Švajčiarsky modernizmus a punk rock

Newyorský grafický dizajnér Mike Joyce prepojil v projekte nazvanom Swissted dve svoje hlavné vášne – Švajčiarsky modernizmus a rockovú hudbu v spolu fungujúci celok.

Švajčiarsky modernizmus je grafickým štýlom so vznikom v 50. rokoch minulého storočia. Neskôr pomenovaný aj ako Medzinárodný typografický štýl, využíva predovšetkým bezpätkové písmo spolu s geometrickými prvkami v jednoduchých farebných kombináciách ako hlavný vyjadrovací prostriedok. Nový štýl vďaka svojej čistote a čitateľnosti dokonale zapadol do povojnového narastajúceho globálneho trhu. Korporácie, alebo napríklad aj organizátori olympijských hier, pochopili, že je potrebný spoločný vizuálny jazyk a Medzinárodný typografický štýl túto požiadavku spĺňal.

Jednou z hlavných osobností, ktorá pomáhala popularizovať Medzinárodný typografický štýl bol aj dizajnér Fred Troller. Ten v šesťdesiatych rokoch emigroval do Spojených štátov, kde okrem iného vyučoval na Rhode Island School of Design. Jedným z jeho žiakov bol aj Mike Joyce. Mladík našiel postupne zaľúbenie v harmonickom minimalizme zo Švajčiarska. Zistil, že môže spraviť niečo geometricky jednoduché, čo je ale zároveň dôvtipné a naplnené emóciou. V roku 2012, už ako vlastník úspešného štúdia Stereotype design, spustil osobný, stále trvajúci projekt Swissted. Ten slúži ako dôkaz toho, že aj dnes, keď sa v reklame pracuje predovšetkým s doslovnosťou, je možné komunikovať cez abstrakciu. Už priekopník a vedúca osobnosť Švajčiarskeho modernizmu Josef Müller-Brockmann vo svojich koncertných plagátoch využívali základné geometrické tvary a písmo k vyjadreniu štrukturálnych a rytmických vlastností hudby. Plagáty pre Igora Stravinského, Albana Berga a iných skladateľov demonštrovali tieto princípy založené na redukcii a metafore.

Mike Joyce reaguje v Swissted na dobu, v ktorej vyrastal. Zo skrine vyhrabal plagáty a letáky z koncertov punkových, new wave a indie rockových skupín, ktoré navštívil alebo ktoré by rád navštívil a prepracoval ich v zásadách Medzinárodného typografického štýlu. Jeden by povedal, že punková anarchickosť je v úplnom kontraste s uhladenosťou zo Švajčiarska. Na prvý pohľad nesúvisiace oblasti však vychádzajú z podobných princípov – odstránenie pozlátka a obmedzení. Jednoduchá hudobná inštrumentácia sa tak stretla s jednoduchou vizuálnou kompozíciou.

Mike estetiku plagátov undergroundových skupín zo 70-tych, 80-tych a 90-tych rokov obrátil hore nohami. Zväčša čiernobiele koláže z fotografií a ilustrácií zredukoval na niekoľko geometrických prvkov, zoznam vystupujúcich skupín a miesto konania. Všetko výhradne v malých písmenách. Dalo by sa čakať, že sa na plagátoch objaví v súčasnosti najpoužívanejší font, pochádzajúci z krajiny helvétskeho kríža. To sa však nestalo, Helveticu Mike nepoužil. Fontom nachádzajúcim sa na viac ako dvesto plagátoch je nemecký bezpätkový Akzidenz-grotesk od Berthold Type Foundry, ktorý Helvetice predchádzal a inšpiroval jej tvorcov.

 

Ostatné doposiaľ vytvorené plagáty sú k zhliadnutiu na www.swissted.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

El Capitan vs Enfocus Pitstop Pro 13

Apple koncom Septembra vydal najnovší OS X s názvom El Capitan, a tak prišiel čas aktualizovať. Pitstop od firmy Encofus…
pokračovanie článku

Otvorená výzva na rezidenciu do Paríža

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave vyhlasuje prvú otvorenú výzvu na predkladanie prihlášok na umeleckú alebo výskumnú rezidenciu do Cité internationale des Arts v Paríži. Výzva je určená pre doktorandky a doktorandov, absolventky a absolventov VŠVU rôznych zameraní - od výtvarného a úžitkového umenia, architektúry, dizajnu či reštaurovania, až po teoretické odbory.
pokračovanie článku

NeuBible – minimalistická biblia vo vrecku

V súčasnosti existujú alebo vznikajú mobilné aplikácie snáď pre všetky oblasti života. Výnimkou nie je ani taká biblia.…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – ULLA X ARK Beer

ULLA je rozkošná gorila, která zbožňuje přírodu a květiny. Byla vytvořena k oživení a podpoře skrytých drahokamů v severní části ostrova Ulleung. Ve…
pokračovanie článku

Poctivý kurz Italic kaligrafie

Osvoj si zákonitosti ručne písaného písma a zvečni si svoj obľubený citát. 28. január v čase od 9:30 do 17:30 White…