Tyrkysový obal pre Veselú paradajku od štúdia Pergamen získal ocenenia za dizajn v Šanghaji a Berlíne

Nielen likéry alebo vína môžu byť pekne a zaujímavo zabalené. Dá sa to aj pri produktoch dennej spotreby.

Trnavské štúdio Pergamen získalo v septembri ďalšiu, už štvrtú, zlatú trofej za obalový dizajn na svetovej súťaži Pentawards v Šanghaji. Po obaloch pre Tatratea, Jupík a Malý gazda, ktoré boli zlaté v minulých rokoch, tentokrát medzinárodnú porotu zaujali tyrkysové obaly Veselej paradajky zo Žitného ostrova. Slovenský obalový dizajn tak opäť dosiahol významný úspech v konkurencii 1 843 prác z 54 krajín sveta.

05-ht

Kvality tohto jednoduchého obalu si všimli aj na rešpektovanej globálnej prehliadke dizajnu Reddot v Berlíne. Odborná 26-členná porota, ktorá počas niekoľkých dní individuálne hodnotila prihlásené práce zo 46 krajín, udelila štúdiu Pergamen za Veselú paradajku cenu Reddot Awards Winner 2016. Slávnostné ocenenie laureátov a výstava ocenených prác bude 4. novembra v Berlíne.

03-ht

„Pri tvorbe nových obalov sa vždy snažíme nájsť niečo, čo by produkt výrazne odlíšilo od konkurencie a pritiahlo zrak zákazníkov, aby si jednoducho našli produkt v regáloch. Tento prvok by nemal byť samoúčelný, ale by mal vychádzať z definície značky. V prípade Veselej paradajky je to tyrkysová farba a vlnkové okraje papierových vaničiek. Odkazujú na rieky tečúce okolo Žitného ostrova, ale tiež na to, že na vyhrievanie skleníkov sa využívajú geotermálne pramene,“ hovorí spoluzakladateľ Pergamenu Juraj Demovič. „Ďalšou ťažkou úlohou bolo vytvorenie loga Veselá paradajka tak, aby sme sa vyhli obyčajnému riešeniu – teda, že nakreslíme úsmev alebo smajlíka na paradajku – a vybavené. Nakoniec sa nám podarilo ukryť úsmev do hviezdičkových lístkov a navyše sme tak získali nový grafický prvok. Použité písmo zjednocuje vzhľad jazykových obmien názvu pre maďarský a český trh,” dodáva.

„Nový obal znamenal pre našu spoločnosť súčasne aj zavedenie novej značky. Usmievavá Veselá paradajka v atraktívnom modrom balení je najvhodnejším zobrazením nášho jednoduchého postoja k životu. Zdravé potraviny sú základom radosti zo života!” myslí si Zsolt Bindics zo spoločnosti Greencoop, pre ktorú Pergamen obaly vytvoril.

06-ht

Pergamen je oceňované štúdio vizuálnej komunikácie, ktoré sa zameriava na tvorbu značiek, obalov, dizajn kníh a publikácií. Práce štúdia získali ocenenia na viacerých medzinárodných dizajnérskych súťažiach a boli uverejnené v knihách Packaging Design Book 1, 3, 200 Best Packaging of the World a ďalších.

Veselá paradajka zo Žitného ostrova je značka, pod ktorou sú predávané paradajky z družstva GreenCoop. Na Slovenku ide o prvú a súčasne najväčšiu výrobnú organizáciu na pestovanie zeleniny s ročnou produkciou viac ako 10 miliónov kilogramov kvalitných domácich paradajok. Členovia družstva pestujú skleníkové rajčiaky od roku 2006, momentálne na celkovej ploche 20 hektárov.

Pentawards je prvá a jediná celosvetová súťaž zameraná výhradne na dizajn obalov vo všetkých formách. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2007. V novembri 2016 vyjde vo vydavateľstve Taschen kniha Packaging Design Book 4, v ktorej budú uverejnené ocenené obaly z ročníkov 2015 a 2016.

Red Dot Design Award je jednou z najvýznamnejších medzinárodných súťaží v oblasti priemyselného a komunikačného dizajnu. Už od roku 1954 ju každoročne organizuje Design Zentrum Nordrhein Westfalen v nemeckom Essene a Berlíne.

 

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Úspešné Labelexpo 2019 pre Konica Minolta

Na konci septembra sa uskutočnil tradičný svetový veľtrh obalovej techniky Labelexpo 2019 v Bruseli. Značka Konica Minolta na ňom…