Posledný mesiac roku mohol byť tak trochu sviatkom pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o písma. Práve v decembri totiž v Česku vyšla kniha TYPO 9010.
Publikácia mapuje dve desaťročia tamojšej tvorby písiem. Dokumentácia začína v roku 1990, čo bol rok, v ktorom sa k slovu dostali počítače, nahrádzajúce fotosádzanie či ručné prekresľovanie. Obdobie, ktoré zborník zaznamenáva, sa završuje v roku 2010.
TYPO 9010 zároveň dokumentuje aj najvýznamnejšie okamihy v písmovom ateliéri UMPRUM v Prahe či významné udalosti z danej oblasti. Autormi textov, ktoré sa snažia čitateľovi priblížiť dobu, sú českí ale aj zahraniční typografi. Podľa autora časti z nich, Filipa Blažka, má kniha aj umelecko-historický a estetický presah, pretože vytvorené písma v určitom zmysle reflektovali dobu, v ktorej vznikli.
Ukážka z knihy
Hlavným cieľom knihy je premiérovo čo najpodrobnejšie zachytiť domácu typografickú tvorbu a definovať ju aj v podmienkach svetového kontextu. Práve spomínaná podrobnosť bola pre autorov TYPO 9010 dôležitým motívom. V Česku počas obdobia dvadsiatich rokov vzniklo veľké množstvo typografických projektov. Mnohé sa však stratili vo víre času, skryté na dne zásuviek.
Časť príprav knihy preto spočívala aj v pátraní po pôvodných návrhoch či renovácii digitálnych súborov. Každé z písiem má svoj vlastný príbeh, ktorý už odhalí práve v novej knihe o českej typografii.
Kniha vychádza dvojjazyčne a na takmer tristo stranách ponúkne čitateľom pohľad na 399 rôznych písiem a celkovo 1902 rezov. Viac o TYPO 9010 sa dozviete na oficiálnom webe, kde je možné si publikáciu aj objednať.