Tattoo Portraits Slovakia – nová kniha od Provocation Bureau

Kreatívne štúdio z Trnavy, je okrem vymýšľania reklamných kampaní známe aj svojou publikačnou činnosťou. V minulosti im vyšli knihy, ktoré priniesli správu o stave mladej ilustrácie, grafického dizajnu či fotografie. Dobrá odozva ukázala, že to bol krok správnym smerom. A tak nedávno vznikla ďalšia zaujímavá publikácia. Tentoraz z trochu iného súdka.

Tetovanie aj bez basy

Najnovšia kniha od Covenant Books, vydavateľstva Provocation Bureau, prináša pohľad na fenomén tetovania ako na samostatnú formu umeleckého vyjadrenia, spôsob prezentovania vlastného svetonázoru na svojom tele. Zároveň má kniha negovať nálepku, ktoré tetovanie považujú iba za niečo, čo sa nerozlučne spája s pochybnými subkultúrami. Tetovanie totiž, ako sa na stránkach knižky možno presvedčiť, našlo svoje miesto na koži mnohých ľudí, ktorí sú navzájom práve tak odlišní ako vytetované vzory.

Rozdielne sú i názory v samotnej knihe. Okrem samotnej vizuálnej stránky, ktorú predstavuje rozsiahly a pestrý fotografický materiál od slovenských autorov, obsahuje Tatto Portraits Slovakia aj krátke predstavenie ľudí, ktorí sa na stránkach publikácie objavili. Každý z nich má na tetovanie iný názor a niekedy si dokonca tieto postoje protirečia. Vďaka tomu pôsobí kniha vyváženým a profesionálnym dojmom. Tetovanie predstavuje skrz ľudí, no neglorifikuje ho na úroveň niečoho, s čím musia všetci súhlasiť, resp. niečoho, čo musí mať každý. A tak je to dobre.

1BmW4cqeHe0OfFvVNzoWLJr9uazP3m7CFj20evOn3sY,gm7osRBQoWIUKOAtUcF0rNkkmW575XkMpkc6mS2bOd0,dMmP4GvX_-nhTAf0GHMTOPeq3UiMTdQmJ_V9QqSqUUo,FNYILTpX682p0G4iP4P0anGvr0lBAgvWyPjS4cPHJac

9OVeu23s0kdZkBvdOZTZh6UKJcMwmON_hDQMvfNduqA,dcD0qK-BrvFw9sQRJ5xBIctQOeZ8IsdKCyy-QR2PEls,1IAAOh2XRGIGUAQMD9CbSRNc0cOW-2wLuRFpzgEKdYY

 

Keď to chceš mať dobre…

A aké je vydávanie kníh na Slovensku zo skúsenosti Provocation Bureau? Tlač plnofarebnej CMYK strany na kvalitnom papieri je celkom iný príbeh ako tlač beletrie a následné viazanie do mäkkej väzby. Ak teda chcete vydať skutočne kvalitnú vec, treba mať pevné nervy a – ako inak – kvalitné zdroje.

V prípade Tattoo Portraits to bol prémiový G-Print od spoločnosti Europapier. Takisto využitie parciálneho laku a priamych farieb sa pozitívne odrazil na vizuálnej podobe knihy. Zároveň však takéto srandy nafúknu rozpočet a preto je dôležité získanie partnerov, ktorí podporia vznik nového diela. Ďalšou náročnou etapou je komunikácia s autormi, ktorá môže byť zdĺhavým procesom.

Na druhej strane to, čo si človek pri publikovaní užíva, je zalamovanie, na konci ktorého je vytúžený výsledok v podobe hotového layoutu celej knihy. No a potom príde opäť menej príjemná práca – korektúry. Opravy chýb, ktoré tam predtým skrátka neboli. Niekedy môže byť nepríjemným prekvapením aj to, čo vylezie z tlačiarne, našťastie vďaka Devin Printing House, uzrelo Tattoo Portraits Slovakia svetlo sveta v presne takej podobe, v akej ju zamýšľali jej autori.

TzSzk_JfL7YjxRw124AWFhwIV9t7IwV6wbvKKMY5C2M,a7GTrQ3U0vYXuV6n_am-zp9SFBUay8gVDHxRoAfG8VE,YTo41AMj1vAOqfaypKcfme0x603zgUlFYcaRNyqnItQ vh6X_lvlzNg91mKY1U2LBrT7IMpKASNSveecidrx9rM

A ďalej?

Samozrejme, ani kniha o tetovaniach nie je poslednou, ktorá sa ocitne na polici Covenant Books. Tešiť sa možno na knihu o street arte či netypickú kuchárku určenú pre mužov, kde nebudú chýbať ani pin up girls.

Knihu si môžete kúpiť napríklad tu.

DaP4RiVUxI5yy2Rd1WfXL9EYENAOQGynLKVTkI96-YQ,hczx76c6_J6rRuG07mhqF7Xj9Hdii0RxlU3a6Vy2DKw,A4hSy6MAMFotKtG7IbdjKRtd1y9yKg0Wh15y5TJwReM,VvoaEIL0NINo-g76bBCYM3EIvPtjxZy-2JCO48mB-vMXkT7E5a4whF7_kr_f7XdESK3qxyC9IblVvhdD9yEkoo,NPBcd14Xy2U0cpDg13QP390UREU86PTqN98B6slYqAE,V9ohpHdKEtaiZ9KFavXRpz-cWETSgWvP2-LVCIcl0Gs

Súťaž!

Zaujala vás kniha Tattoo Portraits Slovakia? Tak potom super – môžete ju vyhrať! Stačí, ak nám napíšete do komentárov meno slávneho tatéra spoza veľkej mláky, ktorý tetoval námorníkov a kúsky z jeho ihly sa objavili aj na sérii tenisiek Converse. Pomôcka: jeho pracovný nickname bol Sailor Jerry.

80 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť