VŠVU v Bratislave pozýva na výstavu: ArtD.No1 – Umelci s titulom artis doctor

Dom umenia, Nám. SNP 12, 2. poschodie
19. 7. – 14. 8. 2013
denne okrem pondelka od 12:00 do 18:00 hod.

vernisáž: 18. 7. o 18:00 hod.
kurátorka výstavy: Beata Jablonská
idea projektu: Michal Černušák

V rámci otvorenia bude uvedená publikácia ArtD.No1 – Maľba za prítomnosti generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl MŠVVaŠ SR, prof. Ing. Petra Plavčana, CSc. 

Keď Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave pred pár rokmi zaviedla možnosť doktorandského štúdia, sprevádzala ju spočiatku nedôvera o jej opodstatnení a zmysle. Po ukončení jeho prvých absolventov sa pochybnosti pomaly vytrácali a čoraz  väčšie množstvo uchádzačov na každoročných prijímacích pohovoroch je len potvrdením jeho stabilného udomácnenia na umeleckej akademickej pôde.

Práve Katedra maľby a iných médií sa ako jedna z prvých na tejto vysokej škole zapojila do doktorandského programu a dnes už má svoju prvú desiatku absolventov s titulom Art. D. – artis doctor. Nie je asi náhodou, že ide zväčša o tých, ktorí nielen v akademickom prostredí, ale aj v reálnom priestore umeleckej scény sú jej dôležitými aktérmi. Doktorandské štúdium má svoje pravidlá, pevný harmonogram prednášok, seminárov a skúšok a samozrejme vyžaduje sústredenie sa na umeleckú, respektíve vedecko-výskumnú prácu. Preto sú na toto štúdium  prijímaní tí mladí umelci, ktorí už majú pomerne jasnú predstavu o svojej umeleckej tvorbe a ich prítomnosť v doktorandskom programe by mal mať charakter nielen umelecky „svojského“, ale aj analytického reflektovania toho, čo súčasný svet umenia prináša.

vsvu-logo

K výstave ArtD.No1 je vydaná aj informatívna publikácia, ktorá predstaví výber nielen absolventov doktorandského štúdia, ale aj tých, ktorých jeho ukončenie ešte len čaká.

Vystavujúci: Alena Adamíkova, Petr Bařinka, Michal Černušák, Michal Czinege,  Svetlana Fialová, Patrícia Koyšová, Marcel Mališ,  Juliana Mrvová, Monika Pascoe Mikyšková, Michaela Nociarová, Rastislav Sedlačík, Katarína Poliačiková, Martin Špirec, Veronika Šramatyová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Intenzívny workshop kaligrafie XIV

Intenzívny workshop kaligrafie XIV (základný kurz) je zameraný na praktické zvládnutie kaligrafie plochým pierkom (broadnib). Naučíte sa konštrukciu…