Úprava fotografií na iPade je s Lightroom Mobile jednoduchšia

Adobe vydalo Lightroom Mobile, aplikáciu, ktorá vám umožní synchronizáciu fotografií vo formáte RAW a ich úpravu. Priamo na obrazovke vášho mobilného zariadenia.

Niet sa čomu čudovať. S neustálym zlepšovaním mobilných technológií a ich narastajúcim významom sa tento krok javí ako celkom logický. Adobe vypočulo hlasy vychádzajúce z používateľskej základne a vytvorilo iPad verziu svojho výkonného nástroja pre úpravu a organizáciu fotografií.

Hlavným háčikom v prípade tejto mobilnej platformy bolo, že sa veľmi nehodí pre ukladanie a úpravu veľkého množstva RAW súborov. Tento problém je v mobilnom Lightroom vyriešený jednoducho. RAW fotky upravujete na svojom iPade bez toho, aby ste si ich museli sťahovať. Celkom múdro to obišli, nie?

Komprimované tam, bezstratové späť

RAW veci sú teda v Lightroom synchronizované medzi vašim desktopom a mobilným zariadením prostredníctvom Creative Cloudu. Funkcia Smart Preview umožňuje kompresiu týchto pôvodne veľkých súborov do oveľa menších verzií, s ktorými si iPad hravo poradí. Žiadne obavy. Napriek komprimovaniu majú všetky súbory dostatok dát pre zmysluplnú úpravu v rámci aplikácie.

Samotná aplikácia obsahuje nástroj pre orezávanie, predvoľby tónov a niekoľko ďalších základných nástrojov z pôvodného Lighroom 5. Na iPade sa teda môžete hrať s vecami ako napríklad expozícia, teplota farieb či saturácia. Vďaka malej veľkosti súborov sa všetky zmeny, ktoré vykonáte zobrazujú takmer okamžite.

Upravenú fotografiu, s ktorou ste spokojní, môžete následne bez strát odoslať späť do RAW súboru na vašom desktope. Podobne ako úpravy ani posielanie netrvá dlho – Creative Cloudom putuje do vášho počítača iba malé XML, ktoré obsahuje záznamy o zmenách.

Pozrite sa na oficiálne predstavenie Lightroom Mobile a jeho funkcií

 

Lightroom pre iPhone za rohom?

Aplikácia Lightroom Mobile pre iPad je dostupná bezplatne ako súčasť bežného účtu na Creative Cloud alebo Creative Cloud Photography, ktorý stojí 12.29 € mesačne. Obsahuje Photoshop CC, Lightroom 5Behance Prosite.

Podľa Adobe sa čoskoro dočkáme aj verzie pre iPhone. Aby toho nebolo málo, aktuálne funguje aj Lightroom Web, vďaka ktorému sa dá prezerať a zdieľať fotografie.

zdroj: creativebloq.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť