt znovu, než abych si běžel pro kapesníček. Omlouvám se, ale lepší přirovnání mě nenapadlo :))

    2. Ke dvěma kliknutím na opravu:
      Představte si, že bez zlého úmyslu montážník v tiskárně natáhnul spadávku, protože se nechal přesvědčit na ty dvě kliknutí.
      Vedlejší efekt byl, že na druhé straně stránky se posunula i část stínu v nápisu a ve výsledku to po tisku byla chyba uskočení něčeho v grafice co se koncovému odběrateli nelíbila. Vzniklá škoda byla kolem 1000 EUR. Grafik to platit nechtěl – on přeci dodal data v pořádku, kde stačilo o kousek natáhnout spadávku. Žádné hýbání s textem ale nechtěl.
      Od té doby montážník posílá předchystanou odpověď na takovéto dvě kliknutí, že nenese odpovědnost za jakékoliv škody, které by takovým zásahem mohly vzniknout.
      Prostě takový efekt motýlích křídel.

    3. Ano… jde jen “o dva kliky”.
      Pracuji v digitiskárně a vím, co to “dva kliky” jsou…
      Kdybychom museli opravovat blbé data po každém, kdo nám něco pošle, tak to děláme celý den v kuse a nestihneme vytisknout vůbec nic!!!
      Když Vám někdo pošle v řadě deset lidí netisknutelná data, tak toho taky budete mít už plné zuby!

      1. Tak som sa opýtal v tlačiarni a všetko je veľmi jednoduché, citujem z odpovede: Spad 3 mm stačí, přesně z toho důvodu, že ořezky také končí 3 mm od formátu. […] Jakýsi úzus je ale mít spad 5 mm, je to spíše praktické (pro “jednodušší počítání” pro klienty, kteří nedokáží vyexportovat ořezky z nějakého programu, takže si nastaví plátno jednoduše o 1 cm na šířku a výšku větší a ořezky si doplníme sami).

        1. Spadávka 5 mm není určitě (možná kromě výjimek) o snazším počítání při vytváření dokumentu. Používá se v rizikových případech u objemných nákladů, nebo na velikých formátech, kde jsou 3 mm málo. Pak je samozřejmě nutné posunout na stejnou vzdálenost i řezací značky a neznehodnotit tak spad.

    1. Tak to taky nechápu na co to chtějí, pochopila bych to při vazbě V8, kde je ale požadován spad 15 a 20mm na potah. 3mm jsou univerzál pro drtivou většinu tiskovin.

  3. Atx. Presne to som myslel. Malé chybyčky, dva kliky. Napísal som, že nevravím o hrubých chybách. Som rád, že sme sa aspoň my rozumeli :)

      1. Ja “zbožňujem”, keď mi príde PDF-ko (vraj tlačové) a orezové značky zasahujú do spadávky!!! To ako keby bol problém nastaviť ak mám 3 mm spadávku obsadenie orezoviek na 3 mm.

        A aby toho nebolo málo, tak mi prosím niekto vysvetlite: načo dávate “všetci” (česť výnimkám) pri exporte pasovacie kríže?! Veď tie sa dávajú na montážný hárok (slúžia na spasovanie farieb – pre tlačiara).

        1. Pasovacie su v podstate defaultne, je to nejaky zaklad a myslim ze to neprekaza, teda ak nezasahuju do spadavky.

          Napr pasovacie sa daju vyuzit pri digitalnej tlaci pri pasovani rub/lic, kedy v ripe sa nepridavaju pasovacie znacky, lebo v printovom defaultne su.
          Na druhej strane na digitale to vie pasovat aj na orezove znacky.

  4. Grafik ma pripravit kvalitativne “nepriestrelne” data, DTP operator vyradit podla sposobu tlace a tlaciar tlacit a mat cisty stroj, ruky a farebniky naplnene nezaspinenou farbou. Kazdy nech robi svoje najlepsie ako vie a budeme sa mat vsetci lepsie. Dobry serial! Budem sledovat a doplnat ak budem vediet, uz sa tesim na pokracovania :)

  5. Dúfam, že ešte budete pokračovať v písaní článkov. Veľmi to pomôže pre začiatočníkov a hlavne pre mňa. Tiež som sa naučila v škole len to že 3mm spadávka sa dáva a orezové značky len preto, že sa to môže krivo vytlačiť a preto sa to musí orezať. Budem vďačná ako aj iný začiatočníci ak dáte všetky potrebné informácie nech neprídeme do firmy a budeme si myslieť, že to robíme správne a urobíme to zle. :P Tiež by sa mi zišiel aj článok o nastaveniach tlače a na čo sa používa a kedy nesmie používať RGB a CMYK atď. Ďakujem :)

    1. Dobrý den,
      já mám šablony na běžné papírové formáty, které pak využívá. Nelze jednu šablonu aplikovat na vše, jestliže jednou dělám banner, potom billboard a příště zase pozvánky na SRA3. Záleží s čím se v praxi setkáte a dle toho si vyrobíte vlastní šablony.

      Je to jako využívat stejné pneumatiky na off-road jako na závodní auto nebo třeba Škodu Citigo.

      Základem všeho je umění přizpůsobit se.

      Mějte se hezky a krásný den.

      S pozdravem Marcel Janík

  6. Teším sa na seriál. Dávnejšie som sa s tým zaoberal, ale veľa som už pozabúdal. K tej spadávke by som pripomenul, že sa používal aj termin -rez do “živého”, aby náhodou neostal biely pás-je to škaredé. . Držím palce…

  7. No je tu ještě komplikace, že po úpravě tiskař bude mít “ten správný” soubor a grafik nikoliv. Tiskař by ho musel poslat a to už není na 10 sec. Dělá to pak trochu zmatky, když se po dlouhý době nechá něco vytisknout znovu. :-)

  8. Zdravím, mám jednu otázku. Pasovacie značky a sútlačové značky, je to vlastne to isté? Vopred vďaka za odpoveď :)

    1. V podstatě ano, jsou.
      Jsou ale různé druhy tmy… :-) (jak říkali v jedné pohádce)
      Jsou různé druhy značek na toto. Např:
      Pasovací křížek pro ofsetový tisk,
      pasovací tečka pro více průjezdů digitálními technologiemi,
      řada teček (bodů) pro automatické pasování rotačního tisku.

      Dá se říct, že každá technologie si může žádat jiný tvar značek pro pasování (soutisk, sútlač, registration)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Získajte zľavu 20% na Creative Cloud

Získajte kolekciu viac než 20 kreatívnych aplikácií. Pôvodná cena 59,99 €/mesačne, teraz 47,99 €/mesačne. Ponuka sa končí 2. septembra.
pokračovanie článku

Redizajny roku 2015

Rok 2015 bol rokom viacerých redizajnov. Či už šlo o azda najvýraznejšiu zmenu v podobe nového loga Google, alebo mnohých…